REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, Zwrot kosztów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność w świetle przepisów UE

Pracodawca nie ma obowiązku dalszego zatrudniania pracownika, który stał się niepełnosprawny, gdy kontynuowanie zatrudnienia wiązałoby się dla pracodawcy z ogromnymi kosztami.

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zaprasza do udziału w Kampanii na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych – LODOŁAMACZE 2010.

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje rekompensata za niewykorzystywane uprawnienia przysługujące z tytułu niepełnosprawności

Jeden z naszych pracowników dostarczył nam w lutym 2010 r. orzeczenie o niepełnosprawności, otrzymane przez niego 12 lutego 2007 r. (umiarkowany stopień niepełnosprawności). Pracownik w okresie posiadania orzeczenia, czyli przez 2 lata, pracował na zasadach ogólnych, dotyczących sprawnych pracowników, w szczególności w zakresie czasu pracy (pracował także w godzinach nadliczbowych). Czy za czas niekorzystania z uprawnień przysługujących pracownikom niepełnosprawnym pracownikowi należy się jakaś rekompensata (np. za niewykorzystane przerwy na gimnastykę)?

Koszty wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Ustawodawca w art. 26e ust. 8 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92, ze zm.) zawarł delegację ustawową do wydania przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej rozporządzenia określającego:

REKLAMA

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zaprasza do udziału w Kampanii na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych – LODOŁAMACZE 2010.

Czy członek zarządu spółki będący osobą niepełnosprawną ma prawo do nadgodzin

Pracownik zarządzający zakładem pracy, mający orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, który świadczy pracę ponad normy skrócone (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo), pracuje w nadgodzinach i ma prawo do wynagrodzenia lub czasu wolnego za pracę nadliczbową (wyrok Sądu Najwyższego z 2 października 2008 r., I PK 64/08).

Zakłady pracy chronionej są w czasie kryzysu w trudniejszej sytuacji

Blisko połowa zakładów pracy chronionej w woj. warmińsko-mazurskim źle ocenia swoją sytuację finansową. Pracodawcy niepełnosprawnych skarżą się, że produkowane przez nich przedmioty nie są w stanie konkurować z tanimi chińskimi odpowiednikami.

Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych przy wzroście zatrudnienia netto

W celu uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń nowo zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych konieczne jest uzyskanie przez pracodawcę wzrostu zatrudnienia netto zarówno pracowników niepełnosprawnych, jak i wzrostu zatrudnienia netto pracowników ogółem.

REKLAMA

Co się zmieniło w dofinansowaniu wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Od lutego 2010 r. pracodawcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych pracowników i otrzymują z PFRON dofinansowanie do ich wynagrodzeń, wniosek o pomoc składają na druku INF-D-P (niezmienionym), ale muszą uwzględnić zmiany w sposobie jego wypełniania.

Wsparcie zatrudniania osób niepełnosprawnych - kampania konsultacyjna

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) inicjuje ogólnopolską kampanię konsultacyjną w sprawie zmian w systemie wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Czy pracownik niepełnosprawny może odmówić wyjazdu w podróż służbową

Zatrudniamy pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na stanowisku księgowego. Osoba ta otrzymała polecenie wyjazdu służbowego, ale odmówiła twierdząc, że jako osoba niepełnosprawna nie musi wyjeżdżać w delegacje, a w czasie, w którym miałby nastąpić wyjazd, ma zaplanowane badania. Czy w stosunku do pracowników niepełnosprawnych występują ograniczenia w możliwości zlecania wyjazdu w podróż służbową?

Zagrożone dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych?

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) jest przeciwna wszelkim próbom ograniczenia wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Zakłady aktywności zawodowej sposobem na zatrudnienie niepełnosprawnych

Blisko sto niepełnosprawnych osób znalazło już zatrudnienie w działających w Rudzie Śląskiej dwóch Zakładach Aktywności Zawodowej. Tamtejszy samorząd do ich prowadzenia wykorzystuje m.in. środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Trening pracy osób niepełnosprawnych – drogą do integracji zawodowej i społecznej

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), wychodzi naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych poszukujących pracy. Dlatego rozpoczęła realizację projektu, skierowanego do tej grupy odbiorców. Projekt realizowany jest na terenie województwa mazowieckiego.

Dofinansowanie z PFRON wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wystąpiła do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z prośbą o interpretację art. 26a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pytanie dotyczyło dofinansowania z PFRON wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Zmiana przepisów o zatrudnianiu niepełnosprawnych

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do noweli ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, nakładającą na pracodawcę obowiązek zgłoszenia zatrudnienia osoby niepełnosprawnej do Państwowej Inspekcji Pracy w terminie siedmiu dni.

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zainaugurowała Kampanię na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych – LODOŁAMACZE 2010.

Kiedy refundacja kosztów zimowiska dzieci pracowników jest zwolniona ze składek i podatku

Rodzina jednego z naszych pracowników to rodzina wielodzietna. Jej sytuacja finansowa jest trudna. Na wniosek pracownika prezes zgodził się, by zrefundować koszty zimowiska dzieci pracownika. Czy od tego dofinansowania będą musiały zostać opłacone składki i zaliczka na podatek?

Jakie należności za czas podróży służbowej wypłacać pracownikowi, który codziennie wraca do domu

Wysłaliśmy pracownika w podróż służbową w obrębie kraju na 20 dni. Każdego dnia zgodnie z poleceniem pracodawcy dojeżdżał z miejsca zamieszkania do miejscowości stanowiącej cel delegacji i po zakończonej pracy wracał do domu. W podróży służbowej każdego dnia przebywał ponad 12 godzin. Jakie świadczenia należą się pracownikowi z tytułu podróży służbowej?

Obniżenie wysokości wpłat na PFRON

Warto wiedzieć, jaka jest struktura zatrudnienia osób niepełnosprawnych u naszego kontrahenta, szczególnie jeśli płacimy wysokie kary na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych.

Uproszczone zatrudnianie osób niepełnosprawnych - zmiana przepisów

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych upraszcza zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Osiągnięto to rezygnując z zapisu o obowiązkowym uzyskaniu opinii Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w sprawie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Chcemy zatrudnić w naszej firmie kilka osób niepełnosprawnych. W jaki sposób powinien być określony czas pracy takich pracowników i gdzie należy określić wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej, jeżeli zatrudnię ją np. na 1/2 etatu?

Nowelizacja przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych

Możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy bez konieczności uprzedniego uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Świadczenia z tytułu krajowej podróży służbowej

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Kontrola wpłat pracodawców na PFRON

Z wpłat na PFRON zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6 proc., jednak w przypadku m.in. państwowych i niepaństwowych szkół wyższych jest to tylko poziom 2 proc.

Stanowisko pracy niepełnosprawnego - rezygnacja z opinii PIP

Rezygnację z obowiązku uzyskania opinii Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się dzisiaj na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej w Sejmie.

Świadczenia dla nauczycieli delegowanych do pracy za granicą

Nauczycielowi delegowanemu do pracy za granicą przysługuje m.in. ryczałt na pokrycie części kosztów utrzymania i zakwaterowania, zasiłek adaptacyjny czy dieta dojazdowa. Jego wynagrodzenie pokrywane jest z budżetu państwa oraz dopłat instytucji europejskich.

Czy warto zatrudniać bezrobotnych przy pracach interwencyjnych

Pracodawcy zatrudniający bezrobotnych przy pracach interwencyjnych mogą m.in. skorzystać z refundacji części wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne.

PFRON - brak dopłat dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) planuje w przyszłości wyłączenie osób z najlżejszą niepełnosprawnością z systemu wspierania zatrudnienia. Oznacza to brak dopłat dla zatrudniających takie osoby pracodawców; w zamian większe środki mają dostać samorządy.

Czy zwrot kosztów zakupu biletów na dojazdy do pracy jest oskładkowany

Nasza spółka refunduje koszty biletów miesięcznych osobom dojeżdżającym do pracy z innych miejscowości, oddalonych od siedziby o co najmniej 10 km. Koszty zakupu biletów zwracamy na koniec miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzeń, na podstawie regulaminu świadczeń dodatkowych (część składowa regulaminu płacowego firmy). Aby uzyskać zwrot, pracownik musi dostarczyć ksero biletu miesięcznego. Czy tak wypłacany zwrot ceny zakupu biletów jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Centra Pracy i Punkty Poradnictwa - wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawni są często postrzegani jako pracownicy mniej efektywni. Takie myślenie podcina skrzydła tym, którzy poszukują zatrudnienia. Aby zyskali oni poczucie, że są cennymi osobami na rynku pracy i nie wątpiły w swoje możliwości Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych stworzyła Centra Pracy oraz Punkty Poradnictwa.

Wolontariat

Wolontariat to dobrowolne, świadome i niezarobkowe wspieranie własną pracą wybranej przez siebie społecznie pozytywnej inicjatywy.

Wyższy zasiłek pogrzebowy

Od dzisiaj, tj. od 1 grudnia, kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 6227,72 zł.

Dofinansowanie pracownika niepełnosprawnego

Pracodawca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną, może skorzystać z wielu form wsparcia. Najważniejszą z nich jest częściowa dopłata do wynagrodzeń.

Jak uzyskać pomoc finansową na zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Czy, zatrudniając osobę niepełnosprawną, mogę uzyskać pomoc finansową na zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy tej osoby i gdzie mogę o taką pomoc się ubiegać?

Pracodawcy bez wsparcia powiatów

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) w okresie od lipca do października 2009 r. przeprowadziła badanie dotyczące realizacji przez samorządy powiatowe zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Badanie polegało na skierowaniu zapytania do starostów lub prezydentów miast w sprawie wysokości środków przeznaczonych w danym powiecie na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych i objęto nim wszystkie powiaty w kraju.

Wynagrodzenie kierowcy

Rozliczając wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy, warto pamiętać o kilku odrębnościach odróżniających wynagrodzenie kierowcy od wynagrodzenia pozostałych grup pracowników. Chodzi tu przede wszystkim o wynagrodzenie z tytułu podróży służbowej oraz za czas przerw.

Uprzywilejowane zatrudnienie osób niepełnosprawnych - projekt zmian przepisów

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) z satysfakcją przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o pracownikach samorządowych wprowadzający pewne uprzywilejowanie w zakresie zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez pracodawców sektora państwowego i samorządowego.

Czy ryczałt na korzystanie przez kierowców z płatnych sanitariatów jest zwolniony z podatku dochodowego

Prowadzę działalność gospodarczą, której przedmiotem jest transport drogowy. Zatrudniam pracowników – kierowców międzynarodowego transportu drogowego. Z tytułu podróży służbowych kierowcy otrzymują diety w euro, w wysokości wynikającej z rozporządzenia o podróżach pracowników sfery budżetowej. Nie otrzymują natomiast zwrotu kosztów noclegu, gdyż w ich samochodach są miejsca do spania. W podróży pracownicy korzystają z odpłatnych sanitariatów na postojach (prysznic, toaleta). Chcę, oprócz diet, wypłacać kierowcom ryczałt pieniężny jako zwrot kosztów ponoszonych na utrzymanie higieny osobistej w podróży. Te wydatki nie będą jednak udokumentowane. Nikt bowiem nie wystawia żadnych dowodów zapłaty za mycie. Czy przyznany pracownikom ryczałt będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych?

PFRON nie uruchomił programu wspierającego niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie uruchomił w bieżącym roku programu pod nazwą „Telepraca oraz inne elastyczne formy zatrudniania osób niepełnosprawnych”.

Kiedy powstaje obowiązek opłacania składek na PFRON

Do tej pory zatrudnialiśmy 16 pracowników na pełny etat, 3 pracowników na 1/2 etatu i 12 zleceniobiorców. Od 1 września br. pięciu z wymienionych zleceniobiorców zatrudnimy na umowę o pracę (dwóch na pełny etat, trzech na 1/2 etatu). Od kiedy będziemy mieć obowiązek dokonywania wpłat na PFRON i jak ustalić wysokość wpłaty?

Finansowanie składek ze środków Funduszu Pracy

Stosunek pracy między spółdzielnią socjalną a jej członkiem, nawiązany na podstawie spółdzielczej umowy o pracę, daje podstawę do ubiegania się o finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne.

Wyższe świadczenie dla opiekunów niepełnosprawnych

Od 1 listopada świadczenie pielęgnacyjne dla osób o niskich dochodach, opiekujących się niepełnosprawnymi członkami swoich rodzin wzrośnie o 100 zł i wyniesie 520 zł.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych

Rząd planuje zmienić przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych. W rezultacie zwiekszy się liczba osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego.

Projekt zmian przepisów o osobach niepełnosprawnych

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych przewiduje zmianę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zasiłek dla rodziców dzieci niepełnosprawnych niezależnie od wysokości dochodu

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, by rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymywali zasiłek pielęgnacyjny niezależnie od wysokości dochodów - powiedział wiceminister w tym resorcie Marek Bucior.

Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego. We wrześniu br. dostarczył do działu kadr orzeczenie lekarza orzecznika ZUS kwalifikujące go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wcześniej był niepełnosprawny w stopniu lekkim. Wiemy, że musimy mu zmniejszyć czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Czy musimy również zmieniać rozkład czasu pracy podany w regulaminie pracy, gdzie jest określone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00? Jeśli tak, to jaki zapis należy zawrzeć w regulaminie pracy? Pracownik będzie pracował w godz. od 8.00 do 15.00.

Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego. We wrześniu br. dostarczył do działu kadr orzeczenie lekarza orzecznika ZUS kwalifikujące go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wcześniej był niepełnosprawny w stopniu lekkim. Wiemy, że musimy mu zmniejszyć czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Czy musimy również zmieniać rozkład czasu pracy podany w regulaminie pracy, gdzie jest określone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00? Jeśli tak, to jaki zapis należy zawrzeć w regulaminie pracy? Pracownik będzie pracował w godz. od 8.00 do 15.00.

Pozytywnie o dotacjach do KRUS i PFRON

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekty budżetu na 2010 r. w częściach dotyczących KRUS i PFRON-u.

Dyskryminacja pracownicy opiekującej się niepełnosprawnym dzieckiem

Za przejaw dyskryminacji bezpośredniej może zostać uznane nie tylko nieodpowiednie zachowanie w stosunku do samej osoby niepełnosprawnej. Sytuacja ta może mieć także miejsce, gdy przyczyną gorszego traktowania pracownika jest niepełnosprawność osoby, z którą pozostaje związany, np. dziecka.

REKLAMA