| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Naruszenie zakazu konkurencji a wypowiedzenie umowy

Naruszenie zakazu konkurencji a wypowiedzenie umowy

W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Czy złamanie zakazu konkurencji może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę?

Działalnością konkurencyjną wobec pracodawcy są czynności zarobkowe podejmowane na własny rachunek (jako przedsiębiorca) lub na rachunek osoby trzeciej (jako pracownik, zleceniobiorca i tym podobne), jeżeli te czynności pokrywają się, przynajmniej częściowo, z zakresem działalności pracodawcy. Dotyczy to zarówno produkcji towarów lub świadczenia usług tego samego rodzaju, jak i towarów i usług zbliżonych do działalności pracodawcy, które mogą je zastąpić.

Zakaz konkurencji może być zawarty zarówno w umowie o pracę, jako jej integralna część, może też stanowić odrębną umowę. W przypadku zakazu konkurencji w umowie o pracę, ryzyko niepodpisania takich postanowień przez pracownika jest dużo mniejsze. W przypadku, gdy pracodawca najpierw zawiera umowę o pracę, a dopiero później przedstawia pracownikowi umowę o zakazie konkurencji, może dojść do sytuacji, w której pracownik nie będzie chciał podpisać takiej umowy.

Złamanie zakazu konkurencji jest podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę ale tylko w sytuacji, gdy taka umowa była rzeczywiście podpisana przez pracownika.

Polecamy: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Pan Jacek zawarł z pracodawcą umowę o pracę w dniu 1 marca 2011 r. Po miesiącu pracy pracodawca przedstawił mu do podpisu umowę o zakazie konkurencji. Po przeanalizowaniu postanowień tej umowy Pan Jacek jej nie podpisał, wprowadził natomiast kilka istotnych z jego punktu widzenia zmian, dotyczących w szczególności rodzaju działalności, która będzie uznawana za konkurencyjną. Umowę z uwagami przekazał pracodawcy. W związku z tym, że pracodawca nie kontynuował sprawy, Pan Jacek uznał, że zakaz konkurencji go nie obowiązuje i w oparciu o umowę zlecenie rozpoczął pracę dla innej firmy w branży, której charakter bardzo różnił się od pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. W dniu 1 maja 2011 r. pracodawca wypowiedział Panu Jackowi umowę uznając, że złamał on zakaz konkurencji. W takiej sytuacji nie możemy mówić o złamaniu zakazu, nie ma też podstaw do wypowiedzenia umowy, gdyż Pan Jacek nie podpisał umowy o zakazie konkurencji, wobec czego nie był związany jej postanowieniami.

Polecamy: Dni wolne na poszukiwanie pracy

Podobnie stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 czerwca 2007 r., sygn. akt: II PK 338/06 uznając, że Naruszenie przez pracownika obowiązującej umowy o zakazie konkurencji (podjęcie działalności konkurencyjnej) stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli jednak ostatecznie nie doszło do zawarcia takiej umowy między stronami, wówczas fakt prowadzenia działalności konkurencyjnej przez pracownika może być oceniany tylko w kontekście pracowniczego obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy.Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »