| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Jakie należności za czas podróży służbowej wypłacać pracownikowi, który codziennie wraca do domu

Jakie należności za czas podróży służbowej wypłacać pracownikowi, który codziennie wraca do domu

Wysłaliśmy pracownika w podróż służbową w obrębie kraju na 20 dni. Każdego dnia zgodnie z poleceniem pracodawcy dojeżdżał z miejsca zamieszkania do miejscowości stanowiącej cel delegacji i po zakończonej pracy wracał do domu. W podróży służbowej każdego dnia przebywał ponad 12 godzin. Jakie świadczenia należą się pracownikowi z tytułu podróży służbowej?

Pracownikowi z tytułu podróży służbowej przysługuje pełna dieta za każdy dzień podróży służbowej, a także zwrot kosztów codziennego podróżowania określonym przez pracodawcę środkiem transportu do i z miejsca delegacji oraz inne udokumentowane i uzasadnione wydatki, określone przez Państwa. Pracownik nie ma natomiast prawa do zwrotu kosztów noclegu czy ryczałtu za nocleg.

UZASADNIENIE

Zasady rozliczania podróży służbowych na obszarze kraju, które zostały uregulowane w przepisach, dotyczą sfery budżetowej. Pracodawcy z sektora prywatnego mogą rozliczać się z pracownikami z podróży służbowych na ww. zasadach albo odmiennie je uregulować w układzie zbiorowym, regulaminie wynagradzania albo w umowach o pracę – jeżeli nie są objęci układem lub nie mają obowiązku ustalania regulaminu.

Jeśli Państwa zakład pracy nie uregulował zasad wypłacania należności z tytułu podróży służbowych w wewnątrzzakładowych przepisach o wynagradzaniu, pracownikowi należy wypłacić należności według zasad określonych dla pracowników sfery budżetowej. Z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują:

1) zwrot kosztów:

  • przejazdów z miejscowości jego stałego miejsca pracy bądź z miejscowości zamieszkania do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej i z powrotem (zwrot nie jest należny, gdy pracownik miał zapewniony bezpłatny przejazd),
  • dojazdów środkami komunikacji miejscowej (odpowiednio udokumentowanych wydatków faktycznie poniesionych lub ryczałt za dojazdy w wysokości 20% diety krajowej, czyli 4,60 zł za każdą dobę podróży służbowej),
  • noclegów (kosztów stwierdzonych rachunkiem albo ryczałt wynoszący 150% diety krajowej, czyli obecnie 34,50 zł za dobę podróży),
  • innych udokumentowanych i uzasadnionych wydatków, określonych przez pracodawcę,

2) diety; należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:

  • jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

– od 8 do 12 godzin – przysługuje połowa diety,

– ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości;

  • jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

– do 8 godzin – przysługuje połowa diety,

– ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Przy czym dieta nie przysługuje:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »