REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdy pracownik odmawia podpisania „lojalki”

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Umowy lojalnościowe pomiędzy pracodawca a pracownikiem.
Umowy lojalnościowe pomiędzy pracodawca a pracownikiem.

REKLAMA

REKLAMA

Umowy lojalnościowe, związane przede wszystkim z inwestowaniem w pracownika poprzez wysyłanie go na szkolenia czy dodatkowe studia, są obecnie często spotykanym mechanizmem zatrzymania wyszkolonego pracownika w firmie. Wiele firm zawiera z pracownikami również inne umowy, dotyczące dbania o dobro pracodawcy czy przestrzegania pewnych zasad etycznych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracownik odmawia podpisania „lojalki”?

Na to pytanie odpowiedział Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 marca 2007 sygn. akt: I PK 228/06, w którym stwierdził, że pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika – menedżera, który odmówił złożenia deklaracji lojalnościowej wobec firmy. Zdaniem Sądu Najwyższego na kadrze kierowniczej ciąży szczególny obowiązek dbałości o dobro firmy i powinna ona cieszyć się szczególnym zaufaniem władz firmy. Takie orzeczenie zostało wydane w oparciu o następujący stan faktyczny:

REKLAMA

Autopromocja

Sylwester Ż. – członek kadry kierowniczej spółki – został zwolniony w trybie dyscyplinarnym na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, z powodu ciężkiego naruszenia podstawowego obowiązku pracowniczego dbania o dobro zakładu pracy. Pracodawca stwierdził, że Sylwester Ż. bez wskazania jakiegokolwiek wyjaśnienia odmówił wypełnienia i podpisania trzech dokumentów:

1. kwestionariusza dotyczącego zasad etyki oraz
2. Postępowania w Ramach Wykonywania Obowiązków Służbowych i
3. Zasad Ochrony Informacji Zastrzeżonych i Poufnych oraz Tajemnic Spółki.

Niepodpisanie przez pracownika kwestionariusza dotyczącego zasad etyki sugerowało, że pracownik podejmuje pewne działania nieetyczne i sprzeczne z zasadami firmy, które godziłyby w interesy pracodawcy, wobec czego stracił on zaufanie do pracownika.

Polecamy: Co dzieje się w niewykorzystanym przez pracownika urlopem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy w firmie przeprowadzono audyt na okoliczność jego działań godzących w interesy firmy. Audyt nie wykazał żadnych nieprawidłowości, wobec czego Sylwester Ż. złożył do sądu pracy pozew, zarzucając pracodawcy niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę oraz żądając odszkodowania.

Zarówno sąd pierwszej jak i drugiej instancji stwierdziły, że rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym nie było w tym przypadku uzasadnione. Zwolnienie dyscyplinarne może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy pracownik dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, co w ocenie sądów nie miało miejsca w niniejszej sprawie. Oba sądy uznały, że właściwym sposobem rozwiązania umowy w takim przypadku będzie jej rozwiązanie za wypowiedzeniem. Dopiero Sąd Najwyższy, wskutek skargi kasacyjnej wniesionej przez pracodawcę Sylwestra Ż. stwierdził, że od menadżera można wymagać podpisania tego typu deklaracji, jak kwestionariusz dotyczący zasad etyki w pracy.

Polecamy: Wszystko o wypowiedzeniu umowy o pracę - poradnikAutopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

REKLAMA

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

REKLAMA