| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Czy pracownik porzucający pracę zapłaci odszkodowanie?

Czy pracownik porzucający pracę zapłaci odszkodowanie?

Obecnie często zdarza się, że pracownicy porzucają swoją pracę, gdyż dostają lepszą ofertę od innego pracodawcy, bądź też wyjeżdżają do pracy za granicę, co nie daje im możliwości rozwiązania umowy w normalnym trybie – za wypowiedzeniem. Takie sytuacje mają miejsce szczególnie wówczas, gdy pracodawcy nie chcą godzić się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, ze skutkiem natychmiastowym.

Pracownik może rozwiązać z pracodawcą umowę bez wypowiedzenia jedynie w dwóch przypadkach:
• jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan zdrowia pracownika i jego kwalifikacje zawodowe, a także
• gdy pracodawca dopuścił się wobec pracownika ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków.

Każde inne rozwiązanie przez pracownika umowy w trybie natychmiastowym zostanie uznane za porzucenie pracy.

Należy pamiętać, że oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia powinno zostać złożone na piśmie i podawać przyczynę uzasadniającą taki tryb rozwiązania umowy.

Polecamy: Jak określić w umowie o pracę miejsce pracy?

Roszczenie odszkodowawcze pracodawcy

Zgodnie z art. 61 (1) Kodeksu pracy, w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Przepisy Kodeksu określają także jego wysokość, która w przypadku umowy na czas określony jest równa wynagrodzeniu za pracę za okres dwóch tygodni, a w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony jest równa wynagrodzeniu za okres wypowiedzenia, co w niektórych przypadkach może oznaczać odszkodowanie w wysokości 3 miesięcznego wynagrodzenia pracownika (najdłuższy okres wypowiedzenia przewidziany dla umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony).

Polecamy: Czym jest wypadek w drodze do pracy lub z pracy?

Co ważne, roszczenie odszkodowawcze nie musi wiązać się ze szkodą poniesioną przez pracodawcę. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 kwietnia 2005 r., sygn. akt: III PK 2/05, nieuzasadnione rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia usprawiedliwia żądanie od pracownika odszkodowania niezależnie od tego, czy pracodawca poniósł jakąkolwiek rzeczywistą szkodę w związku z tym, iż pracownik z dnia na dzień przestał pracować.Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »