| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy należy obniżyć ryczałt samochodowy o dni, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy

Czy należy obniżyć ryczałt samochodowy o dni, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy

W naszej spółce obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Ze względu na święto, które przypadło 15 sierpnia (w sobotę) i obniżyło wymiar czasu pracy, we wrześniu pracownik odebrał dzień wolny. Czy należy za ten dzień obniżyć o 1/22 miesięczny ryczałt pieniężny za używanie samochodu osobowego do celów służbowych?

 Jeżeli w umowie cywilnoprawnej nie ma zapisu na temat dni nieświadczenia przez pracownika pracy, uznawanych za dni robocze, w których pracownik nie używał samochodu służbowo i obniżających kwotę ryczałtu, to w takiej sytuacji ryczałt nie powinien być pomniejszony. Wolny dzień, który został udzielony w zamian za sobotnie święto obniżające wymiar czasu pracy, nie powinien być traktowany jak dzień nieobecności w pracy, który powoduje obniżenie ryczałtu.

UZASADNIENIE

 Pracownikowi wykorzystującemu swój prywatny samochód osobowy do załatwiania spraw służbowych przysługuje od pracodawcy zwrot kosztów tych jazd w formie miesięcznego pieniężnego ryczałtu lub tzw. „kilometrówki” (według ewidencji przebiegu pojazdu). Podstawą wypłaty należności, czyli w tym przypadku ryczałtu, jest umowa cywilnoprawna zawarta między pracownikiem a pracodawcą o używanie pojazdu do celów służbowych, na warunkach określonych w rozporządzeniu w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

Zwrot kosztów używania pojazdów do celów służbowych następuje w formie miesięcznego ryczałtu, obliczonego jako iloczyn stawki za 1 kilometr przebiegu, określonej w rozporządzeniu, i miesięcznego limitu kilometrów na jazdy lokalne.

Limit został ustalony w zależności od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście, w których pracownik jest zatrudniony.

Zatem ustalenie kwoty miesięcznego ryczałtu nie zależy od liczby dni do przepracowania w danym miesiącu, lecz od przyznanego limitu kilometrów i stawki za 1 km przebiegu. Przykładowo, jeżeli pracownikowi przyznano limit 300 km, a stawka dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 wynosi 0,8358 zł, to ryczałt odpowiada kwocie 250,74 zł.

Przed wypłatą ryczałtu pracownik musi złożyć pisemne oświadczenie o używaniu pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu. Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać liczbę dni nieobecności pracownika w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności, a także liczbę dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych, tzn. świadczył pracę, ale nie wyjeżdżał służbowo samochodem.

Kwotę ustalonego ryczałtu zmniejsza się o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »