REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w wakacje wzbogaca CV

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Praca w wakacje wzbogaca CV. / Fot. Fotolia
Praca w wakacje wzbogaca CV. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca w wakacje wzbogaca CV każdego kandydata do pracy. Pomaga zdobyć doświadczenie, sprawdzić się na danym stanowisku, poznać język obcy i uczy komunikacji w zespole.

Podróże wzbogacają… również Twoje CV!

Okres wakacyjny w pełni, a wraz z nim bliższe i dalsze podróże. Dla niektórych będą to wycieczki do nadmorskich kurortów i relaks na plaży, a dla innych wyjazd z plecakiem w nieznane. Są też tacy, którzy wyruszają w podróż połączoną z pracą zarobkową. Niezależnie od celu i formy, to doświadczenie, które wzbogaca. Także zawodowo!

REKLAMA

Autopromocja

W czasie wakacji Ci, którzy mają stałe zatrudnienie, mają czas na złapanie oddechu i „naładowanie baterii”. Dzięki temu pracownik może wrócić do swoich obowiązków z nową energią i zwiększoną efektywnością. Osoby, które są na początku drogi zawodowej, często wykorzystują okres między zakończeniem studiów a podjęciem pierwszej pracy na podróże i zastanowienie się nad przyszłością. To dobry moment na zebranie nowych, ciekawych doświadczeń i lepsze poznanie siebie. 

Poszerzanie horyzontów

Bywa tak, że po ukończeniu studiów młodzi ludzie nie wiedzą jeszcze jaką drogę zawodową chcieliby obrać. Wakacje to dobry moment na zastanowienie się nad tym, a podróże mogą tylko pomóc w podjęciu decyzji. Poszerzają horyzonty, pozwalają spojrzeć na dotychczasowe życie z dystansu i być może zauważyć to, czego nie dostrzegało się wcześniej. Chwilowa zmiana otoczenia może pomóc zastanowić się nad tym, co chciałbyś robić dalej, w jakim kierunku się rozwijać. Warto poświęcić ten czas na przemyślenia, przeanalizowanie swoich mocnych i słabych stron, zastanowienie się jakie posiadane umiejętności chcielibyśmy wykorzystywać w przyszłej pracy – podpowiada Małgorzata Majewska.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Zdobywanie doświadczenia

Zagraniczne wyjazdy łączące zwiedzanie i pracę to popularny wśród młodych ludzi sposób na spędzenie wakacji. Można skorzystać ze zorganizowanych wyjazdów lub spakować plecak i wyruszyć w taką podróż na własną rękę. Zastanów się, dokąd chciałbyś wyjechać i zorientuj się jakie są perspektywy znalezienia tam pracy. Być może na początku swojej przygody zajęcia, które znajdziesz nie będą zanadto ambitne – zbieranie owoców czy praca w fabryce. Możesz jednak wiele zyskać – nauczyć się pracy w zespole, odpowiadania za swoje obowiązki, ale także podszlifować język obcy – radzi Małgorzata Majewska. Praca w innym kraju wiąże się z reguły z koniecznością komunikowania się w innym niż nasz języku. A na dzisiejszym rynku pracy znajomość języków obcych jest niezbędna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Otwartość na świat

Podróżowanie, szczególnie na własną rękę, daje możliwość poznawania rdzennych mieszkańców, odkrywania ich kultury, podpatrywania ich zachowań. To z kolei sprawia, że ludzie stają się bardziej otwarci, łatwiej nawiązują kontakty. A w dzisiejszym świecie, poza odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem, pracodawcy cenią także umiejętność komunikowania się z ludźmi. Poznawanie innych kultur pomaga także spojrzeć na dotychczasowe życie z nowej perspektywy. To szczególnie ważne, jeśli jesteśmy na rozstaju zawodowych dróg, czujemy wypalenie. Doświadczenia zdobyte w podróży mogą nam pomóc zdystansować się i spojrzeć na dotychczasowe sprawy inaczej oraz zastanowić się nad tym, co chcielibyśmy robić dalej – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Poszukiwanie pracy w okresie wakacyjnym

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA