REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Selektywny dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy

Selektywny dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy - Polityka Migracyjna Polski 2021-2022
Selektywny dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy - Polityka Migracyjna Polski 2021-2022
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Selektywny dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy ma dotyczyć kwalifikacji pracownika. Jakie jeszcze założenia przewiduje Polityka migracyjna Polski na lata 2021-2022?

Selektywny dostęp cudzoziemców pod kątem kwalifikacji

Przyjmowane rozwiązania dotyczące dostępu cudzoziemców do rynku pracy powinny być w większym stopniu selektywne pod względem ich kwalifikacji - napisano w projekcie dokumentu Polityka migracyjna Polski – kierunki działań 2021-2022. Autorzy dokumentu rekomendują również systemowe sposoby uznawania kwalifikacji cudzoziemców oraz stworzenie scentralizowanego systemu informacji dotyczących prowadzenia postępowań imigracyjnych.

REKLAMA

Autopromocja

"Przyjmowane rozwiązania dotyczące dostępu cudzoziemców do rynku pracy powinny być w większym niż obecnie stopniu selektywne pod względem ich kwalifikacji (nie tylko tych wysokich, ale również tych obejmujących wykwalifikowaną pracę fizyczną) oraz sektorów, w których występują największe deficyty pracowników. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania konkretnych branż na pracę robotników wykwalifikowanych do rozważenia pozostaje ewentualne zawieranie międzyrządowych porozumień dotyczących współpracy na rynku pracy" - napisano w projekcie strategii.

Uznawanie kwalifikacji uzyskanych poza UE

"Kluczowe będzie wprowadzenie systemowych rozwiązań w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych uzyskanych poza UE w m.in. tzw. innych zawodach medycznych oraz system uznawania zagranicznych świadectw, dyplomów i stopni naukowych. Należy rozważyć działania w kierunku rozszerzania zasad uznawania kwalifikacji obowiązujących na podstawie prawa UE na obywateli państw trzecich" - dodano.

W projekcie zarekomendowano silniejsze stosowanie preferencji dla studentów studiujących na kierunkach strategicznych (m.in. technicznych i informatycznych).

Autorzy wskazali także, że należy ułatwić absolwentom zagranicznych uczelni podejmowanie studiów podyplomowych bez wcześniejszej nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W projekcie zaproponowano zachęty dla cudzoziemców będących absolwentami polskich studiów stacjonarnych do pozostawania na polskim rynku pracy np. poprzez zmiany w prawie pobytu lub umożliwienie rejestracji jako osoba bezrobotna.

Autorzy zarekomendowali rozważenie wprowadzenia uproszczonej polityki wizowej działającej w oparciu o zapotrzebowanie na rynku pracy.

Uproszczona polityka wizowa dla cudzoziemców

"Analizy powinny także dotyczyć założeń nowej, uproszczonej polityki wizowej, zakładającej jednorazowe uzyskanie wizy na wjazd w związku z pracą. Ważną kwestią jest również dążenie do elektronizacji obiegu dokumentów w procesie wizowym oraz stworzenie +szybkiej ścieżki+ dla wybranych – m.in. ze względu na potrzeby rynku pracy - grup cudzoziemców" - napisano w projekcie strategii migracyjnej.

Scentralizowany system informacji dotyczących postępowań imigracyjnych

W strategii zaproponowano stworzenie scentralizowanego systemu informacji dotyczących prowadzenia postępowań imigracyjnych.

"Należy ujednolicić praktykę prowadzenia postępowań przez urzędy wojewódzkie oraz rozważyć stworzenie portalu szybkiej wymiany informacji i bazy wiedzy na potrzeby prowadzonych postępowań. Kolejnym krokiem może być wypracowanie koncepcji centralnego organu administracji rządowej, zajmującego się wydawaniem zezwoleń pobytowych, obsługiwanego przez urząd posiadający centralę i delegatury na bazie obecnie istniejących wydziałów w urzędach wojewódzkich właściwych w sprawach cudzoziemców" - napisano.

Dialog społeczny i zrównoważony rozwój rynku pracy

Autorzy wskazali, że wprowadzane zmiany powinny powstawać w ramach dialogu społecznego oraz uwzględniać zrównoważony rozwój rynku pracy, w szczególności zasadę komplementarności zatrudnienia cudzoziemców.

Nadmierna imigracja - skutki

Według autorów projektu nadmierna imigracja może stwarzać ryzyko powstawania napięć i sprzyjać obniżaniu standardów zatrudnienia. "Duża skala migracji może wzmacniać polaryzację na rynku pracy i przyczyniać się do obniżania standardów zatrudnienia. Konieczne jest zatem stworzenie rozwiązań zapewniających w większym stopniu, że praca cudzoziemców odbywa się w adekwatnej formie prawnej (z uwzględnieniem ograniczenia skali stosowania umów o dzieło), na warunkach porównywalnych z ogółem pracowników w danym zawodzie" - napisano.

"Nadmierna koncentracja cudzoziemców w określonych branżach i rejonach kraju, przy braku odpowiednich rozwiązań prawno-instytucjonalnych może zwiększać zagrożenie segmentacją rynku pracy oraz prowadzić do napięć społecznych. Kwestia ta powinna być przedmiotem monitorowania i analiz" - dodano.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA