reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Minimalne wynagrodzenie 2017

Minimalne wynagrodzenie 2017

Od 1 stycznia 2017 r. wszyscy pracownicy – niezależnie od stażu pracy – będą mieli prawo do 100 proc. minimalnego wynagrodzenia. Obowiązujące przepisy różnicują wysokość minimalnego wynagrodzenia ze względu na staż pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Minimalne wynagrodzenie w 2018 roku

Zgodnie z nowelizacją ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę od 1 stycznia 2017 r. miałaby zniknąć zasada 80% najniższej pensji w okresie pierwszego roku pracy pracowników pierwszy raz podejmujących zatrudnienie.

W obecnym stanie prawnym wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia, które w 2016 roku wynosi 1850 zł. Od tej zasady ustawa przewiduje wyjątek.

Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy nie może być niższa niż 80 % wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że kwota minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy w 2016 r. wynosi 1480 zł.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2017 r.

Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2017 r. będzie wynosiło 2 tys. zł.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. zostało ustanowione w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. (Dz.U. poz. 1456).

Godzinowa płaca minimalna

Od 1 stycznia 2017 r. ma obowiązywać minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców, która została ustalona na poziomie 13 zł brutto za godzinę.

Minimalna stawka godzinowa ma objąć umowy zlecenia (art. 734 Kodeksu cywilnego) oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 Kodeksu cywilnego), wykonywane przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi na rzecz przedsiębiorcy albo na rzecz innej jednostki organizacyjnej, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności.

Jednakże nie we wszystkich zawodach będzie obowiązywać godzinowa płaca minimalna. Ustawodawca wyłączył z tego zakresu umowy:

- w których o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usług decyduje przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi, a przysługujące mu wynagrodzenie jest ustalane wyłącznie według zasad obowiązujących w systemie prowizyjnym - chodzi tu o agentów ubezpieczeniowych, przedstawicieli handlowych,

- cywilnoprawne zawierane w zakresie usług opiekuńczych i bytowych realizowanych poprzez prowadzenie rodzinnego domu pomocy,

- cywilnoprawne dotyczące sprawowania rodzinnej pieczy zastępczej,

- cywilnoprawne dotyczące usług polegających na sprawowaniu opieki nad grupą osób lub osobami podczas wypoczynków lub wycieczek - jeżeli ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone nieprzerwanie przez okres dłuższy niż jedna doba.

Więcej na ten temat pisaliśmy TU

Szczególna ochrona wynagrodzenia

Ponadto wynagrodzenie z umów cywilnoprawnych (wynikające z minimalnej stawki godzinowej), podobnie jak wynagrodzenie za pracę, będzie podlegało szczególnej ochronie. Projekt bowiem, zakazuje zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej oraz przeniesienia go na inną osobę. Natomiast wypłata wynagrodzenia będzie mogła nastąpić wyłącznie w formie pieniężnej. W przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż 1 miesiąc wypłaty należy dokonywać co najmniej raz w miesiącu.

Podstawa prawna:

- Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (projekt z dnia 27 kwietnia 2016 r.),

- Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2015 r., poz. 2008),

- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2015 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1385).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama