REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Naruszenie zakazu konkurencji a wypowiedzenie umowy

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Czy naruszenie zakazu konkurencji może spowodować wypowiedzenie umowy?
Czy naruszenie zakazu konkurencji może spowodować wypowiedzenie umowy?

REKLAMA

REKLAMA

W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Czy złamanie zakazu konkurencji może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę?

Działalnością konkurencyjną wobec pracodawcy są czynności zarobkowe podejmowane na własny rachunek (jako przedsiębiorca) lub na rachunek osoby trzeciej (jako pracownik, zleceniobiorca i tym podobne), jeżeli te czynności pokrywają się, przynajmniej częściowo, z zakresem działalności pracodawcy. Dotyczy to zarówno produkcji towarów lub świadczenia usług tego samego rodzaju, jak i towarów i usług zbliżonych do działalności pracodawcy, które mogą je zastąpić.

Autopromocja

Zakaz konkurencji może być zawarty zarówno w umowie o pracę, jako jej integralna część, może też stanowić odrębną umowę. W przypadku zakazu konkurencji w umowie o pracę, ryzyko niepodpisania takich postanowień przez pracownika jest dużo mniejsze. W przypadku, gdy pracodawca najpierw zawiera umowę o pracę, a dopiero później przedstawia pracownikowi umowę o zakazie konkurencji, może dojść do sytuacji, w której pracownik nie będzie chciał podpisać takiej umowy.

Złamanie zakazu konkurencji jest podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę ale tylko w sytuacji, gdy taka umowa była rzeczywiście podpisana przez pracownika.

Polecamy: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Pan Jacek zawarł z pracodawcą umowę o pracę w dniu 1 marca 2011 r. Po miesiącu pracy pracodawca przedstawił mu do podpisu umowę o zakazie konkurencji. Po przeanalizowaniu postanowień tej umowy Pan Jacek jej nie podpisał, wprowadził natomiast kilka istotnych z jego punktu widzenia zmian, dotyczących w szczególności rodzaju działalności, która będzie uznawana za konkurencyjną. Umowę z uwagami przekazał pracodawcy. W związku z tym, że pracodawca nie kontynuował sprawy, Pan Jacek uznał, że zakaz konkurencji go nie obowiązuje i w oparciu o umowę zlecenie rozpoczął pracę dla innej firmy w branży, której charakter bardzo różnił się od pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. W dniu 1 maja 2011 r. pracodawca wypowiedział Panu Jackowi umowę uznając, że złamał on zakaz konkurencji. W takiej sytuacji nie możemy mówić o złamaniu zakazu, nie ma też podstaw do wypowiedzenia umowy, gdyż Pan Jacek nie podpisał umowy o zakazie konkurencji, wobec czego nie był związany jej postanowieniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Dni wolne na poszukiwanie pracy

Podobnie stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 czerwca 2007 r., sygn. akt: II PK 338/06 uznając, że Naruszenie przez pracownika obowiązującej umowy o zakazie konkurencji (podjęcie działalności konkurencyjnej) stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli jednak ostatecznie nie doszło do zawarcia takiej umowy między stronami, wówczas fakt prowadzenia działalności konkurencyjnej przez pracownika może być oceniany tylko w kontekście pracowniczego obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA