Od kiedy obowiązuje regulamin pracy
18 lut 2011
Regulamin pracy wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go
do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
Pracownicy kradną, niszczą, oszukują, fałszują...
18 lut 2011
77 proc. przedsiębiorstw w ciągu ostatnich dwóch lat padło ofiarą nieuczciwych pracowników - wynika z badań towarzystwa ubezpieczeń Euler Hermes. Są to na ogół kradzieże czy niszczenie materiałów, oszustwa finansowe, kradzieże danych albo fałszerstwa.
Czy pracodawca powinien uwzględnić wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy
16 lut 2011
Pracownica zatrudniona na cały etat ma 4,5-letnie dziecko i nie przysługuje już jej prawo do korzystania z urlopu wychowawczego. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy kilkakrotnie przebywała na zwolnieniu lekarskim, ponieważ jej córka miała nawracające anginy. Pracownica postanowiła wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy, dzięki temu mogłaby więcej czasu przebywać z dzieckiem. Pracodawca nie wyraził jednak zgody i nie chce wprowadzać żadnych zmian. Czy postępowanie pracodawcy jest prawidłowe?
Minister pracy za dobrowolnym systemem emerytur kapitałowych
15 lut 2011
Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak wystąpi z postulatem, by "ograniczyć funkcjonowanie towarzystw emerytalnych". Polacy powinni oszczędzać na emerytury, gdzie chcą - powiedziała szefowa resortu pracy.
Dyskryminacja - kiedy nierówne traktowanie jest dopuszczalne
15 lut 2011
Kodeks pracy przewiduje sytuacje, w których dopuszczalne jest zachowanie pracodawcy, spełniające przesłanki do uznania go za dyskryminujące. Może on zróżnicować kryteria przyjęcia kandydatów do pracy, jeśli wymaga tego rodzaj oferowanej pracy. Może też zwiększać szanse poprawy warunków pracy określonej grupie pracowników.
Określenie rodzaju i stanowiska pracy w umowie o pracę
15 lut 2011
Im bardziej szczegółowo pracodawca opisze w umowie o pracę rodzaj lub stanowisko pracownika, tym w przyszłości trudniej będzie je zmienić, nawet ze względu na potrzeby zakładu. Może to wymagać złożenia wypowiedzenia zmieniającego, zależnie od tego, jak bardzo zmiana odbiega od zapisów zawartych w umowie.
Poszerzanie i aktualizowanie wiedzy przez pracowników - bezpłatne szkolenia PARP
11 lut 2011
Czy pracownik ma obowiązek poszerzać i aktualizować swoją wiedzę? Czy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, jeśli tego nie robi? W pewnych wypadkach, tak! Niestety, nie wszyscy zatrudnieni zdają sobie z tego sprawę.
Zwolnienie dyscyplinarne za prywatne wykorzystywanie komputera służbowego
10 lut 2011
Zwolnienie dyscyplinarne można uzasadnić wykorzystywaniem przez pracownika służbowego komputera do celów prywatnych, jeśli takie działanie było praktyką, a nie występowało tylko sporadycznie.
Ruchome godziny zatrudnienia pracą przyszłości
09 lut 2011
Na Zachodzie możliwość ruchomych godzin zatrudnienia lub teleworkingu oferuje coraz więcej pracodawców. Tymczasem w Polsce przywiązanie do pracy w tradycyjnym znaczeniu tego słowa jest szczególnie widoczne: ten sektor rynku pracy rozwija się bardzo powoli.
Czy przewodniczący związku zawodowego może być zwolniony od pracy do wykonywania doraźnych czynności związkowych według z góry ustalonego harmonogramu
08 lut 2011
W naszej firmie powstał związek zawodowy, który liczy 12 osób. Od przewodniczącego związku otrzymaliśmy pismo, w którym zwraca się z prośbą o oddelegowanie go w każdy poniedziałek tygodnia do wykonywania doraźnych czynności związkowych. Czy musimy zgodzić się na prośbę przewodniczącego?
Prace zimowe - obowiązki pracodawcy
07 lut 2011
Pracownicy wykonujący swoją pracę w trudnych warunkach atmosferycznych i niskiej temperaturze narażeni są przede wszystkim na upadki będące skutkiem poślizgnięcia się na ośnieżonej lub zalodzonej powierzchni oraz na odmrożenia kończyn, uszu czy choroby będące skutkiem gwałtownych zmian temperatury.
Czy zmienią się zasady udzielania urlopu na żądanie
07 lut 2011
Według badań przeprowadzonych przez portal rynekpracy.pl wynika, że w 2010 roku z urlopu na żądanie nie skorzystało 63 proc. pracowników. Pracownicy najczęściej wykorzystywali jedynie 2 z 4 dni przysługującego urlopu. Z pełnego prawa skorzystało zaledwie 8,7 proc. badanych pracowników.
Kontrola osobista pracowników po zakończeniu pracy
03 lut 2011
Prowadzę prywatny gabinet lekarski, w którym zatrudniam 12 osób. Podejrzewałem, że kilku pracowników wynosi z gabinetu różne materiały medyczne (np. strzykawki, bandaże) oraz lekarstwa. Ustanowiłem więc regulamin pracy, w którym jest zawarte postanowienie o możliwości przeprowadzenia przeze mnie co jakiś czas kontroli pracowników po zakończeniu przez nich pracy. Zostały wskazane osoby, które mogą w moim imieniu przeprowadzać taką kontrolę, oraz jest wprowadzona zasada, że kontrolę przeprowadzają zawsze osoby tej samej płci co kontrolowany. Jednak mimo to 2 pracownice zarzuciły mi, że taka regulacja narusza ich dobra osobiste. Czy w regulaminie pracy mogłem wprowadzić możliwość takiej kontroli pracowników i czy mam prawo ją przeprowadzać?
Zasiłek chorobowy dla pracownika zatrudnionego w kilku firmach
03 lut 2011
Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Gdy stanie się niezdolny do pracy, przysługuje mu świadczenie chorobowe z tytułu każdego zatrudnienia, jeżeli spełnia warunki do uzyskania świadczenia.
Terminy na dochodzenie roszczeń z zakresu prawa pracy
01 lut 2011
Pracownik ma siedem dni na odwołanie się do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania należy złożyć w ciągu 14 dni. Odwołanie wniesione po terminie nie może zostać skutecznie rozpoznane, a sąd oddali roszczenia pracownika.
Czy przechowywanie notatek służbowych jest legalne
01 lut 2011
Dokumentowanie różnych zachowań pracownika czy wydarzeń z jego udziałem może mieć, co potwierdził także Sąd Najwyższy, formę notatek służbowych. Jednak ważne jest to, aby pracownik miał świadomość ich istnienia w jego aktach osobowych.
Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę
31 sty 2011
Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniona od rodzaju
zawartej umowy o pracę oraz od czasu jej trwania. Istnieją jednak
sytuacje, w których długość okresu wypowiedzenia może zostać zmieniona.
Powszechność ubezpieczeń społecznych - czy będą wyższe składki
31 sty 2011
Przy okazji dyskusji o Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) na forum Komisji Trójstronnej, pracodawcy i związkowcy rozmawiali m.in. o powszechności ubezpieczeń społecznych. Pracodawcy godzą się, by osoby prowadzące działalność gospodarczą płaciły wyższe składki, ale chcą włączenia do systemu np. górników.
Odmowa wykonania polecenia służbowego przez pracownika
28 sty 2011
Obowiązkiem pracownika jest wykonywanie poleceń przełożonego, jeżeli dotyczą one pracy, nie są sprzeczne z
rodzajem pracy określonym w umowie o pracę ani z przepisami prawa.
Wydłużenie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych
27 sty 2011
Pracodawcy zapominają, że 8-godzinny dzień pracy dla osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będzie obowiązywał dopiero od stycznia 2012 roku.
Zapobieganie wypadkom – szkolenia bhp pracowników
26 sty 2011
Wszystkie szkolenia z zakresu bhp, zarówno instruktaże, jak i szkolenia okresowe, powinny odbywać się w czasie pracy. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania szkolenia w czasie pracy, można je przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy, ale wtedy pracownikowi trzeba zapłacić za godziny szkolenia lub oddać czas wolny.
Bezpłatne szkolenie z PIT
25 sty 2011
„Podatek PIT” to najnowsze szkolenie w Akademii PARP. Przedsiębiorcy i pracownicy, którzy poszukują aktualnej wiedzy na temat podatków, mogą zarejestrować się na portalu uwww.akademiaparp.gov.pl i skorzystać z bezpłatnych szkoleń.
Problemy z dojazdem do pracy - usprawiedliwianie spóźnień
25 sty 2011
Jeśli pracownik nie może dojechać do pracy z powodu utrudnień na drodze spowodowanych przez intensywne opady śniegu, wówczas powinien jak najszybciej poinformować pracodawcę o przyczynie spóźnienia. Jeżeli nie będzie to możliwe, np. z braku telefonu komórkowego, wtedy powinien usprawiedliwić swoje spóźnienie po przybyciu do pracy.
Rejestracja czynności kierowcy
24 sty 2011
Kierowca, który udaje się do miejsca wskazanego przez pracodawcę w celu odebrania znajdującego się tam pojazdu, wykonuje obowiązki pracownicze, a zatem czynność ta powinna być zaznaczona na wykresówce.
Kiedy pracownikowi przysługuje ryczałt za nadgodziny
20 sty 2011
Ryczałt za nadgodziny nie może dotyczyć pracowników, którzy wykonują pracę poza macierzystym zakładem tylko okazjonalnie, np. w ramach długotrwałej podróży służbowej lub oddelegowania do innego miejsca pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2010 r., I PK 116/10).
Pracujący emeryci - zmiany w przepisach
18 sty 2011
Pracownik zatrudniony w ramach stosunku pracy nie uzyska świadczenia emerytalnego, jeżeli wcześniej nie zostanie rozwiązany jego dotychczasowy stosunek pracy. Taką zmianę w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadziła nowelizacja ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie od 1 stycznia 2011 r.
Wina pracownika przy odpowiedzialności materialnej
17 sty 2011
Odpowiedzialność materialna pracownika jest oparta na zasadzie winy.
Przy czym do określenia zakresu tej odpowiedzialności istotne znaczenie
ma wskazanie rodzaju winy pracownika: umyślnej lub nieumyślnej.
Składki emerytalne będą waloryzowane na podstawie wzrostu PKB
12 sty 2011
Część składek, które zamiast do OFE mają trafić na indywidualne subkonta w ZUS będzie waloryzowana prawdopodobnie na podstawie nominalnego tempa wzrostu PKB - powiedział w Senacie we wtorek, 11 stycznia, minister finansów Jacek Rostowski.
Przerwa „obiadowa" dla pracowników
12 sty 2011
Potrzeba załatwienia ważnej sprawy osobistej nie zawsze musi być powodem zwolnienia się w tym celu pracownika z pracy. Pracodawca dysponuje przerwą „obiadową”, która może ułatwić codzienne życie i pracę podwładnym oraz ich przełożonym.
Gdy pracownik wyrządzi szkodę osobie trzeciej
11 sty 2011
Prowadzę firmę budowlaną. Podczas prac jeden z moich pracowników, który obsługuje koparkę, naruszył posesję sąsiada. Osoba ta wystąpiła z roszczeniem odszkodowawczym. Okazało się, że to ja jako właściciel firmy mam zapłacić odszkodowanie, a nie pracownik, który dokonał tego czynu. Jaka jest podstawa prawna, jeśli istnieje, skierowanego wobec mnie żądania zapłaty odszkodowania?
Wypełnianie PIT-ów przez pracodawców
10 sty 2011
Z możliwości sporządzenia rocznego obliczenia podatku pracownika przez pracodawcę w 2009 roku skorzystało prawie 6 mln osób. To obrazuje, jak znacznym obciążeniem biurokratycznym jest ten obowiązek, który - zdaniem Pracodawców RP - powinien być zniesiony.
Odpowiedzialność kierowników za stan bhp w zakładzie pracy
10 sty 2011
Kodeks pracy wśród podmiotów odpowiedzialnych w danym zakładzie pracy za
stan bezpieczeństwa i higieny pracy wprowadza dodatkową – obok
pracodawcy – kategorię osób mogących ponosić taką odpowiedzialność. Są
to osoby kierujące pracownikami.
Dni wolne w święta dla pracowników innych wyznań
05 sty 2011
Pracownicy innego wyznania niż rzymskokatolickie mają prawo do dni wolnych podczas ich świąt. Oznacza to, że w razie złożenia odpowiedniego wniosku mogą mieć wolne od pracy zarówno w święta katolickie, jak i w dni będące świętami ich religii czy wyznań.
Najwyższy czas na sporządzenie planu urlopów na 2011 r.
04 sty 2011
Początek stycznia to ostatni moment na sporządzanie planu urlopów.
Pracownik już od 1 stycznia ma prawo skorzystać z całego
przysługującego mu urlopu. Pracodawca powinien zatem wiedzieć, kiedy
pracownik chce wykorzystać urlop wypoczynkowy.
Przekazanie odzieży roboczej na własność pracowników
04 sty 2011
W załączniku do zakładowego regulaminu pracy określiliśmy okresy użytkowania poszczególnych elementów odzieży i obuwia roboczego, w które wyposażani są nasi pracownicy. Przykładowo, magazynier otrzymuje fartuch ochronny na 12 miesięcy i rękawice ochronne na 6 miesięcy. Po upływie tych okresów pracownikom wydawane są nowe elementy ubioru. Co powinniśmy robić z dotychczas używaną odzieżą? Stopień jej zużycia bywa różny. Niektórzy pracownicy pytają, czy mogą zatrzymać na własność jakieś elementy ubioru, jeśli wciąż nadają się one do użytku. Czy możemy się na to zgodzić?
Dni wolne od pracy - święta w 2011 roku
03 sty 2011
1 stycznia 2011 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o dniach wolnych od pracy. Od tego roku mamy nowe święto - Trzech Króli, przypadające 6 stycznia.
Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych w 2011 roku
03 sty 2011
Zmniejszenie od lipca dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a zwiększenie - niepełnosprawnych w stopniu znacznym przewiduje nowelizacja ustawy o niepełnosprawnych, która weszła w życie w sobotę, 1 stycznia.
Zwrot kosztów nauki
30 gru 2010
Czy pracownik, który podpisał umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, będzie zobowiązany do zwrotu kosztów nauki? Dostaliśmy informację, że pracownik ten nie uczestniczy w zajęciach na studiach, za które płaci nasza firma. Za co pracownik będzie musiał zwrócić pieniądze?
Pracodawcy mogą zlecać dyżur tylko w wyjątkowych sytuacjach
30 gru 2010
Polskie ustawodawstwo w zakresie stosowania dyżurów jest niezgodne z prawem unijnym. Przykładowo planowanie dyżuru zastępuje czas pracy, a tym samym stanowi obejście przepisów prawa.
Zawieszenie prawa do emerytury dla osób kontynuujących zatrudnienie - informacja ZUS
29 gru 2010
1 stycznia 2011 r. zaczną obowiązywać przepisy nowelizujące ustawę o finansach publicznych. Przepisy te będą miały duże znaczenie dla emerytów kontynuujących zatrudnienie. ZUS informuje o tym na swojej stronie internetowej.
Jak można ukarać pracownika za złamanie zakazu palenia tytoniu na terenie zakładu pracy
29 gru 2010
Wprowadziliśmy całkowity zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu pracy. Nie mamy również palarni. Jeden z naszych pracowników złamał obowiązujący zakaz. Ponadto palił w miejscu, gdzie jest to szczególnie zabronione. W jaki sposób możemy go ukarać?
Zatrudnianie emerytów - prezydent podpisał ustawę
27 gru 2010
Osoby, które po przejściu na emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie, bez rozwiązania umowy, będą musiały teraz wybrać pomiędzy emeryturą a pensją - wynika z podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o finansach publicznych.
Pracownik nie musi zwracać pracodawcy błędnie wypłaconej prowizji
21 gru 2010
Pracownik, który nie zawinił ani nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego mu składnika wynagrodzenia, nie ma obowiązku jego zwrotu – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 2010 r.
Długi okres rozliczeniowy - korzyści dla pracodawcy
21 gru 2010
Najważniejszą korzyścią z wprowadzenia długiego okresu rozliczeniowego
jest możliwość bardziej elastycznego planowania czasu pracy.
Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2011 r.
20 gru 2010
Roczna wysokość wynagrodzenia brutto, od którego w 2011 r. będzie potrącana składka na ZUS to 100 tys. 770 zł. Po przekroczeniu tej kwoty składki nie będą potrącane. Obwieszczenie w tej sprawie podpisała minister pracy Jolanta Fedak.
Wykorzystanie zaległego urlopu przez pracownika
20 gru 2010
Koniec roku kalendarzowego to czas, kiedy pracodawca powinien podliczyć swoim pracownikom dni niewykorzystanego przez nich urlopu wypoczynkowego za dany rok oraz polecić rozpoczęcie jego wykorzystywania najpóźniej do końca marca następnego roku.
Jak zobowiązać pracownika do zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa
15 gru 2010
Pracownik niejednokrotnie ma dostęp do wiadomości istotnych dla funkcjonowania zakładu pracy. Dlatego pracodawca powinien zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji – zarówno konkurentom, jak i innym niepowołanym osobom.
Jak przygotować plan urlopów
10 gru 2010
Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).
Nie trzeba będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę
09 gru 2010
Od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada dla pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę. Jednocześnie nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowego dnia wolnego od pracy - 6 stycznia, tj. święto Trzech Króli.
Nie każde uchybienie w wykonaniu obowiązku uzasadnia zwolnienie bez wypowiedzenia
08 gru 2010
Pracodawca ma prawo dyscyplinarnie zwolnić pracownika z powodu niezłożenia oświadczenia majątkowego w terminie. Nie może jednak z tego korzystać wbrew zasadom współżycia społecznego. Pogorszenia stanu zdrowia i towarzyszące temu stany psychiczne nie mogą stanowić okoliczności obciążającej. Świadczą o niezawinionym uchybieniu obowiązkowi złożenia oświadczenia majątkowego. W żadnym wypadku nie da się w takich warunkach przypisać jakiegokolwiek stopnia winy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 25 maja 2010 r.