REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę w 2018 r.

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Potrącenia z wynagrodzenia za pracę w 2018 r./Fot. Fotolia
Potrącenia z wynagrodzenia za pracę w 2018 r./Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzeń pracodawca musi bezwzględnie stosować się do regulacji wskazanych w Kodeksie pracy. Jaka jest wysokość kwot wolnych dla pracowników pełnoetatowych obowiązujących przy potrąceniach dobrowolnych w 2018 r.? Czy można dokonać potrącenia z wynagrodzenia minimalnego za zgodą pracownika?

Jeden z naszych pełnoetatowych pracowników, zgodnie z postanowieniami umowy o pracę, otrzymuje co miesiąc stałą pensję w wysokości ustawowego minimalnego wynagrodzenia. Jest on uprawniony do podstawowych kosztów uzyskania przychodu (111,25 zł) oraz kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek (46,33 zł). Czy w jego przypadku możemy potrącać na podstawie pisemnej zgody składkę na grupowe ubezpieczenie na życie w wysokości 45,70 zł – pyta Czytelniczka z Grudziądza.

Autopromocja

Za zgodą pracownika z jego pensji w wysokości 2100 zł (wynagrodzenie minimalne w 2018 r.) mogą Państwo potrącać składkę na grupowe ubezpieczenie na życie w wysokości 45,70 zł.

Przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzeń pracodawca musi bezwzględnie stosować się do regulacji wskazanych w Kodeksie pracy. W zakresie tzw. potrąceń dobrowolnych (na podstawie pisemnej zgody pracownika) wolna od potrąceń jest kwota:

 • 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom pełnoetatowym, po odliczeniach składkowo-podatkowych - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy (np. raty pożyczki z zakładowego funduszu mieszkaniowego),
 • 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom pełnoetatowym, po odliczeniach składkowo-podatkowych - przy potrącaniu innych należności (np. składki na grupowe ubezpieczenie na życie).

art. 91 § 2 Kodeksu pracy.

W przypadku pracownika niepełnoetatowego omawianą kwotę wolną zmniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

INFORAKADEMIA poleca: Jak legalnie przekazywać dane osobowe

Ustalając kwotę wolną, należy:

 • wyznaczyć minimalne wynagrodzenie brutto w proporcji do etatu,

 • odjąć od ustalonej w powyższy sposób kwoty składki ZUS i zaliczkę podatkową.

Przedstawione działania wykonuje się także w odniesieniu do potrąceń dobrowolnych, przy których wymagana jest zgoda zatrudnionej osoby na potrącenie złożona na piśmie. Potwierdza to stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 22 lutego 2011 r., nr GPP-364-4560- 8-1/11/PE/RP.

Na finalną kwotę wolną od potrąceń wpływ mają m.in. zryczałtowane koszty uzyskania przychodu (KUP) i kwota zmniejszająca miesięczne zaliczki na podatek, którą stosuje się tylko wtedy, gdy pracownik złoży formularz PIT-2.

Wysokość kwot wolnych dla pracowników pełnoetatowych obowiązujących przy potrąceniach dobrowolnych w 2018 r.

Podstawa ustalenia kwoty wolnej od potrąceń

Kwoty wolne od potrąceń

100% wynagrodzenia minimalnego

80% wynagrodzenia minimalnego

Minimalne wynagrodzenie pomniejszone o podstawowe KUP (111,25 zł) + kwota zmniejszająca podatek (46,33 zł)

1530,00 zł

1224,00 zł

Autopromocja

Minimalne wynagrodzenie pomniejszone o podstawowe KUP (111,25 zł) bez stosowania kwoty zmniejszającej podatek

1483,00 zł

1186,40 zł

Minimalne wynagrodzenie pomniejszone o podwyższone KUP (139,06 zł) + kwota zmniejszająca podatek (46,33 zł)

1535,00 zł

1228,00 zł

Minimalne wynagrodzenie pomniejszone o podwyższone KUP (139,06 zł) bez stosowania kwoty zmniejszającej podatek

1488,00 zł

1190,40 zł

Kwota netto minimalnego wynagrodzenia pracownika, o którym mowa w pytaniu, wynosi 1530,00 zł, zaś kwotą wolną od potrąceń jest kwota 80% minimalnej płacy pomniejszonej o podatek i składki ZUS, czyli 1224,00 zł. Aby ustalić maksymalną kwotę potrącenia dobrowolnego, należy wykonać następujące działanie:

1530,00 zł - 1224,00 zł = 306,00 zł

Oznacza to, że z wynagrodzenia Państwa pracownika można potrącić 45,70 zł z tytułu składki na grupowe ubezpieczenie na życie.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

  Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

  Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  REKLAMA

  Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

  Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

  Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

  Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  REKLAMA

  Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

  W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

  Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

  Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

  REKLAMA