Czy zwrot kosztów dojazdu do pracy jest przychodem?
REKLAMA
REKLAMA
Zwrot kosztów dojazdu do pracy
Pracodawca może, ale nie musi przyznać swoim pracownikom zwrot kosztów dojazdu do pracy. Otrzymane w ten sposób b przez pracownika świadczenia stanowią przychód ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.
REKLAMA
Przyznane pracownikowi świadczenie z tytułu zwrotu kosztów dojazdu do pracy, pracownik otrzymuje niejako obok wynagrodzenia. Alternatywnie pracodawca może również zapewnić pracownikowi transport do siedziby firmy. Miejsce wykonywania pracy przez pracownika powinno zostać wskazane w umowie o pracę. Może zostać określone zarówno poprzez wskazanie konkretnej miejscowości, jak i przez wskazanie siedziby zakładu pracy.
Jak ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę?
Dojazd do pracy a czas pracy
Czasu który pracownik poświęca na dojazd do miejsca pracy, nie wlicza się do czasu pracy pracownika, a co za tym idzie, nie jest to czas, za który pracownikowi przysługuje jakiekolwiek wynagrodzenie. Zwrotu kosztów dojazdu do pracy nie traktuje się zatem jako wynagrodzenia sensu stricte. Jeśli pracodawca zdecyduje się stosować w prowadzonym zakładzie pracy zwrotu kosztów dojazdu do pracy, powinien on określić reguły przyznawania świadczeń z tego tytułu w przepisach wewnątrzzakładowych.
Kryteria zwrotu kosztów dojazdu do pracy
Istotny jest fakt, iż pracodawca ma swobodę w decydowaniu o kryteriach zwrotu kosztów dojazdu do pracy, przy zastrzeżeniu zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Pracownicy mogą więc otrzymywać zwrot kosztów dojazdu do pracy, którego wysokość będzie uzależniona od odległości, jaka każdy z pracowników ma do pokonania od miejsca zamieszkania do miejsc świadczenia pracy. Pracodawca może również ustanowić wysokość zwrotu kosztów dojazdu do pracy w jednakowej wysokości dla wszystkich pracowników w formie ryczałtu. Niezależnie od wybranej formy zwrotu kosztów dojazdu do pracy pracowników, wypłacone świadczenia będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowych od osób fizycznych z racji stanowienia przez nie przychodu pracownika.
Negocjacje wysokości wynagrodzenia
Kiedy zwrot dojazdu do pracy jest zwolniony z podatku
Na mocy przepisów szczególnych, zwolniony z podatku jest zwrot kosztów dojazdu do pracy pracowników niektórych grup zawodowych. Zwolnienie to przewidują między innymi przepisy ustawy o Prokuraturze, Policji, Straży granicznej oraz o ustroju sądów powszechnych, w stosunku do sędziów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat