REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kwalifikacje zawodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwój kariery zawodowej. Pięć skutecznych sposobów na sukces

Rozwój kariery zawodowej oraz samodoskonalenie to środki do celu, jakim jest nadążanie za zmianami zachodzącymi na rynku pracy. Tempo zmian jest współcześnie błyskawiczne, pracownicy muszą więc poznać skuteczne sposoby na to, by ich kariery rozwijały się w odpowiednim kierunku. Poniżej pięć podpowiedzi, jak rozwijać karierę zawodową. 

Warto podnosić kwalifikacje zawodowe. Krajowy Fundusz Szkoleniowy może sfinansować nawet 100% kosztów kształcenia pracownika!

Pracodawca, który chce podnieść kwalifikacje zawodowe swoich pracowników, ale nie ma odpowiednich środków, może skorzystać z pomocy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Budżet KFS jest ograniczony, więc należy się pośpieszyć i już w styczniu złożyć wniosek o środki z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

Nowe zasady przy przyjęciu do policji

Od dnia 31 marca 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Jakie zaszły zmiany? Poniżej wykaz najważniejszych zagadnień. Z perspektywy czasu widać, że nowe regulacje nie przyniosły wiele dobrego w praktyce, wciąż są ogromne braki kadrowe w Policji.

Jakie zmiany w umowach o pracę na okres próbny w 2023 roku?

Jakie zmiany w umowach o pracę na okres próbny w 2023 roku? Co jest celem umowy na okres próbny? Czy można zawrzeć po 3 miesiącach ponownie umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem? Czy możliwe jest przedłużenie umowy o pracę na okres próbny o czas urlopu?

REKLAMA

2023 – Europejski Rok Umiejętności

Co będzie miał na celu Europejski Rok Umiejętności? Dlaczego szkolenia, podnoszenie kwalifikacji i znajomość technologii jest tak ważna na europejskim rynku zatrudnienia?

Jak ocenić częściową niezdolność do pracy?

Częściowa niezdolność do pracy. Kim jest osoba częściowo niezdolna do pracy? Czy o poziomie posiadanych kwalifikacji do pracy zarobkowej decyduje tylko formalne wykształcenie? Czy też zdobyte doświadczenie i umiejętności? Czy brak możliwości wykonywania pracy dotychczasowej jest wystarczający do stwierdzenia częściowej niezdolności do pracy w sytuacji, gdy jest możliwe podjęcie innej pracy w swoim zawodzie, bez przekwalifikowania lub przy pozytywnym rokowaniu co do możliwości przekwalifikowania zawodowego?

Projekt ustawy dotyczący uznawania kwalifikacji zawodowych

Rząd przyjął projekt ustawy, która dostosowuje prawo w Polsce do przepisów UE w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych.

Kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów - projekt

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia skierowany przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt dotyczy kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów.

REKLAMA

Urlop szkoleniowy - Kodeks pracy

Kiedy przysługuje urlop szkoleniowy? Jak reguluje go Kodeks pracy? Ile dni urlopu szkoleniowego przyznaje się pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe?

Podnoszenie kwalifikacji technicznych pracowników w 2022 r.

Podnoszenie kwalifikacji technicznych pracowników w 2022 r. będzie odgrywało ważną rolę w utrzymaniu konkurencyjności firm. Wybierać dłuższe czy krótsze programy szkoleniowe? Co z kompetencjami miękkimi?

Urząd pracy pomoże zmienić pracę

Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

Selektywny dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy

Selektywny dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy ma dotyczyć kwalifikacji pracownika. Jakie jeszcze założenia przewiduje Polityka migracyjna Polski na lata 2021-2022?

Obsługa maszyn i urządzeń budowlanych - projekt ustawy

Obsługa maszyn i urządzeń budowlanych, ziemnych, drogowych wymaga uregulowania zasad nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień. Pojawił się projekt ustawy w tej sprawie.

Pandemia - czas na rozwój zawodowy

Rozwój zawodowy jest kluczem do zmiany pracy. Okazuje się, że pandemia to dobry czas na zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji. Teraz kursy i szkolenia są o wiele tańsze i bardziej dostępne. Warto podnieść swoje kwalifikacje, aby po epidemii szybciej znaleźć lepszą pracę.

Problem milionów Polaków. Ale jest dla nich światełko w tunelu

Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) to system, który pomaga zdobyć certyfikat potwierdzający kwalifikacje zawodowe poszukiwane przez pracodawców. Celem jest więc aktywizacja zawodowa Polaków. Czym jest bierność zawodowa? Dlaczego część osób nie pracuje? Jak się przekwalifikować? Kto może ubiegać się o certyfikat? Jakie kompetencje są poszukiwane? Jak otrzymać certyfikat umiejętności?

Podnoszenie kwalifikacji - kp, zgoda pracodawcy, umowa, urlop

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika przewiduje Kodeks pracy. Zgodnie z kp pracodawca ma obowiązek ułatwienia pracownikowi podnoszenie kwalifikacji. Czy trzeba uzyskać zgodę pracodawcy? Co powinna zawierać umowa szkoleniowa? Jaki urlop przysługuje w związku z podnoszeniem kwalifikacji?

Niebieska Karta UE - co to jest, jak uzyskać?

Niebieska Karta UE przysługuje pracownikom posiadającym wysokie kwalifikacje. Blue Card wiąże się z licznymi przywilejami osób wyjeżdżających do pracy za granicę. Co to właściwie jest? Jak ją uzyskać?

Uznanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech

Wyjazd do naszego zachodniego sąsiada w celach zarobkowych to ciekawa perspektywa dla wielu osób. Co jednak istotne, w zależności od charakteru pracy możemy potrzebować uznania kwalifikacji zawodowych, co ułatwi nam szukanie zatrudnienia lub podwyższy status na niemieckim rynku pracy.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna jest momentem kluczowym na drodze do osiągnięcia sukcesu zawodowego. To właśnie od jej przebiegu, zależeć będzie nasze być albo nie być w wymarzonej firmie, branży czy też konkretnym zawodzie. W takiej sytuacji stres jest nieunikniony, więc oprócz przedmiotowej wiedzy i perfekcyjnego CV, warto tez pamiętać o odpowiednim stroju.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Można zaryzykować twierdzenie, że pracodawcy dzielą się na tych, którzy ułatwiają, bądź też utrudniają pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a pracownicy - na tych, którzy chętnie, bądź też niechętnie kwalifikacje zawodowe podnoszą. Zgodnie z definicją zawartą w art. 1031 § 1 Kodeksu pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Zwykle w tym kontekście padają pytania o zakres uprawnień i obowiązków stron stosunku pracy w tym zakresie.

Czy udział pracowników w szkoleniach wlicza się do czasu pracy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy przez czas pracy należy rozumieć czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Biorąc to pod uwagę, pojawia się pytanie, jak zakwalifikować udział pracowników w szkoleniach – czy czas ten należy uwzględniać w czasie pracy, czy też nie.

Zmiany w przyznawaniu środków na szkolenie pracowników

200 mln zł - tyle w 2017 r. ma do rozdysponowania Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Zmieniają się kryteria przyznawania tych środków - mają one trafić przede wszystkim do grup najbardziej zagrożonych bezrobociem.

Zatrudnienie asystenta nauczyciela - kwalifikacje, stosunek pracy

W celu wsparcia nauczycieli w realizacji ich obowiązków ustawodawca stworzył instytucję asystenta nauczyciela. Mimo że asystent nauczyciela musi posiadać kwalifikacje wymagane od nauczyciela w szkole podstawowej i wykonywać zadania wyłącznie pod kierunkiem nauczyciela, którego wspiera, jego stosunek pracy reguluje Kodeks pracy.

Rozliczenie dodatkowych świadczeń w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą zatrudniający może dobrowolnie przyznać dodatkowe świadczenia, np. opłacić kurs, szkolenie. Jak rozliczać dodatkowe świadczenia udzielone pracownikowi na podnoszenie kwalifikacji zawodowych?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika

Kodeks pracy wyraźnie nakłada na pracodawcę obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie precyzuje jednak w jaki sposób ma się to odbywać w praktyce; jak często pracodawca powinien kierować pracowników na szkolenia, kursy i czy powinien wyrażać zgodę na uczestnictwo w każdym szkoleniu, kursie, w którym pracownik zechce wziąć udział.

Uproszczenie procedur w uznawaniu kwalifikacji nabytych w UE

Od 18 stycznia 2016 r. obowiązuje nowa ustawa o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w Unii Europejskiej, która upraszcza procedury administracyjne oraz zwiększa dostęp do informacji o zawodach regulowanych.

Ustawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji weszła w życie

Celem ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji jest łatwiejsze identyfikowanie i porównywanie kwalifikacji zawodowych. Ustawa weszła w życie 15 stycznia br.

Sejm kończy prace nad Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji

Sejm kończy prace nad poselskim projektem ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Celem ustawy jest łatwiejsze identyfikowanie i porównywanie kwalifikacji zawodowych. Dzięki temu osoba starająca się o pracę, zarówno w kraju, jak i zagranicą, będzie mogła posługiwać się dokumentami, które będą wiarygodne dla potencjalnego pracodawcy. Z kolei pracodawca będzie miał pełną informację o wiedzy i umiejętnościach pracownika.

Ustawa o uznawaniu kwalifikacji zawodowych od 18 stycznia 2016 r.

Projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE ma uprościć, tam gdzie jest to możliwe, procedury administracyjne przy uznawaniu kwalifikacji zawodowych pracowników na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. Nowa ustawa ma wejść w życie 18 stycznia 2016 r.

Jak napisać idealne CV?

CV to pierwszy dokument, na który spojrzy nasz przyszły pracodawca. Aby nasze CV wyglądało profesjonalnie i przyciągało uwagę, warto mu poświęcić trochę czasu. Poniżej 5 wskazówek, dzięki którym stworzysz idealne CV.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika - obowiązek pracodawcy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifi­kacji zawodowych. Podnoszenie kwalifikacji pra­cownik może odbywać za zgodą pracodawcy lub z jego inicjatywy. Pracownikom podnoszącym swoje kwalifikacje przysługuje płatny urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy na czas szkoleń.

Praca w wakacje wzbogaca CV

Praca w wakacje wzbogaca CV każdego kandydata do pracy. Pomaga zdobyć doświadczenie, sprawdzić się na danym stanowisku, poznać język obcy i uczy komunikacji w zespole.

Pokolenie „140 znaków” na rynku pracy - badanie Hay Group

Aktualnie na rynku pracy może brakować absolwentów, którzy mogą pochwalić się kompetencjami społecznymi i emocjonalnymi. Tego typu kompetencje przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Tak wynika z badania Hay Group Pokolenie "140 znaków" na rynku pracy.

CV niezgodne z prawdą

Często zdarza się, że CV kandydata zawiera informacje niezgodne z prawdą. Osoby szukające pracy często wpisują umiejętności, które wymagane są przez danego pracodawcę z nadzieją na przyjęcie do pracy. Oto 5 zasad podpowiadających jak nie wpaść w pułapkę własnego CV.

Rosnąca popularność pracy tymczasowej

Popularność pracy tymczasowej wciąż rośnie. Najczęściej korzystają z niej zagraniczne korporacje. To korzystna forma zatrudnienia szczególnie dla ludzi młodych, którzy mogą zapoznać się ze stanowiskiem pracy, z którym wiążą swoją karierę zawodową.

Umowa szkoleniowa z pracownikiem - czas trwania

Umowa szkoleniowa z pracownikiem może zobowiązywać go do pozostawania w zatrudnieniu u danego pracodawcy przez określony czas od zakończenia szkolenia. Ile maksymalnie może trwać umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych? Co w przypadku, gdy pracownik nie dotrzyma wskazanego w umowie terminu?

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji - efekty w 2013 i 2014 r.

Prawie 30 tys. pracowników skorzystało z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji w 2013 i 2014 r. EFG pomógł w znalezieniu nowej pracy łącznie 26 610 pracownikom zwolnionym w wyniku kryzysu gospodarczego i skutków globalizacji.

Warto znać język węgierski, czeski, litewski i rosyjski

Język angielski w CV traktowany jest jak znajomość obsługi komputera. Popularne są również języki zachodnioeuropejskie, jak niemiecki, francuski, włoski i hiszpański. Warto znać również języki z kierunku wschodniego - węgierski, czeski, litewski i rosyjski. Taka umiejętność wpłynie na wzrost szansy zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia pracownika.

Bariery dla usług w sferze zawodów regulowanych

Komisja Europejska zarzuca Polsce utrzymywanie nadmiernych i nieuzasadnionych barier dla usług w sferze zawodów regulowanych. Za niezgodne z dyrektywą usługową uznane zostały stawki minimalne dla rzeczników patentowych.

Doradcy zawodowi od 2016 r. już w gimnazjum

Minister edukacji Joanna Kluzik Rostkowska ma zamiar już od 1 kwietnia 2016 r. zapewnić dostęp do doradców zawodowych już na etapie gimnazjum. Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to poważna decyzja, od której może zależeć przyszłość uczniów.

Utrata zdolności do pracy przed 65. rokiem życia

W Polsce do czwarty pracownik traci zdolność do pracy przed 65. rokiem życia. W związku z wysokością wieku emerytalnego oraz demografią należy dbać o zdrowie oraz swoje kwalifikacje, aby wydłużyć aktywność zawodową. Szacuje się, że w 2050 r. na jednego emeryta będzie przypadał jeden pracujący.

Inwestycja w naukę języków obcych dla pracowników

Inwestycję w naukę języków obcych dla pracowników praktykuje tylko połowa badanych menadżerów. Tymczasem znajomość języków obcych to kluczowa umiejętność w komunikacji z partnerami i klientami firmy.

Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w UE - zmiany

Projekt ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej nie spełnia swojego celu, a mianowicie nie ułatwia uzyskania legalizacji uprawnień, ani ich nie upraszcza. Zdaniem związku pracodawców Business Centre Club projekt może doprowadzić do nadmiernej komplikacji procedury.

Rekrutacja do klas patronackich Carrefour Polska

Trwa rekrutacja do klas patronackich Carrefour Polska. Dwa zespoły szkół urochomiły nabór do klas wielozawodowych pod patronatem Carrefour Polska. Wnioski o przyjęcie do klasy patronackiej można składać do 22 maja 2015 r.

Warto znać języki skandynawskie

W dzisiejszych czasach warto znać języki obce. Pracodawcy poszukują kandydatów do pracy ze znajomością języka skandynawskiego. Co istotne, Polska zajmuje wysokie 7. miejsce w klasyfikacji znajomości języków obcych i tym samym wyprzedza takie kraje, jak Niemcy i Szwajcaria.

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika określa prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Pracodawca może zawrzeć w umowie postanowienia bardziej korzystne dla pracownika niż kodeksowe. Urlop szkoleniowy na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego może więc trwać dłużej niż 21 dni. Przedstawiamy wzór umowy.

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych - wzór umowy

Pracodawca zawiera z pracownikiem umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, która określa prawa i obowiązki stron. Umowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż Kodeks pracy. Może przewidywać dłuższy urlop szkoleniowy. Przedstawiamy wzór umowy.

Trendy na rynku pracy – umiejętności przyszłości

Jakie trendy na rynku pracy się pojawiają? Na których umiejętnościach warto się skupić? Rozwój technologii cyfrowych powoduje szybkie tempo zmian w społeczeństwie, w tym także w biznesie. Wpływa to na rynek pracy, który kilkanaście lat temu wymagał posiadania tytułów naukowych, a dziś stawia na dodatkowe kompetencje – umiejętności miękkie.

Praca Polaków niedopasowana do ich umiejętności

Około połowa polskich pracowników uważa, że zajmuje stanowisko niedopasowane do swoich umiejętności. Wpływa to na spadek efektywności pracy. Jaka jest przyczyna niedopasowania pracy do umiejętności konkretnej osoby?

Katalog zawodów deregulowanych

Katalog zawodów deregulowanych zawiera ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Szykuje się kolejna transza deregulacji. Do jakich zawodów dostęp zostanie ułatwiony?

REKLAMA