Zasiłek dla rodziców dzieci niepełnosprawnych niezależnie od wysokości dochodu
REKLAMA
Bucior poinformował, że projekcie tzw. ustawy okołobudżetowej znalazł się zapis, który likwiduje progi dochodowe w przypadku przyznawania zasiłków pielęgnacyjnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych.
REKLAMA
>> Zasiłek dla osoby zajmującej się dzieckiem niepełnosprawnym - nowelizacja
Wiceminister odpowiadał na pytania posłanek PiS: Beaty Mazurek, Beaty Kempy i Małgorzaty Sadurskiej w sprawie propozycji rządu dotyczących kompleksowej pomocy rodzicom dzieci niepełnosprawnych.
Według Buciora, zniesienie kryterium dochodowego przy świadczeniu pielęgnacyjnym pozwoli na objęcie pomocą wszystkie osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia z powodu konieczności opiekowania się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Przypomniał, że pomoc ta polega nie tylko na wypłacaniu świadczenia pielęgnacyjnego, które ma częściowo zrekompensować utracony dochód, ale obejmuje również opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz zdrowotne, co oznacza możliwość korzystania przez opiekuna z opieki zdrowotnej, a w przyszłości ze świadczeń emerytalnych.
Posłanki pytały o możliwość zwiększenia świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości minimalnego wynagrodzenia, a także przyznawania go obojgu rodzicom, gdy w rodzinie jest więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko.
Bucior przypomniał, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrośnie od 1 listopada tego roku, z kwoty 420 zł do 520 zł. Podkreślił, że wysokość świadczenia to kwota netto, podczas gdy minimalne wynagrodzenie to kwota 1276 brutto. Gdy odejmie się od niej składki, okaże się, że zasiłek to ponad połowa tej kwoty. "Świadczenie podnoszone jest na tyle, na ile państwo aktualnie stać" - dodał Bucior.
Według niego, przyznawanie zasiłku obojgu rodzicom nie jest dobrym rozwiązaniem. "Dezaktywizacja zawodowa obojga rodziców nie jest w opinii resortu właściwym modelem" - podkreślił wiceminister.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat