reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Czy zwrot kosztów dojazdu do pracy jest przychodem?

Czy zwrot kosztów dojazdu do pracy jest przychodem?

Czy otrzymane przez pracownika świadczenia z tytułu zwrotu kosztów dojazdu do pracy stanowią podstawę do opodatkowania podatkiem odo osób fizycznych? Kiedy pracownik może otrzymać zwrot kosztów dojazdu do pracy?

Zwrot kosztów dojazdu do pracy

Pracodawca może, ale nie musi przyznać swoim pracownikom zwrot kosztów dojazdu do pracy. Otrzymane w ten sposób b przez pracownika świadczenia stanowią przychód ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

Przyznane pracownikowi świadczenie z tytułu zwrotu kosztów dojazdu do pracy, pracownik otrzymuje niejako obok wynagrodzenia. Alternatywnie pracodawca może również zapewnić pracownikowi transport do siedziby firmy. Miejsce wykonywania pracy przez pracownika powinno zostać wskazane w umowie o pracę. Może zostać określone zarówno poprzez wskazanie konkretnej miejscowości, jak i przez wskazanie siedziby zakładu pracy.

Jak ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę?

Dojazd do pracy a czas pracy

Czasu który pracownik poświęca na dojazd do miejsca pracy, nie wlicza się do czasu pracy pracownika, a co za tym idzie, nie jest to czas, za który pracownikowi przysługuje jakiekolwiek wynagrodzenie. Zwrotu kosztów dojazdu do pracy nie traktuje się zatem jako wynagrodzenia sensu stricte. Jeśli pracodawca zdecyduje się stosować w prowadzonym zakładzie pracy zwrotu kosztów dojazdu do pracy, powinien on określić reguły przyznawania świadczeń z tego tytułu w przepisach wewnątrzzakładowych.

Kryteria zwrotu kosztów dojazdu do pracy

Istotny jest fakt, iż pracodawca ma swobodę w decydowaniu o kryteriach zwrotu kosztów dojazdu do pracy, przy zastrzeżeniu zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Pracownicy mogą więc otrzymywać zwrot kosztów dojazdu do pracy, którego wysokość będzie uzależniona od odległości, jaka każdy z pracowników ma do pokonania od miejsca zamieszkania do miejsc świadczenia pracy. Pracodawca może również ustanowić wysokość zwrotu kosztów dojazdu do pracy w jednakowej wysokości dla wszystkich pracowników w formie ryczałtu. Niezależnie od wybranej formy zwrotu kosztów dojazdu do pracy pracowników, wypłacone świadczenia będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowych od osób fizycznych z racji stanowienia przez nie przychodu pracownika.

Negocjacje wysokości wynagrodzenia

Kiedy zwrot dojazdu do pracy jest zwolniony z podatku

Na mocy przepisów szczególnych, zwolniony z podatku jest zwrot kosztów dojazdu do pracy pracowników niektórych grup zawodowych. Zwolnienie to przewidują między innymi przepisy ustawy o Prokuraturze, Policji, Straży granicznej oraz o ustroju sądów powszechnych, w stosunku do sędziów.

Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama