REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, Wypowiedzenie umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak prawidłowo przeprowadzić likwidację stanowiska pracy

Likwidacja stanowiska pracy jest dość częsty procederem stosowanym w firmach. Powstaje jednak pytanie, jak ją dobrze przeprowadzić, aby nie narazić się na dodatkowe koszty, m.in. związane z przegranym procesem sądowym, w przypadku wniesienia odwołania przez pracownika. Jakimi zatem kryteriami powinien kierować się pracodawca dobierając pracowników do zwolnienia?

Zwolnienie z pracy a odprawa

W przypadku rozwiązania stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość odprawy nie jest jednakowa dla wszystkich zwalnianych, bowiem uzależniona jest od stażu pracy u danego pracodawcy oraz wysokości wynagrodzenia zwalnianego pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę z pracującym emerytem - procedura

Osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego oraz nabycie prawa do emerytury nie oznacza konieczności rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę. Przedstawiamy procedurę wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi, który nabył prawo do emerytury.

Nowe świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych - zmiany od 2017 r.

Zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne - to świadczenia, które będzie mógł nabyć opiekun osoby niepełnosprawnej po jej śmierci. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2017

Przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego uzależnione jest od dochodu. Ile wynosi zasiłek w 2017 r.? Od 1 stycznia 2017 r. opiekunowie osób niepełnosprawnych w przypadku śmierci podopiecznych będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie przedemerytalne.

Kiedy pracodawca musi wskazać przyczynę zwolnienia

Kodeks pracy wprost reguluje, że pracodawca, który zamierza zwolnić pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ma obowiązek wskazać przyczynę w wypowiedzeniu. Powinien pamiętać przy tym o kilku istotnych rzeczach.

Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę w formie elektronicznej - zmiany 2017

Pracodawca będzie mógł zawrzeć i rozwiązać umowę za pośrednictwem e-maila - wynika ze zmian, które mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Firma będzie mogła gromadzić dokumentację pracowniczą w wersji elektronicznej, a nie papierowej. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2017 r.

Zasiłek stały w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. będzie możliwość przyznania zasiłku stałego za okres przed uzyskaniem orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a nie jak dotychczas - od dnia złożenia wniosku o taki zasiłek, wraz z wydanym już orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

REKLAMA

Od kiedy liczyć wypowiedzenie?

Od której daty liczy się okres wypowiedzenia, w którym pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub w którym pracownikowi przysługują dni zwolnienia na poszukiwanie pracy? Wątpliwości wyjaśnił resort pracy.

Jak wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę

Wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę wiąże się z wieloma kwestiami, o których powinien pamiętać pracodawca. Przede wszystkim, dla rozwiązania umowy o pracę, skutecznego i zgodnego z prawem, należy dochować szeregu wymogów. Wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną, zawierać wymagane przez przepisy prawa elementy, w tym – przyczynę wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony.

Dłuższy czas na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę

Dwadzieścia jeden, a nie siedem dni, miałby zwalniany pracownik na zgłoszenie do sądu pracy swojej sprawy oraz wprowadzenie wewnętrznych mediacji - to propozycja zmian w Kodeksie pracy, którą opracowała Rada Dialogu Społecznego.

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika (art. 53 k.p.)

Co do zasady w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę (zob. art. 41 k.p.). Należy jednak pamiętać, że ochrona pracownika przed wypowiedzeniem nie trwa bez końca. Kiedy zatem pracodawca może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym z pracownikiem, który z przyczyn niezawinionych nie pojawia się w pracy?

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia umowy o pracę

Jako moment rozpoczęcia biegu wypowiedzenia uznaje się pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie. Czy pracownik w okresie wypowiedzenia może pójść na zwolnienie lekarskie? Czy zwolnienie lekarskie wstrzymuje bieg okresu wypowiedzenia?

Formy pomocy osobom starszym - poradnik

Specjalny zasiłek opiekuńczy, usługi opiekuńcze, wsparcie z ośrodka pomocy społecznej z powodu rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, to tylko niektóre z form wsparcia osób starszych. Na co jeszcze mogą liczyć osoby starsze i ich opiekunowie?

Jak zostać przywróconym do pracy?

Pracownikowi, któremu pracodawca niezgodnie z przepisami wypowiedział umowę o pracę, a także ten, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie, a który ją podjął ponownie w wyniku przywrócenia do pracy, powinien otrzymać wynagrodzenie za czas, kiedy nie pracował nigdzie indziej.

Kara za niepodpisywanie listy obecności

Pracodawca może zastosować karę pieniężną wyłącznie w określonych sytuacjach. Czy za niepodpisywanie listy obecności można zastosować karę pieniężną albo rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę?

Jak prawidłowo rozwiązać umowę o pracę z chorym pracownikiem - wzór

W przypadku choroby pracownika pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia pod pewnymi warunkami. Jak zatem prawidłowo rozwiązać umowę z chorym pracownikiem? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika.

Wypowiedzenie umowy na czas określony od 21 sierpnia 2016 r.

Od 21 sierpnia 2016 r. obowiązuje dłuższy okres wypowiedzenia umów na czas określony trwających w dniu wejścia w życie nowych przepisów, czyli 22 lutego 2016 r. Pracownicy uzyskają prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Nowe legitymacje dla niepełnosprawnych od 1 sierpnia 2017 r.

Od 1 sierpnia 2017 r. będą obowiązywały nowe legitymacje dla osób niepełnosprawnych. Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw zakłada również zmiany w zakładach pracy chronionej, w których tworzony jest fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Kara porządkowa a wypowiedzenie umowy o pracę

W świetle art. 108 Kodeksu pracy katalog kar i przyczyn uzasadniających ich udzielenie jest zamknięty. Czy można nałożyć karę porządkową a następnie z tego samego powodu wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę?

Zmiany dla opiekunów osób niepełnosprawnych w 2017 r.

Po śmierci osoby niepełnosprawnej, jej opiekun, który utraci świadczenia związane z opieką, będzie mógł ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne. W celu otrzymania świadczeń, opiekunowie będą musieli spełnić określone warunki. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek wskazania w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Powody rozstania muszą być konkretne, uzasadnione i prawdziwe.

Wysokość wynagrodzenia w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy - zmiany 2016 r.

Od 22 lutego br. pracodawcy mają możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia w okresie tego zwolnienia?

Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy pracownik może zgłosić się z żądaniem jego wydania przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Wysokość odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę

Wysokość odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę wynika bezpośrednio z przepisów prawa pracy. Maksymalna przewidziana przepisami prawa wysokość odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę pokrywa się z wysokością wynagrodzenia za maksymalny ustawowy okres wypowiedzenia umowy o pracę - 3 miesiące. Jednakże wątpliwości budzi sytuacja, w której strony przewidziały dłuższy niż 3 miesięczny okres wypowiedzenia na podstawie uzgodnienia umownego.

Zmiany w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych od 1 lipca 2016 r.

Od 1 lipca br. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Nowe regulacje wprowadzają dla pracodawców możliwość odpisania na PFRON 50 proc. faktury.

Zmiany dla opiekunów osób niepełnosprawnych od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. każda osoba opiekująca się więcej niż jedną osobą niepełnosprawną w rodzinie oraz zmuszona do rezygnacji z pracy, by się nimi opiekować, otrzyma prawo do świadczeń. Obecnie tylko jeden rodzic otrzymywał świadczenie, mimo że oboje musieli zrezygnować z pracy. Ustawa trafiła do podpisu prezydenta.

Ulgi we wpłatach na PFRON - zmiany od 1 lipca 2016 r.

Od 1 lipca 2016 r. pracodawcy korzystający z ulg we wpłatach na PFRON będą mogli obniżyć kwotę wpłaty maksymalnie do 50% wysokości wpłaty, do której są zobowiązani w danym miesiącu. Jak stosować przepisy przejściowe w stosunku do pracodawców, którzy nabyli prawo do obniżenia wpłat przed 1 lipca 2016 r.?

Cofnięcie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy po zmianach

Od 22 lutego 2016 r. pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy pracodawca może cofnąć zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

Zasiłek pielęgnacyjny 2016

Zasiłek pielęgnacyjny ma na celu pokrycie wydatków osobom, które zmagają się z chorobą lub niepełnosprawnością. W 2016 r. jego kwota wynosi 153 zł miesięcznie. W celu otrzymania zasiłku należy złożyć stosowny wniosek.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy - zmiany 2016 r.

Sejm zajmie się projektem ustawy dotyczącym wydłużenia terminu na złożenie odwołania do sądu pracy po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o pracę. Termin ten ma wynosić 30 dni, a nie jak dotychczas 7 dni.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy 2016 - wzór

Od 22 lutego 2016 r. w razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dokonanie zwolnienia powinno nastąpić na piśmie. Przedstawiamy wzór takiego oświadczenia.

Ponowne zatrudnienie pracownika

Pomimo rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, istnieje kilka sytuacji, których wystąpienie powoduje po stronie pracodawcy konieczność ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika.

Nowe wsparcie dla niepełnosprawnych i opiekunów

W 2016 roku wprowadzono zmiany dotyczące osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, m. in. wyższe świadczenie pielęgnacyjne, dofinansowania PFRON oraz wsparcie aktywizacyjne bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem niepełnosprawnego. Resort pracy szykuje kolejne zmiany.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2016 r.

Celem specjalnego zasiłku opiekuńczego jest wsparcie finansowe osoby rezygnującej z zatrudnienia po to, aby zająć się opieką nad osobą niepełnosprawną. Ile wynosi w 2016 roku?

Przynanie świadczeń dla rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi

Senat chce wsparcia dla rodzin, w których jest dwoje lub więcej dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością. Projekt zakłada możliwość przyznania prawa do świadczeń obojgu rodzicom w przypadku rezygnacji z pracy.

Ponowne zatrudnienie byłego pracownika w przypadku zwolnień grupowych

Pracodawca ma obowiązek zatrudnienia pracownika, z którym rozwiązał umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych. Jakie są zasady ponownego zatrudniania pracowników?

Pisemna umowa o pracę jeszcze przed rozpoczęciem pracy

4 marca 2016 roku do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy dotyczący wprowadzenia obowiązku potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Nowelizacja ma na celu zlikwidowanie zjawiska nazywanego potocznie „syndromem pierwszej dniówki”.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych po świadczenie pielęgnacyjne do sądu

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy zostali pozbawieni świadczenia pielęgnacyjnego mogą ubiegać się o swoje prawa na drodze sądowej. Przepisy w tym zakresie są niedoprecyzowane, z powodu zróżnicowania momentu powstania niepełnosprawności i wymagają ujednolicenia.

Urlop proporcjonalny dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym

Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oprócz zwykłego urlopu wypoczynkowego przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych. Dodatkowy urlop ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

Ulgi we wpłatach na PFRON 2016

Od lipca 2016 r. zmienią się zasady obliczania ulg we wpłatach na PFRON. Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ogranicza do 50 proc. ulgi we wpłatach na PFRON. Jak obliczyć ulgę we wpłatach na PFRON na nowych zasadach?

Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że narusza ona postanowienia umowy o pracę. Jak kształtuje się ochrona przed zwolnieniem po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo 2016

Od 22 lutego 2016 r. okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę na zastępstwo po zmianie przepisów?

Świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych - zmiany

Opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli nabyć prawo do zasiłku dla bezrobotnych oraz do świadczenia przedemerytalnego. Aby otrzymać świadczenia trzeba będzie spełnić określone warunki.

Wynagrodzenie dla pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy, pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia, a pracownik w okresie takiego zwolnienia zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jaka będzie wysokość wynagrodzenia?

Jak obliczyć wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy w okresie wypowiedzenia?

Od 22 lutego 2016 r. w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Jak obliczyć wynagrodzenie za czas odpowiadający okresowi wypowiedzenia, w którym pracownik nie będzie pracował?

Zawieranie umów na okres próbny - zmiany od 22 lutego 2016 r.

Umowa na okres próbny może być zawarta na czas nie dłuższy niż 3 miesiące. Od 22 lutego 2016 r. przepisy dopuszczają ponowne zawarcie takiej umowy tylko w określonych sytuacjach.

Jak liczyć dwutygodniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Umowa o pracę rozwiązuje się w soboty przy okresie wypowiedzenia określonego w tygodniach i ostatniego dnia miesiąca przy okresach wypowiedzenia określonych w miesiącach. Oznacza to, iż niezależnie od daty złożenia przez pracownika wypowiedzenia, umowa o pracę rozwiąże się dopiero w sobotę po upływie pełnych 2 tygodni.

Nowe zasady zawierania umów na czas określony

Od 22 lutego br. wchodzą w życie nowe zasady zawierania umów o pracę na czas określony. Łączny okres zatrudnienia między tymi samymi stronami nie może być dłuższy niż 33 miesiące, a liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech. Oznacza to, że czwarta umowa będzie z mocy prawa - umową na czas nieokreślony.

Jak wypowiedzieć umowę na czas określony – nowelizacja z 2016 r.

22 lutego 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów dotyczących umów na czas określony. Wprowadzone zmiany zrównują okres wypowiedzenia umowy na czas określony z okresem wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

REKLAMA