Nowe świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych - zmiany od 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje nie tylko osobom, które w ostatnim czasie pracowały. Pobieranie niektórych świadczeń z ZUS-u pozwala na uzyskanie wsparcia finansowego z urzędu pracy. Już za niespełna dwa miesiące grupa osób uprawnionych do zasiłku zwiększy się o tych, którzy musieli zawiesić czynności zawodowe na rzecz sprawowania opieki nad bliskim.
REKLAMA
Zgodnie z nowelizacją, prawo do zasiłku dla bezrobotnych będą mogły uzyskać również osoby, które opiekowały się bliskimi i w związku z tym otrzymywały świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.
Zasadność wprowadzenia zmian, jak podaje Ministerstwo w uzasadnieniu do projektu ustawy, podyktowana jest tym, że okres sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną powinno się traktować analogicznie do okresu zatrudnienia. Świadczenia przyznawane są z tytułu zakończenia aktywności zawodowej z powodu konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Dlatego uzasadnionym jest traktowanie tej formy aktywności podobnie do zatrudnienia, w przypadku przyznawania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Warunki przyznania zasiłku dla bezrobotnych
Warunkiem przyznania zasiłku z urzędu pracy będzie, tak jak w przypadku pozostałych osób bezrobotnych, pobieranie świadczenia przez okres 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację. W tym przypadku wysokość pobieranego świadczenia nie będzie miała znaczenia. Warunek co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak w przypadku innych świadczeń z ZUS, nie obowiązuje.
Aby otrzymać zasiłek dla osób bezrobotnych, utrata prawa do świadczenia z tytułu opieki powinna być spowodowana śmiercią osoby, nad którą była sprawowana.
A po zasiłku… świadczenie przedemerytalne
Osoby uzyskujące z tego tytułu prawo do zasiłku dla bezrobotnych po 180 dniach jego pobierania będą również mogły ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Warunkiem jego uzyskania jest pobieranie świadczeń z tytułu opieki przez okres 365 dni – bez przerw, utrata świadczenia z powodu śmierci osoby, nad którą była sprawowana opieka oraz rejestracja w ciągu 60 dni od ustania świadczenia w urzędzie pracy.
Świadczenie przedemerytalne może być przyznane tylko osobom, które spełniają kryterium określonego wieku i stażu pracy. Do dnia, w którym ustało prawo do świadczenia, kobieta powinna mieć ukończone 55 lat i co najmniej 20-letni staż pracy, a mężczyzna 60 lat i 25-letni staż.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 1 stycznia 2017 r.
Źródło: Projekt Ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.
Polecamy serwis: Obowiązki pracownika i pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat