REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwoty wolne od potrąceń z umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2019 r.

Kwoty wolne od potrąceń z umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2019 r./fot.Shutterstock
Kwoty wolne od potrąceń z umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2019 r./fot.Shutterstock

REKLAMA

Zleceniobiorcy i inne osoby fizyczne będące dłużnikami, uzyskujące świadczenia okresowe, które zapewniają im utrzymanie lub stanowią dla nich jedyne źródło przychodów, zostaną objęte od 1 stycznia 2019 r. ochroną przed nadmiernymi potrąceniami. Ta ochrona będzie bardzo zbliżona do tej przysługującej pracownikom. W zakresie granic potrącenia i kwot wolnych od potrąceń należy bowiem stosować zasady wynikające z przepisów Kodeksu pracy (art. 261 pkt 18 lit. b ustawy o komornikach sądowych).

Potrącenia z wierzytelności przysługujących osobom wykonującym umowy cywilnoprawne

5.1. Na czym polegają zmiany

W zależności od rodzaju potrącenia kwota, jaką można zająć, będzie wynosić nie więcej niż:
- 3/5 wynagrodzenia netto – w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych,
- 1/2 wynagrodzenia netto – w razie egzekucji innych należności.

Kwotę wolną od potrąceń z wierzytelności przysługujących takim osobom należy stosować wyłącznie w przypadku dokonywania egzekucji innych należności. Będzie ona ustalana od minimalnego wynagrodzenia należnego pracownikom i pomniejszana proporcjonalnie, jeżeli wierzytelność przysługiwała za niepełny miesiąc. Podstawą do ustalenia kwoty wolnej od potrąceń będzie 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom (w 2019 r. – 2250 zł brutto w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy), po odliczeniu należności publicznoprawnych (składek ZUS i podatku, ustalonych odpowiednio do statusu dłużnika i rodzaju przychodu, jaki osiąga).

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

W przypadku osób, które uzyskują świadczenia nieodpowiadające warunkom, dla których ustanowiono wskazaną ochronę przed potrąceniami, świadczenia te podlegają zajęciu w całości lub do wysokości zadłużenia. Nie stosuje się w tym przypadku ani granic potrącenia, ani kwot wolnych od potrąceń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5.2. Stosowanie przepisów w okresie przejściowym

Omawiana ustawa nie przewiduje okresu przejściowego.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

5.3. Przygotowanie do zmian

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Prawidłowe stosowanie nowych przepisów dotyczących potrąceń z wierzytelności przysługujących zleceniobiorcom i innym osobom niebędącym pracownikami wymaga – poza znajomością zmian – podjęcia następujących działań:

Krok 1. Ustal, czy wierzytelność przysługująca zleceniobiorcy korzysta z ochrony przed potrąceniem

Podmiot zatrudniający dokonuje potrąceń z wierzytelności przysługujących dłużnikowi będącemu osobą fizyczną na podstawie zawiadomienia komornika lub administracyjnego organu egzekucyjnego. Co do zasady, w treści zawiadomienia nie ma wprost informacji o stosowaniu lub niestosowaniu do danej wierzytelności przepisów o jej ochronie przed egzekucją. Jeżeli dana wierzytelność spełnia przesłanki, dla których powinna zostać objęta taką ochroną, dłużnik powinien wystąpić w tej sprawie do organu egzekucyjnego. Każdy przypadek organ egzekucyjny rozpatruje indywidualnie. Podstawą do zastosowania m.in. przez zleceniodawcę granicy potrącenia i kwoty wolnej od potrąceń będzie pismo organu w tej sprawie.

Krok 2. Jeżeli dłużnikowi przysługuje ochrona przed potrąceniami, ustal granicę potrącenia i kwotę wolną od potrąceń

Jeśli do wierzytelności dłużnika, zgodnie z pismem organu egzekucyjnego, należy zastosować granicę potrącenia i kwotę wolną od potrąceń, ustalenie tych wielkości zależy od rodzaju stosunku zobowiązaniowego łączącego strony. Różne może być oskładkowanie czy opodatkowanie np. umowy będącej podstawą wykonywania pracy. O ile potrącenia należy dokonywać od kwoty netto wynagrodzenia faktycznie przysługującego dłużnikowi, o tyle ustalenie kwoty wolnej od potrąceń będzie, tak jak w przypadku pracowników, wartością niezależną od wynagrodzenia przypadającego do wypłaty.

Zleceniobiorca jest zatrudniony w spółce jawnej ze stałym wynagrodzeniem miesięcznym w wysokości 3000 zł netto. Załóżmy, że od stycznia 2019 r. przysługująca mu wierzytelność jest zajęta przez komornika z tytułu niespłaconego kredytu na łączną kwotę 7000 zł. Zleceniobiorca udowodnił komornikowi, że osiągane wynagrodzenie jest jego jedynym źródłem przychodów. Komornik poinformował spółkę na piśmie, aby do tej wierzytelności zastosować granicę potrącenia i kwotę wolną od potrąceń obliczoną od pełnej kwoty minimalnego wynagrodzenia, tj. 2250 zł brutto, co stanowi 1637,78 zł. Zleceniobiorca jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi oraz przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Z wynagrodzenia zleceniobiorcy spółka może potrącić 1362,22 zł (potrącenie nie przekracza połowy wynagrodzenia netto – stanowi 1500 zł). Musi pozostawić tej osobie minimalne wynagrodzenie, czyli kwotę 1637,78 zł.

PODSTAWA PRAWNA:
- art. 261 pkt 18 lit. b ustawy z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych – Dz.U. z 2018 r. poz. 771
- art. 87–871 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1629
- § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. – Dz.U. z 2018 r. poz. 1794

Artykuł ten jest fragmentem książki Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA