Posiłki dla pracowników
REKLAMA
Nie, z uwagi na to, że pracownicy pokrywają pełne koszty posiłków, nie ma podstaw, aby doliczyć te koszty do ich wynagrodzeń i opodatkować oraz naliczyć składki ZUS. Gdyby pracodawca ponosił w związku z tym jakieś dodatkowe koszty niewynikające z przepisów bhp, wówczas ich wysokość stanowiłaby podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym.
REKLAMA
Pracodawca może dofinansować pracownikom wyżywienie, jeżeli nastąpi to ze środków funduszu socjalnego, wtedy nie podlega składkom ZUS.
Limitowane jest natomiast zwolnienie od składek, w przypadku gdy dofinansowanie pochodzi spoza zfśs. W takiej sytuacji wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu podlega zwolnieniu do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 190 zł. Od nadwyżki należy opłacić składki.
Otrzymane przez pracownika świadczenia rzeczowe w postaci posiłków stanowią dla niego przychód ze stosunku pracy. Ze względu na to, że uzyskane świadczenia nie wynikają z przepisów bhp, nie można zastosować w tym przypadku zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 11 lub 11b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm. – dalej zwana updof). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie można przypisać pracownikowi przychodu z tytułu otrzymanych posiłków lub napojów. W takim przypadku przychód po stronie pracownika nie może zostać skonkretyzowany co do kwoty i tym samym – opodatkowany.
Wartość posiłków sfinansowanych ze środków zfśs stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy. Przychód ten jest zwolniony od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof).
REKLAMA
Pracodawca może zaliczyć wydatki na posiłki i napoje finansowane ze środków obrotowych do własnych kosztów uzyskania przychodu. Wydatki te służą bowiem podniesieniu wydajności pracy pracowników, a to z kolei przekłada się na uzyskiwane przychody pracodawcy.
Natomiast usługi prowadzenia stołówki w szpitalu, zakładzie opiekuńczo-leczniczym zwolnione są z płacenia podatku VAT, pod warunkiem że prowadzone są one przez personel szpitala dla pacjentów i pracowników szpitala oraz że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szpitala.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat