REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Selektywny dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy

Selektywny dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy - Polityka Migracyjna Polski 2021-2022
Selektywny dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy - Polityka Migracyjna Polski 2021-2022
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Selektywny dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy ma dotyczyć kwalifikacji pracownika. Jakie jeszcze założenia przewiduje Polityka migracyjna Polski na lata 2021-2022?

Selektywny dostęp cudzoziemców pod kątem kwalifikacji

Przyjmowane rozwiązania dotyczące dostępu cudzoziemców do rynku pracy powinny być w większym stopniu selektywne pod względem ich kwalifikacji - napisano w projekcie dokumentu Polityka migracyjna Polski – kierunki działań 2021-2022. Autorzy dokumentu rekomendują również systemowe sposoby uznawania kwalifikacji cudzoziemców oraz stworzenie scentralizowanego systemu informacji dotyczących prowadzenia postępowań imigracyjnych.

Autopromocja

"Przyjmowane rozwiązania dotyczące dostępu cudzoziemców do rynku pracy powinny być w większym niż obecnie stopniu selektywne pod względem ich kwalifikacji (nie tylko tych wysokich, ale również tych obejmujących wykwalifikowaną pracę fizyczną) oraz sektorów, w których występują największe deficyty pracowników. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania konkretnych branż na pracę robotników wykwalifikowanych do rozważenia pozostaje ewentualne zawieranie międzyrządowych porozumień dotyczących współpracy na rynku pracy" - napisano w projekcie strategii.

Uznawanie kwalifikacji uzyskanych poza UE

"Kluczowe będzie wprowadzenie systemowych rozwiązań w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych uzyskanych poza UE w m.in. tzw. innych zawodach medycznych oraz system uznawania zagranicznych świadectw, dyplomów i stopni naukowych. Należy rozważyć działania w kierunku rozszerzania zasad uznawania kwalifikacji obowiązujących na podstawie prawa UE na obywateli państw trzecich" - dodano.

W projekcie zarekomendowano silniejsze stosowanie preferencji dla studentów studiujących na kierunkach strategicznych (m.in. technicznych i informatycznych).

Autorzy wskazali także, że należy ułatwić absolwentom zagranicznych uczelni podejmowanie studiów podyplomowych bez wcześniejszej nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W projekcie zaproponowano zachęty dla cudzoziemców będących absolwentami polskich studiów stacjonarnych do pozostawania na polskim rynku pracy np. poprzez zmiany w prawie pobytu lub umożliwienie rejestracji jako osoba bezrobotna.

Autorzy zarekomendowali rozważenie wprowadzenia uproszczonej polityki wizowej działającej w oparciu o zapotrzebowanie na rynku pracy.

Uproszczona polityka wizowa dla cudzoziemców

"Analizy powinny także dotyczyć założeń nowej, uproszczonej polityki wizowej, zakładającej jednorazowe uzyskanie wizy na wjazd w związku z pracą. Ważną kwestią jest również dążenie do elektronizacji obiegu dokumentów w procesie wizowym oraz stworzenie +szybkiej ścieżki+ dla wybranych – m.in. ze względu na potrzeby rynku pracy - grup cudzoziemców" - napisano w projekcie strategii migracyjnej.

Scentralizowany system informacji dotyczących postępowań imigracyjnych

W strategii zaproponowano stworzenie scentralizowanego systemu informacji dotyczących prowadzenia postępowań imigracyjnych.

"Należy ujednolicić praktykę prowadzenia postępowań przez urzędy wojewódzkie oraz rozważyć stworzenie portalu szybkiej wymiany informacji i bazy wiedzy na potrzeby prowadzonych postępowań. Kolejnym krokiem może być wypracowanie koncepcji centralnego organu administracji rządowej, zajmującego się wydawaniem zezwoleń pobytowych, obsługiwanego przez urząd posiadający centralę i delegatury na bazie obecnie istniejących wydziałów w urzędach wojewódzkich właściwych w sprawach cudzoziemców" - napisano.

Dialog społeczny i zrównoważony rozwój rynku pracy

Autorzy wskazali, że wprowadzane zmiany powinny powstawać w ramach dialogu społecznego oraz uwzględniać zrównoważony rozwój rynku pracy, w szczególności zasadę komplementarności zatrudnienia cudzoziemców.

Nadmierna imigracja - skutki

Według autorów projektu nadmierna imigracja może stwarzać ryzyko powstawania napięć i sprzyjać obniżaniu standardów zatrudnienia. "Duża skala migracji może wzmacniać polaryzację na rynku pracy i przyczyniać się do obniżania standardów zatrudnienia. Konieczne jest zatem stworzenie rozwiązań zapewniających w większym stopniu, że praca cudzoziemców odbywa się w adekwatnej formie prawnej (z uwzględnieniem ograniczenia skali stosowania umów o dzieło), na warunkach porównywalnych z ogółem pracowników w danym zawodzie" - napisano.

"Nadmierna koncentracja cudzoziemców w określonych branżach i rejonach kraju, przy braku odpowiednich rozwiązań prawno-instytucjonalnych może zwiększać zagrożenie segmentacją rynku pracy oraz prowadzić do napięć społecznych. Kwestia ta powinna być przedmiotem monitorowania i analiz" - dodano.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA