Warto podnosić kwalifikacje zawodowe. Krajowy Fundusz Szkoleniowy może sfinansować nawet 100% kosztów kształcenia pracownika!
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy
- Kto może skorzystać z dofinansowania z KFS
- Jak uzyskać dofinansowanie z KFS
- Na co mogą być przeznaczone środki z KFS
Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) jest narzędziem rynku pracy i stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy. Głównym celem KFS jest zapobieganie utracie pracy z powodu braku dopasowania kompetencji pracowników do wymagań zmieniającej się gospodarki.
REKLAMA
KFS adresowany jest zarówno do pracowników jak i pracodawców, którzy chcieliby skorzystać z różnych form kształcenia ustawicznego. Kształcenie to polega na stałym rozwoju i doskonaleniu przez całe życie.
Kto może skorzystać z dofinansowania z KFS
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego może wystąpić każda jednostka organizacyjna (również nieposiadająca osobowości prawnej) lub osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy o pracę zatrudnieni są pracownicy, a także czy jest to praca na pełen czy część etatu.
Aby skorzystać z tej formy pomocy, kształcenie pracowników musi zostać podjęte z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi ponieść 20% tych kosztów, a ze środków KFS można sfinansować 80% wydatków na kształcenie. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa KFS sfinansuje nawet 100% kosztów kształcenia ustawicznego.
Jak uzyskać dofinansowanie z KFS
Pracodawca zainteresowany uzyskaniem dofinansowania musi złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności. Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej - powinien być dostępny na stronie internetowej urzędu.
Wnioski pracodawców są rozpatrywane przez starostę. Jeżeli wniosek jest nieprawidłowo sporządzony, starosta wyznacza pracodawcy termin na jego poprawienie. Wynosi on od 7 dni do 14 dni. W przypadku niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub niedołączenia wymaganych załączników, starosta pozostawia wniosek bez rozpatrzenia i informuje o tym pracodawcę.
W razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku starosta zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
Na co mogą być przeznaczone środki z KFS
Środki KFS mogą zostać przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego, które ma być dofinansowane,
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Środki KFS przekazane pracodawcom stanowią tzw. pomoc de minimis. Jest to taki rodzaj wsparcia dla przedsiębiorców, które nie narusza konkurencji na rynku.
Podstawa prawna:
- art. 69a, art. 69b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 735 ze zm.)
- § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (j.t. Dz.U. z 2018 r., poz. 117)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA