REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bariery dla usług w sferze zawodów regulowanych

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska zarzuca Polsce utrzymywanie nadmiernych i nieuzasadnionych barier dla usług w sferze zawodów regulowanych. Za niezgodne z dyrektywą usługową uznane zostały stawki minimalne dla rzeczników patentowych.

Komisja Europejska rozpoczęła w czwartek postępowanie wobec Polski i pięciu innych krajów unijnych, którym zarzuca utrzymywanie nadmiernych lub nieuzasadnionych barier w dziedzinie usług, świadczonych przez przedstawicieli zawodów regulowanych.

REKLAMA

Autopromocja

Oprócz Polski, uchybienia wytknięto też Austrii, Cyprowi, Malcie, Niemcom i Hiszpanii. Zdaniem KE wymogi nałożone na niektórych usługodawców w tych państwach członkowskich są sprzeczne z dyrektywą usługową. W przypadku Polski za taki niezgodny z unijną dyrektywą wymóg uznano stawki minimalne dla rzeczników patentowych.

Upomniane kraje mają dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na argumenty Komisji.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

"Nadmierne wymogi dotyczące struktury własnościowej — takie jak wymóg, by przedstawiciele wolnych zwodów mieli 100 proc. praw głosu i kapitału w spółce, lub żeby miała ona siedzibę w danym państwie — mogą utrudniać tworzenie oddziałów i transgraniczne świadczenie usług w tych państwach członkowskich. Obowiązkowe stawki minimalne nie są konieczne, aby zapewnić wysoką jakość usług świadczonych przez krajowych i zagranicznych usługodawców. Pozbawiają one konsumentów dostępu do bardziej konkurencyjnych cen usług" - wskazuje Komisja w komunikacie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KE zwraca się do państw, u których stwierdzono uchybienia, o dostosowanie swoich przepisów dotyczących wymogów struktury udziałowej i zakazu świadczenia usług interdyscyplinarnych (dla architektów i inżynierów w Austrii, na Cyprze i Malcie oraz dla rzeczników patentowych w Austrii), jak również zniesienie obowiązkowych stawek minimalnych (dla procuradores, tj. zastępców procesowych w Hiszpanii, architektów, inżynierów i doradców podatkowych w Niemczech, rzeczników patentowych w Polsce oraz weterynarzy w Austrii). Komisja jest również zaniepokojona przepisami prawnymi w Hiszpanii, zgodnie z którymi niektórych rodzajów usług procuradores nie można łączyć z usługami świadczonymi przez prawników.

Porozmawiaj o tym na FORUM

REKLAMA

"Swoboda świadczenia usług jest jedną z podstawowych zasad jednolitego rynku. W niektórych państwach członkowskich nadal istnieją bariery uniemożliwiające firmom i indywidualnym usługodawcom swobodne świadczenie usług w całej UE. Są to ograniczenia dotyczące formy prawnej i struktury własnościowej, kwalifikacji zawodowych lub stawek minimalnych. Dzisiaj nie chodzi tylko o żółtą kartkę. Chciałabym, żeby to ostrzeżenie zostało potraktowane jako szansa: dynamiczny jednolity rynek profesjonalnych usług prowadzi do bardziej konkurencyjnej gospodarki europejskiej, która niesie korzyści dla nas wszystkich" - oświadczyła unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska.

W czwartek Polska otrzymała też od KE drugie upomnienie w sprawie naruszania unijnych przepisów dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych. Unijna dyrektywa w tej sprawie zawiera wykaz dotyczący praktyk, wprowadzających konsumentów w błąd. Zdaniem KE Polska nie wdrożyła do swojego prawa całego wykazu.

Komisja uważa też, że polskie prawo jest zbyt restrykcyjne w sprawie podawania informacji o obniżkach cen, bo nakazuje podanie przekreślonej zwykłej ceny obok ceny promocyjnej, jak również zamieszczenie informacji "wyprzedaż", "obniżka ceny" albo "podwyżka ceny", jak również o przyczynie obniżki albo podwyżki. "Takie zasady wykraczają poza zharmonizowane przepisy i mogą być przeszkoda dla handlowców, sprzedających swoje towary w Polsce" - oceniła KE.

W tej sprawie Polska otrzymała od Komisji tzw. uzasadnioną opinię, co jest drugim etapem postępowania o naruszenie unijnego prawa. Polskie władze mają dwa miesiące na odpowiedź.

Zawody regulowane w Polsce i UE

Z Brukseli Anna Widzyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA