REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Posiłki dla pracowników

Beata Skrobisz-Kaczmarek

REKLAMA

Jesteśmy niepublicznym zakładem opiekuńczo-leczniczym. Nasza działalność polega na leczeniu i opiece całodobowej. Nie jesteśmy płatnikami podatku VAT. Prowadzimy tylko sprzedaż usług zdrowotnych oraz usług związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem naszych pensjonariuszy. Mamy własną kuchnię i prowadzimy stołówkę dla naszych pensjonariuszy. Nasz personel (pielęgniarki i opiekunki pracują w systemie 12 godz.) wystąpił z pytaniem, czy możliwe jest korzystanie przez nich z posiłków, za które ponosiliby odpłatność? Czy w związku z tym sprzedaż takich posiłków po kosztach własnych byłaby opodatkowana i oskładkowana?

Nie, z uwagi na to, że pracownicy pokrywają pełne koszty posiłków, nie ma podstaw, aby doliczyć te koszty do ich wynagrodzeń i opodatkować oraz naliczyć składki ZUS. Gdyby pracodawca ponosił w związku z tym jakieś dodatkowe koszty niewynikające z przepisów bhp, wówczas ich wysokość stanowiłaby podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Autopromocja

Pracodawca może dofinansować pracownikom wyżywienie, jeżeli nastąpi to ze środków funduszu socjalnego, wtedy nie podlega składkom ZUS.

Limitowane jest natomiast zwolnienie od składek, w przypadku gdy dofinansowanie pochodzi spoza zfśs. W takiej sytuacji wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu podlega zwolnieniu do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 190 zł. Od nadwyżki należy opłacić składki.

Otrzymane przez pracownika świadczenia rzeczowe w postaci posiłków stanowią dla niego przychód ze stosunku pracy. Ze względu na to, że uzyskane świadczenia nie wynikają z przepisów bhp, nie można zastosować w tym przypadku zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 11 lub 11b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm. – dalej zwana updof). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie można przypisać pracownikowi przychodu z tytułu otrzymanych posiłków lub napojów. W takim przypadku przychód po stronie pracownika nie może zostać skonkretyzowany co do kwoty i tym samym – opodatkowany.

Wartość posiłków sfinansowanych ze środków zfśs stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy. Przychód ten jest zwolniony od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca może zaliczyć wydatki na posiłki i napoje finansowane ze środków obrotowych do własnych kosztów uzyskania przychodu. Wydatki te służą bowiem podniesieniu wydajności pracy pracowników, a to z kolei przekłada się na uzyskiwane przychody pracodawcy.

Natomiast usługi prowadzenia stołówki w szpitalu, zakładzie opiekuńczo-leczniczym zwolnione są z płacenia podatku VAT, pod warunkiem że prowadzone są one przez personel szpitala dla pacjentów i pracowników szpitala oraz że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szpitala.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

REKLAMA

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

REKLAMA