REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwrot kosztów dojazdu do pracy jest przychodem?

Redakcja
Czy zwrot kosztów dojazdu do pracy jest przychodem? /Fot. Fotolia
Czy zwrot kosztów dojazdu do pracy jest przychodem? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy otrzymane przez pracownika świadczenia z tytułu zwrotu kosztów dojazdu do pracy stanowią podstawę do opodatkowania podatkiem odo osób fizycznych? Kiedy pracownik może otrzymać zwrot kosztów dojazdu do pracy?

Zwrot kosztów dojazdu do pracy

Pracodawca może, ale nie musi przyznać swoim pracownikom zwrot kosztów dojazdu do pracy. Otrzymane w ten sposób b przez pracownika świadczenia stanowią przychód ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

Autopromocja

Przyznane pracownikowi świadczenie z tytułu zwrotu kosztów dojazdu do pracy, pracownik otrzymuje niejako obok wynagrodzenia. Alternatywnie pracodawca może również zapewnić pracownikowi transport do siedziby firmy. Miejsce wykonywania pracy przez pracownika powinno zostać wskazane w umowie o pracę. Może zostać określone zarówno poprzez wskazanie konkretnej miejscowości, jak i przez wskazanie siedziby zakładu pracy.

Jak ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę?

Dojazd do pracy a czas pracy

Czasu który pracownik poświęca na dojazd do miejsca pracy, nie wlicza się do czasu pracy pracownika, a co za tym idzie, nie jest to czas, za który pracownikowi przysługuje jakiekolwiek wynagrodzenie. Zwrotu kosztów dojazdu do pracy nie traktuje się zatem jako wynagrodzenia sensu stricte. Jeśli pracodawca zdecyduje się stosować w prowadzonym zakładzie pracy zwrotu kosztów dojazdu do pracy, powinien on określić reguły przyznawania świadczeń z tego tytułu w przepisach wewnątrzzakładowych.

Kryteria zwrotu kosztów dojazdu do pracy

Istotny jest fakt, iż pracodawca ma swobodę w decydowaniu o kryteriach zwrotu kosztów dojazdu do pracy, przy zastrzeżeniu zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Pracownicy mogą więc otrzymywać zwrot kosztów dojazdu do pracy, którego wysokość będzie uzależniona od odległości, jaka każdy z pracowników ma do pokonania od miejsca zamieszkania do miejsc świadczenia pracy. Pracodawca może również ustanowić wysokość zwrotu kosztów dojazdu do pracy w jednakowej wysokości dla wszystkich pracowników w formie ryczałtu. Niezależnie od wybranej formy zwrotu kosztów dojazdu do pracy pracowników, wypłacone świadczenia będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowych od osób fizycznych z racji stanowienia przez nie przychodu pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Negocjacje wysokości wynagrodzenia

Kiedy zwrot dojazdu do pracy jest zwolniony z podatku

Na mocy przepisów szczególnych, zwolniony z podatku jest zwrot kosztów dojazdu do pracy pracowników niektórych grup zawodowych. Zwolnienie to przewidują między innymi przepisy ustawy o Prokuraturze, Policji, Straży granicznej oraz o ustroju sądów powszechnych, w stosunku do sędziów.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA