REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieobecność w pracy, Wypadek przy pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik powinien wnosić opłatę za wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia N-9?

Pracownik, poszkodowany w wypadku przy pracy, zgłosił się po zakończeniu leczenia do lekarza prowadzącego z prośbą o wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia N-9 wymaganego przez ZUS do ustalenia świadczeń odszkodowawczych. Lekarz zażądał wniesienia opłaty w wysokości 40,00 zł za wydanie zaświadczenia. Czy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego poszkodowanemu przysługuje bezpłatnie czy odpłatnie zaświadczenie lekarskie N-9?

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy

W razie zaistnienia okoliczności uniemożliwiających stawienie się do pracy pracownik jest zobowiązany niezwłocznie uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie trwania nieobecności. Pracownik musi przekazać taką informację nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

Odwołanie z urlopu na żądanie

Pracownik zawiadomił nas rano, że korzysta w tym dniu z urlopu na żądanie. Ponieważ około południa wystąpiła w zakładzie awaria, nakazaliśmy pracownikowi natychmiastowe stawienie się do pracy. Pracownik jednak nie wykonał tego polecenia, stwierdzając, że nie musi wracać do pracy, ponieważ jest to urlop na żądanie. Czy pracownik miał rację, a jeśli nie, to czy możemy rozwiązać z nim umowę o pracę?

Jaka jest różnica między przyczyną wypadku przy pracy a zdarzeniem?

Zespoły powypadkowe powoływane przez pracodawcę w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w sporządzanych protokołach powypadkowych, często w miejsce właściwych przyczyn wypadku określają wydarzenie, jakie miało miejsce („przyczyną wypadku był upadek z wysokości”). Jaka jest różnica między przyczyną wypadku a zdarzeniem?

REKLAMA

Ustalanie okoliczności przyczyn wypadków przy pracy

Wypadki przy pracy występujące w zakładzie powodują konkretne obowiązki po stronie pracodawcy. Musi on m.in. powołać zespół powypadkowy.

Czy należy obniżyć ryczałt samochodowy o dni, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy

W naszej spółce obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Ze względu na święto, które przypadło 15 sierpnia (w sobotę) i obniżyło wymiar czasu pracy, we wrześniu pracownik odebrał dzień wolny. Czy należy za ten dzień obniżyć o 1/22 miesięczny ryczałt pieniężny za używanie samochodu osobowego do celów służbowych?

Jaką składkę wypadkową ma opłacać spółka powstała po połączeniu dwóch innych spółek mających ustalone różne wysokości składek

Połączenie spółek handlowych przez przejęcie spółki zobowiązanej do opłacania niższej składki na ubezpieczenie wypadkowe niż spółka przejmująca daje nowej spółce, powstałej w wyniku połączenia, możliwość wyliczenia składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości ustalonej dla spółki przejmowanej – czyli niższej (wyrok Sądu Najwyższego z 20 marca 2009 r., II UK 292/08).

Czy pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z tytułu śmierci drugiej żony jego dziadka

Pracownik chce, abyśmy mu udzielili 1 dnia wolnego z powodu śmierci babki, ponieważ chce wziąć udział w pogrzebie. Zmarła była jednak drugą żoną jego dziadka. Nie była więc faktycznie babką pracownika. Czy w takiej sytuacji powinniśmy mu udzielić dnia wolnego?

REKLAMA

Czy można zwolnić dyscyplinarnie pracownicę z powodu samowolnego opuszczenia pracy

Pracownica przepracowała 4 godziny i z powodu złego samopoczucia, uniemożliwiającego jej dalszą pracę, poszła do lekarza. Swoje stanowisko przekazała koleżance prosząc ją o doraźne zastępstwo i przekazując prowadzone danego dnia sprawy. O wyjściu nie poinformowała przełożonego, którego nie było w pokoju. Czy w takiej sytuacji możemy pracownicę zwolnić dyscyplinarne za opuszczenie miejsca pracy bez zgody przełożonego?

Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Pracownicy, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu określonych schorzeń, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. O potrzebie przeprowadzenia takiej rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie pracownika.

Jakie świadczenia przysługują w związku z wypadkiem przy pracy

Osoba niezdolna do pracy w związku z wypadkiem, któremu uległa przy wykonywaniu pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownicy dodatkowo mają prawo do zasiłku wyrównawczego. Prawo do tych świadczeń przysługuje tylko tym osobom, które podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu.

Czy zakład pracy może zakwestionować zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego

Jedna z pracownic jest na zwolnieniu lekarskim. Okres zwolnienia pokrywa się z terminem, w którym odmówiliśmy jej urlopu wypoczynkowego. Odmowa ma związek z reorganizacją zakładu, dlatego bardzo zależało nam na obecności w pracy tej pracownicy. Pracownica zajmuje się w firmie ochroną danych osobowych. Czy możemy w tym przypadku skutecznie podważyć zasadność zwolnienia lekarskiego?

Jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę zwolnienia lekarskiego

Zatrudniamy 28 osób, dlatego sami wypłacamy zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Zauważyliśmy w firmie wzrost zwolnień lekarskich, szczególnie w okresie wakacyjnym. Są to zwolnienia, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, jak również zasiłek chorobowy. Czy możemy przeprowadzać kontrole zwolnień lekarskich pracowników? Jeżeli tak, to jak powinna wyglądać kontrola i na co mamy zwrócić uwagę podczas jej przeprowadzania? Czy po kontroli jest wymagana opinia ZUS?

Podstawa wymiaru wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego

Prawidłowe uzupełnienie wynagrodzenia do celów zasiłkowych zależy od kilku czynników. Należy w szczególności wziąć pod uwagę charakter składników wynagrodzenia oraz przyczyny nieobecności pracownika w pracy.

Działania ograniczające ryzyko wypadków przy pracy

Wszędzie, gdzie można ograniczyć ryzyko wypadków przy pracy, wprowadzając rozwiązania techniczne, tam są one wprowadzane - zapewnił w Sejmie wicepremier Waldemar Pawlak. Minister gospodarki przedstawił informację rządu w sprawie działań zmierzających do zmniejszenia skali wypadków przy pracy. Wnioskował o to klub Lewicy.

Brak informacji o przyczynach nieobecności w pracy

Pracownica naszej firmy od dłuższego czasu nie stawia się do pracy. Nie poinformowała również nikogo o przyczynach swojej nieobecności. Próby skontaktowania się z nią nie przynoszą skutku. Czy w zaistniałej sytuacji możemy rozwiązać z nią umowę o pracę? Jeżeli jest to możliwe, to na jakich zasadach powinno nastąpić jej rozwiązanie?

Czy osoba spoza firmy może na kilka dni zastąpić pracownika

Nasz informatyk nagle zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na 5 dni. Napisał nam oświadczenie, że w okresie zwolnienia może za niego wykonywać pracę informatyk z innego zakładu pracy. Czy możemy zgodzić się na sugestię naszego informatyka i dopuścić do pracy, przynajmniej na 2 dni, informatyka z innej firmy, którego osobiście znamy i mamy do niego zaufanie? Sprawę wynagrodzenia informatycy uregulują między sobą.

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik, który z powodu powodzi nie przyszedł do pracy

Nasz pracownik z powodu lipcowej powodzi nie dotarł do pracy i był nieobecny cały dzień. Czy powinniśmy za ten dzień wypłacić mu wynagrodzenie? Czy taka nieobecność może być uznana za usprawiedliwioną? Pracownik zatrudniony jest na pełny etat, pracuje 5 dni w tygodniu po 8 godzin z miesięcznym wynagrodzeniem zasadniczym 2000 zł.

Protokoły powypadkowe trzeba przechowywać przez 10 lat

Od 3 lipca 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Konieczność wydania nowego rozporządzenia była spowodowania zmianą treści upoważnienia ustawowego zawartego w Kodeksie pracy.

Przesunięcie urlopu wypoczynkowego

Jeden z pracowników miał ustalony termin 3-tygodniowego urlopu wypoczynkowego. Kilka dni przed tym terminem nie zjawił się w pracy, usprawiedliwiając się koniecznością opieki nad chorym ojcem. Urlop został przesunięty na późniejszy termin. Gdy pracownik w końcu rozpoczął urlop, jego ojciec znowu się rozchorował. Czy to oznacza, że urlop powinien zostać przerwany i wykorzystany w późniejszym terminie?

Odszkodowanie za przedmioty zniszczone podczas wypadku przy pracy

Pracodawca odpowiada za przedmioty należące do jego pracownika, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu podczas wypadku przy pracy. Odpowiedzialność ta ma jednak ograniczony charakter.

Odszkodowanie za wypadek dla telepracownika

Pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za wypadek, jaki zdarzy się telepracownikowi w drodze do pracy lub z pracy. Wynika to stąd, że telepracownik nie odbywa takiej podróży. Jednak inaczej będzie wtedy, gdy telepracownik wykonuje zawodowe obowiązki nie w domu, lecz w innym miejscu uzgodnionym z przełożonym.

Odpracowanie nieobecności w pracy

Nieobecność jednego z pracowników w pracy na skutek przeprowadzanych okresowych badań lekarskich wyniosła ponad 7 godzin. Pracownik ten jest zatrudniony na stanowisku głównego konserwatora maszyn. W związku z nieobecnością w pracy z powodu przeprowadzanych badań nie zrealizował swoich obowiązków (nie wykonał w terminie przeglądu parku maszynowego i jedna z maszyn uległa tego dnia awarii, powodując przymusowy 8-godzinny przestój w produkcji), co spowodowało opóźnienia w pracy całej linii produkcyjnej. Cały zakład poniósł stratę. Czy możemy nakazać temu pracownikowi odpracowanie czasu odbywania badań okresowych poza godzinami pracy w związku z niedopełnieniem obowiązków?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy – zwolnienie dyscyplinarne

Pracownik był nieobecny w pracy 14 i 15 maja br., a następnie 18 i 19 maja br. (16–17 maja br. miał wolne). Swojej nieobecności w pracy przez te 4 dni do dzisiaj nie usprawiedliwił. Od 20 maja br. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wysłaliśmy mu pocztą, listem poleconym rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z powodu nieusprawiedliwonej nieobecności w pracy przez 4 dni. Czy jeżeli pracownik odbierze pismo rozwiązujące umowę po 14 czerwca br., to zwolnienie dyscyplinarne będzie mógł zakwestionować przed sądem pracy jako bezskuteczne? Pracownik odbierze wówczas pismo po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o jego nieobecności w pracy pierwszego dnia, tj. 14 maja br.

Czy ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownikowi 28 kwietnia 2009 r. urodziło się dziecko. Matka dziecka, która nie podlega ubezpieczeniu z żadnego tytułu, 25 maja 2009 r. trafiła do szpitala. W szpitalu była do 15 czerwca 2009 r. Pracownik wystąpił o urlop i zasiłek macierzyński na okres pobytu żony w szpitalu. Czy w tej sytuacji za okres pobytu matki dziecka w szpitalu pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Przesunięcie urlopu wypoczynkowego

Pracownik przebywa na urlopie okolicznościowym. Zbliża się jednak termin zaplanowanego wcześniej urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może przerwać pracownikowi urlop okolicznościowy i udzielić urlopu wypoczynkowego?

Wysokość odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy

Wysokość jednorazowego odszkodowania należy ustalać na podstawie przepisów obowiązujących w dniu, w którym zapadła decyzja ZUS odmawiająca przyznania takiego odszkodowania. Jeżeli wnioskodawca otrzyma odszkodowanie na podstawie wyroku sądowego, należą mu się dodatkowo cywilne odsetki ustawowe, również liczone od dnia pierwotnej decyzji ZUS (uchwała Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 2009 r., I UZP 2/09).

Nienależnie pobrany zasiłek chorobowy

W kwietniu 2009 r. wypłaciliśmy dwóm pracownikom zasiłek chorobowy za okresy, które były podane w zwolnieniach lekarskich. Od 2 czerwca 2009 r. mamy kontrolę ZUS. Inspektor zakwestionował wypłatę kwoty jednego z zasiłków. Okazało się, że zasiłek ten nie należał się pracownikowi, ponieważ w czasie zwolnienia pracownik ten został wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał go za zdolnego do pracy. Pracownik nie poinformował nas o tym i nie doręczył orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nie stawił się również w pracy, co powinien uczynić następnego dnia po badaniu przez lekarza orzecznika. Kto w takiej sytuacji powinien dokonać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego? Jesteśmy płatnikiem tego zasiłku, a wypłaconą kwotę potrąciliśmy rozliczając w maju 2009 r. za pracowników składki ZUS.

Wypadek podczas służbowego wyjścia

Pracownik 10 czerwca 2009 r. przeprowadzał 4-godzinne szkolenie dla nowych pracowników poza siedzibą firmy. Takie szkolenia pracownik przeprowadza cyklicznie, co wynika z zakresu jego obowiązków. Wracając do siedziby firmy pracownik uległ wypadkowi komunikacyjnemu i otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 10 czerwca do 3 lipca 2009 r. Czy w związku z tym pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, czy z ubezpieczenia wypadkowego? Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty świadczenia? Jesteśmy uprawnieni do wypłacania zasiłków.

Jak zwolnić nieobecnego pracownika

Jeden z pracowników naszej firmy nie stawia się do pracy od 8 maja 2009 r. W tym czasie dotarła do mnie informacja, że pracownik ten znalazł inną pracę. W zaistniałej sytuacji chcę zwolnić tego pracownika. Z jaką datą mogę to zrobić? Czy należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany przez niego urlop?

Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy

Pracodawca powinien wprowadzić prawidłowe i dostosowane do potrzeb zakładu pracy regulacje dotyczące sposobów usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Jest to bardzo istotne przy ewentualnym ustaleniu, czy w danej sytuacji miało miejsce naruszenie zasad usprawiedliwiania nieobecności i przy wyciągnięciu konsekwencji dyscyplinarnych z tego powodu wobec pracownika. Częste, a zwłaszcza niezaplanowane nieobecności pracownicze mogą narażać pracodawcę na poważne szkody finansowe oraz w znacznym stopniu dezorganizować proces pracy.

Choroba nauczyciela akademickiego

Jestem nauczycielem akademickim. Czy za zwolnienie lekarskie otrzymane z powodu choroby należy mi się zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie za czas choroby?

Czy w zaświadczeniu o utraconych zarobkach uwzględnia się ekwiwalent za odzież roboczą

Pracownik był wezwany do sądu w charakterze świadka. Z tego powodu opuścił dzień pracy. Obecnie wystawiamy mu zaświadczenie dla sądu o utraconych w tym dniu zarobkach. Pracownik otrzyma również zmniejszony ekwiwalent za odzież roboczą z powodu niewykonywania pracy w dniu stawienia się w sądzie. Czy w zaświadczeniu powinniśmy uwzględnić ekwiwalent za odzież roboczą?

Zasiłek przy pobycie w szpitalu

Jestem w 7. miesiącu ciąży, zostałam przyjęta do szpitala. Szpital zawiadomił pisemnie mojego pracodawcę o fakcie przyjęcia mnie na oddział. Czy na podstawie tego dokumentu mój pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego, po wykorzystaniu okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego?

Warunki bhp przy umowach cywilnoprawnych

Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Odszkodowanie od pracodawcy

Pracownik może skutecznie wystąpić z żądaniem odszkodowania wobec pracodawcy z tytułu uszczerbku na zdrowiu doznanego w wyniku wypadku przy pracy. Pracodawca może się bronić np. zarzutem, że powództwo jest przedwczesne.

Kiedy można wypłacić pracownikowi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Pracownik miał wypadek na terenie zakładu pracy, kiedy wysiadał z samochodu na parkingu firmy. Czy za zwolnienie powinniśmy zapłacić 100% z ubezpieczenia wypadkowego, czy 100% z ubezpieczenia chorobowego?

Urlop okolicznościowy

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku informatyka. Pracuje w naszej firmie od 5 lat. Dwa dni temu jego żona urodziła bliźnięta. Ile dni zwolnienia okolicznościowego przysługuje mu w tej sytuacji?

Wypowiedzenie w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy

Pracuję w zakładzie fryzjerskim na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W czwartek po podpisaniu listy obecności wezwano mnie do kadr i wręczono mi wypowiedzenie. Bardzo się w związku z tym zdenerwowałam. Źle się poczułam i poszłam do lekarza, który stwierdził, że mam bardzo wysokie ciśnienie i dał mi 6 dni zwolnienia lekarskiego. Czy w tej sytuacji wypowiedzenie będzie skuteczne?

Jak ustalać prawo i wypłacać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, które pracownik otrzymał w związku z wypadkiem przy pracy, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne są finansowane z ubezpieczenia wypadkowego, czyli przez ZUS. Natomiast świadczenia wypłaca albo pracodawca, albo ZUS. Kto wypłaca te świadczenia, zależy od tego, czy pracodawca/ZUS jest równocześnie uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za okres pobytu w hospicjum

Pracownik miał 30 grudnia 2008 r. wypadek samochodowy niezwiązany z pracą. Dostarczył nam zwolnienia lekarskie na okres od 30 grudnia 2008 r. do 15 lutego 2009 r. Zwolnienie wystawił szpital. Obejmuje ono 40 dni pobytu w szpitalu i 8 dni zwolnienia poszpitalnego. Kolejne zwolnienie, na okres od 16 do 28 lutego 2009 r., zostało wystawione przez hospicjum. W 2008 r. otrzymał już wynagrodzenie chorobowe za 33 dni. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić zasiłek chorobowy?

Jaki wpływ na wypłatę świadczeń chorobowych ma wypadek pracownika, który wydarzył się w Belgii

Pracownik jest kierowcą TIR. W styczniu został wysłany z towarem do Hiszpanii. W drodze miał wypadek na autostradzie w Belgii. Pracownik trafił na 7 dni do szpitala w Belgii. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim w Polsce. Ciągle trwa dochodzenie prowadzone przez policję belgijską. Nie wiadomo, kiedy otrzymamy informację z policji, dlatego nie wiadomo, kiedy i czy wypadek zostanie uznany za wypadek przy pracy. Przeprowadziliśmy we własnym zakresie postępowanie powypadkowe. Raczej uznamy zdarzenie za wypadek, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta na podstawie dokumentacji, którą otrzymamy z policji. Jakie świadczenia możemy wypłacić pracownikowi? Czy do wypłaty świadczeń ma znaczenie, że wypadek miał miejsce w Belgii?

Czy wypadek podczas ćwiczeń wojskowych uprawnia do wynagrodzenia chorobowego

Pracownik w okresie od 26 stycznia do 5 lutego 2009 r. został powołany do odbywania ćwiczeń wojskowych. Na ten okres udzieliliśmy mu urlopu bezpłatnego. 3 lutego 2009 r. w trakcie ćwiczeń wojskowych pracownik miał wypadek. Czy w związku z tym powinniśmy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego?

Kiedy zgłosić nieobecność?

Rozchorowałem się i nie poszedłem do pracy. Do jakiego czasu muszę zgłosić pracodawcy swoją nieobecność spowodowaną chorobą. 

Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe na podstawie oświadczenia lekarza

Pracownik powinien pracować 2 stycznia 2009 r., ale rano powiadomił nas, że idzie do lekarza i nie przyjdzie do pracy. Zwolnienie lekarskie miał dostarczyć po powrocie do pracy 5 stycznia 2009 r. Do dzisiaj nie dostarczył mam tego zwolnienia - twierdzi, że je zgubił. Przyniósł zaświadczenie od lekarza, ale nie na formularzu ZUS ZLA, że 2 stycznia 2009 r. był chory. Czy na tej podstawie możemy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika i wypłacić wynagrodzenie chorobowe za 2 stycznia 2009 r.?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli pracownikowi nie wypłacono wynagrodzenia

Pracownik zatrudniony w naszym zakładzie od 2002 r. w styczniu br. uległ wypadkowi przy pracy. Obecnie przedłożył zwolnienie lekarskie na 20 dni. Jak mamy mu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli za wrzesień, październik i grudzień 2008 r. nie wypłaciliśmy wynagrodzenia ze względu na trudną sytuację zakładu? Czy osiągnięte wynagrodzenie możemy podzielić przez 9 miesięcy?

Zwolnienie ławnika na rozprawę

Zostałem ławnikiem. Czy pracodawca ma obowiązek zwalniać mnie na rozprawy, czy może muszę w związku z tym wziąć urlop wypoczynkowy. A co z moim wynagrodzeniem.  

BHP dla pracowników tymczasowych

Pracodawca użytkownik jest zobowiązany zapewnić pracownikowi tymczasowemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy w miejscu wyznaczonym do jej wykonywania. Powinien zatem zadbać, aby kwestie te zostały odpowiednio uregulowane w umowie z agencją pracy.

Zawał serca jako wypadek przy pracy

Mój mąż dostał zawału serca w trakcie wykonywania pracy. Czy po powrocie do pracy pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę? Czy zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy?

Wypadek na szkoleniu

Jeżeli pracownik odbywa szkolenie na polecenie pracodawcy i jest to polecenie służbowe wydane w ramach łączącego strony stosunku pracy, np. pracodawca kieruje pracownika na przeszkolenie w zakresie obsługi nowej maszyny, to wypadek w takich okolicznościach jest wypadkiem przy pracy. Wyraźny jest w tym przypadku związek z pracą.

REKLAMA