Instytucje samorządowe - jak naliczać i wypłacać dodatek za wieloletnią pracę
REKLAMA
Dodatek za wieloletnią pracę przyznawany jest pracownikom z tytułu przepracowania wymaganego przepisami czasu. Pracownikom samorządowym dodatek ten przysługuje po pięciu latach pracy, w wysokości równiej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Wzrasta on o 1% za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia maksymalnie 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
REKLAMA
Okresy zatrudnienia
Do okresów uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Zatem do stażu pracy uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę należy zaliczyć m.in. okres:
- służby wojskowej,
- pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym,
- pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Do okresów pracy, od których zależy prawo do dodatku za wieloletnią pracę, nie zalicza się natomiast okresów zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych, a więc np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Ponadto do okresu pracy uprawniającego do tego dodatku nie zalicza się okresu przebywania na urlopie bezpłatnym.
Wymiar etatu zatrudnienia
Prawo do dodatku za wieloletnią pracę zależy od posiadania określonego stażu pracy, natomiast nie zależy od wymiaru zatrudnienia pracownika. Przysługuje zatem zarówno pracownikom zatrudnionym na cały etat, jak i na jego część.
Z kolei wysokość przysługującego pracownikowi dodatku zależy od wymiaru jego zatrudnienia. Oznacza to, że naliczenia wysokości dodatku za wieloletnią pracę pracownikowi zatrudnionemu na część etatu należy dokonać proporcjonalnie do jego wymiaru czasu pracy.
Przyznanie dodatku emerytowi
W przypadku pracownika samorządowego będącego emerytem z ponad 20-letnim stażem pracy, należy wypłacać mu dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Nabycie prawa do dodatku
Dodatek za wieloletnią pracę wypłacany jest w terminie wypłaty wynagrodzenia:
- począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeśli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
- za dany miesiąc, jeśli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
Dodatek ten przysługuje pracownikowi samorządowemu za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy z powodu choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
W przypadku gdy praca w urzędzie lub jednostce organizacyjnej stanowi dodatkowe zatrudnienie, to do tego okresu dodatkowego zatrudnienia nie zalicza się okresów zatrudnienia podstawowego.
Ponadto pracownikowi samorządowemu, wykonującemu pracę w urzędzie lub jednostce organizacyjnej w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu dodatkowego zatrudnienia podlegają zaliczeniu zakończone okresy zatrudnienia podstawowego oraz okres zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu – do dnia rozpoczęcia tego urlopu.
PRZYKŁAD 1: Dodatek dla osoby będącej niegdyś bezrobotnym
Zatrudniony od 15 kwietnia 2011 r. pracownik ośrodka pomocy społecznej wcześniej przez 4 lata 3 miesiące i 10 dni pracował w urzędzie gminy. Przez jeden rok pobierał też zasiłek dla bezrobotnych. W związku z tym posiada on prawo do dodatku za wieloletnią pracę. Zatem pracodawca już w kwietniu 2011 r. miał obowiązek wypłacić mu przedmiotowy dodatek w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
PRZYKŁAD 2: Zatrudnienie na część etatu
Sekretarka szkoły podstawowej została zatrudniona na 3 etatu od 20 maja 2011 r. Tego dnia legitymowała się ona już 8-letnim okresem pracy. W związku z tym pracodawca w czerwcu 2011 r. będzie zobowiązany wypłacić jej zwiększony o 1%, a więc wynoszący 8% dodatek za wieloletnią pracę.
PRZYKŁAD 3: Dodatek za wieloletnią pracę dla emeryta
Emeryt legitymujący się doświadczeniem w postaci 32 lat pracy został 2 maja 2011 r. zatrudniony w urzędzie gminy. Zatem pracodawca ma obowiązek wypłacać mu dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
PRZYKŁAD 4: Nabycie prawa do dodatku od następnego miesiąca
Pracownik pracuje w starostwie powiatowym od 10 maja 2006 r. (wcześniej nigdzie nie pracował). W związku z tym od czerwca 2011 r. pracodawca ma obowiązek wypłacić mu po raz pierwszy dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
PRZYKŁAD 5: Nabycie prawa do dodatku od początku miesiąca
Pracownik zatrudniony jest na stanowisku obsługi w przedszkolu od 1 czerwca 2006 r. (wcześniej nigdzie nie pracował). Zatem w czerwcu 2011 r. pracodawca ma obowiązek wypłacić mu po raz pierwszy dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Podstawa prawna
- Art. 38 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 229, poz. 1494.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych – Dz.U. z 2009 r. nr 50, poz. 398; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 220, poz. 1721.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat