Kategorie

Rozliczenie świadczenia z okazji Dnia Dziecka przyznanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
Z okazji Dnia Dziecka planujemy przyznać dzieciom pracowników bilety do kina i parku rozrywki. Będą to świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Czy te świadczenia powinny być przyznane z uwzględnieniem kryteriów socjalnych? Jak należy rozliczyć te świadczenia, jeżeli część pracowników w związku z przyznaniem biletów przekroczy limit 380 zł?

Przyznając dzieciom pracowników bilety do kina i parku rozrywki z zfśs powinni Państwo kierować się kryterium socjalnym. Wówczas od wartości biletów, która spowoduje przekroczenie limitu 380 zł, potrącą Państwo jedynie zaliczkę na podatek. Jeżeli natomiast przyznają Państwo bilety dzieciom wszystkich pracowników bez kryterium socjalnego, wartość udzielonych w ten sposób świadczeń będzie stanowić przychód tych pracowników podlegający oskładkowaniu i opodatkowaniu.

UZASADNIENIE

Udostępniając ulgowe, a nawet darmowe usługi lub świadczenia ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca ma obowiązek stosować kryteria socjalne, czyli kierować się sytuacją materialną, rodzinną i życiową uprawnionych osób (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lutego 2008 r. (II PK 156/07; OSNP 2009/7-8/96). Najczęściej występujące w praktyce kryterium socjalne to dochód przypadający na członka rodziny osoby ubiegającej się o wsparcie z zfśs. Jednak przydzielanie tańszych albo bezpłatnych usług/świadczeń z zfśs pracodawca może również uzależniać od liczby dzieci pracownika, jego trudnej sytuacji osobistej, np. ciężkiej choroby pracownika bądź bliskiej mu osoby, powodzi, pożaru itp. Zasady i warunki korzystania z preferencyjnych usług/świadczeń finansowanych z zfśs z uwzględnieniem wskazanych kryteriów oraz podział środków zfśs na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej pracodawca powinien sprecyzować w regulaminie zfśs (art. 8 ust. 2 ustawy o zfśs). Reasumując, bilety do kina i parku rozrywki mogą Państwo w całości sfinansować z zfśs dla dzieci tylko tych pracowników, których rodziny osiągają niższe dochody, są liczne lub dotknięte zdarzeniem losowym.

WAŻNE!

Świadczenia z zfśs oferowane dzieciom uprawnionych pracowników należy przyznawać z uwzględnieniem kryterium socjalnego.

Przekazane dzieciom pracowników bilety do kina czy parku rozrywki ze środków zfśs stanowią przychód tego pracownika ze stosunku pracy (indywidualna interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 września 2010 r., sygn. IBPBII/1/415-590/10/HK i z 3 grudnia 2008 r., sygn. IBPB2/415-1525/08/MK). Niezależnie jednak od wartości tych świadczeń nie należy od nich odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Ponadto świadczenia przyznane i sfinansowane ze środków zfśś są zwolnione z podatku do kwoty 380 zł rocznie na jednego pracownika (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). Jeżeli natomiast wartość tych świadczeń przekroczy wspomniany limit, wówczas należy ją doliczyć do wynagrodzenia pracownika wypłaconego w danym miesiącu i od łącznego przychodu obliczyć, pobrać i przekazać do urzędu zaliczkę na podatek.


Biletu do kina/parku rozrywki nie należy zaliczać do bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi, które – pokryte z zfśs – nie są zwolnione z podatku. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Poznaniu w piśmie z 13 lutego 2006 r. (sygn. A1-D-415-4/2006), zgodnie z którym „ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy podatkowej, korzystają jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym, np. bilety do kina, teatru, muzeum, karnetu na basen czy siłownię, paczki świąteczne itp.”

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej w wysokości 1670 zł brutto miesięcznie. W maju 2011 r. spółka sfinansowała z zfśs dziecku pracownika bilet do kina za 23 zł oraz do parku rozrywki za 150 zł. Na początku tego roku pracownik otrzymał już z zfśs bezzwrotną pomoc w wysokości 300 zł w związku z ciężką chorobą ojca. Pracownikowi przysługują zwykłe koszty uzyskania przychodu (111,25 zł) i złożył PIT-2.

Rozliczenie wynagrodzenia za maj br. powinno wyglądać następująco:

@RY1@i65/2011/010/i65.2011.010.000.0024.001.jpg@RY2@

* W związku z tym, że pracownik otrzymał już w tym roku 300 zł wsparcia z zfśs, zwolnieniem z podatku została objęta tylko część biletów przekazana dzieciom pracownika (80 zł). Natomiast od powstałej nadwyżki należy naliczyć podatek.

Podstawa prawna

 • art. 8 ust. 1–2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
 • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
 • art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.