Czy pracownik porzucający pracę zapłaci odszkodowanie?
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik może rozwiązać z pracodawcą umowę bez wypowiedzenia jedynie w dwóch przypadkach:
• jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan zdrowia pracownika i jego kwalifikacje zawodowe, a także
• gdy pracodawca dopuścił się wobec pracownika ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków.
REKLAMA
Każde inne rozwiązanie przez pracownika umowy w trybie natychmiastowym zostanie uznane za porzucenie pracy.
Należy pamiętać, że oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia powinno zostać złożone na piśmie i podawać przyczynę uzasadniającą taki tryb rozwiązania umowy.
Polecamy: Jak określić w umowie o pracę miejsce pracy?
Roszczenie odszkodowawcze pracodawcy
Zgodnie z art. 61 (1) Kodeksu pracy, w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Przepisy Kodeksu określają także jego wysokość, która w przypadku umowy na czas określony jest równa wynagrodzeniu za pracę za okres dwóch tygodni, a w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony jest równa wynagrodzeniu za okres wypowiedzenia, co w niektórych przypadkach może oznaczać odszkodowanie w wysokości 3 miesięcznego wynagrodzenia pracownika (najdłuższy okres wypowiedzenia przewidziany dla umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony).
Polecamy: Czym jest wypadek w drodze do pracy lub z pracy?
Co ważne, roszczenie odszkodowawcze nie musi wiązać się ze szkodą poniesioną przez pracodawcę. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 kwietnia 2005 r., sygn. akt: III PK 2/05, nieuzasadnione rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia usprawiedliwia żądanie od pracownika odszkodowania niezależnie od tego, czy pracodawca poniósł jakąkolwiek rzeczywistą szkodę w związku z tym, iż pracownik z dnia na dzień przestał pracować.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat