Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ochrona wynagrodzenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ochrona wynagrodzenia.
Potrącenia przy różnym terminie wypłaty składników wynagrodzenia
Aktualizacja: 20.04.2012
Określony np. w regulaminie wynagradzania składnik wynagrodzenia, m.in. prowizja, może być wypłacany w innym terminie niż wynagrodzenie zasadnicze. W takiej sytuacji pracodawca dokonuje oddzielnego potrącenia z każdego wypłaconego świadczenia. »
Jak dokonać potrącenia z „trzynastki”
Aktualizacja: 09.03.2012
Wynagrodzenie pracownika jest zajęte przez komornika z innego tytułu niż alimenty. Z pensji pracownika 28. dnia każdego miesiąca potrącamy 50% wynagrodzenia. Ponadto dokonujemy także potrąceń z innych świadczeń, jakie otrzymuje pracownik, np. z premii czy nagród. Pozostałe świadczenia wypłacamy po terminie wypłaty pensji 5. dnia następnego miesiąca. Dokonujemy wówczas potrąceń nawet kilka razy w miesiącu w zależności od liczby wypłaconych świadczeń. Czy postępujemy prawidłowo? Pracownik twierdzi, że potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się raz w miesiącu łącznie ze wszystkich składników wynagrodzenia, co wynika jego zdaniem z art. 87 § 8 Kodeksu pracy. Ponadto po raz pierwszy będziemy dokonywać potrącenia z dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Do jakiej wysokości można zająć „trzynastkę”? »
Informacja dla pracownika o wysokości składników jego wynagrodzenia
Aktualizacja: 20.04.2011
Pracodawca przelewa co miesiąc wynagrodzenie na konta pracowników. Jeden z nich zwrócił się z prośbą o wyszczególnienie poszczególnych kwot składających się na jego pensję. Czy w tym przypadku pracodawca ma obowiązek wręczenia pracownikowi tzw. paska płacowego z wyszczególnieniem, jaka kwota i za co została mu przelana? »
Egzekucja z wynagrodzenia należności niealimentacyjnych
Aktualizacja: 23.02.2011
Pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi wynagrodzenie za wykonaną pracę. W pewnych sytuacjach może jednak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika, np. na zaspokojenie stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądowym zaległych wierzytelności. »
Wyrok sądu może zmienić wysokość wynagrodzenia
Aktualizacja: 01.02.2011
W wyjątkowych przypadkach sąd może narzucić pracodawcy, jakie wynagrodzenie ma co miesiąc wypłacać pracownikowi. Stanie się tak np. w sytuacji, gdy wynagrodzenie jest zbyt niskie i jest powodem dyskryminacji pracownika. »
Dodatkowe składniki wynagrodzenia – zasady przyznawania i wypłaty
Aktualizacja: 01.03.2011
Pracodawcy mają możliwość swobodnego kształtowania systemów wynagradzania przyznając pracownikom obok obligatoryjnych elementów płacy również dobrowolne składniki wynagrodzenia. W większości mają one działanie motywacyjne. Warunkiem poprawnego funkcjonowania fakultatywnych składników płacowych w firmie jest precyzyjne określenie celu, w jakim zostały wprowadzone, a w niektórych przypadkach również przesłanek, jakie pracownik powinien spełnić, aby je otrzymać. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska
Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »