Kategorie

Uznanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech

Grupa SILVERHAND
International Recruiting Experts
Julita Drąg
Uznanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech
Wyjazd do naszego zachodniego sąsiada w celach zarobkowych to ciekawa perspektywa dla wielu osób. Co jednak istotne, w zależności od charakteru pracy możemy potrzebować uznania kwalifikacji zawodowych, co ułatwi nam szukanie zatrudnienia lub podwyższy status na niemieckim rynku pracy.

1 maja 2011 roku Niemcy otworzyli swój rynek pracy dla obywateli ośmiu państw UE wschodniej Europy. W tym gronie znalazła się również Polska. Nie oznaczało to jednak automatycznego uznania przez nich polskich kwalifikacji zawodowych i dyplomów, co też nie zmieniło się do dziś.

Słowem wyjaśnienia

Anerkennung, czyli uznanie kwalifikacji nie oznacza wyłącznie przetłumaczenia dyplomu na niemiecki. Nie jest to także automatyczne podbicie naszych dokumentów przez urzędnika czy wyciąganie pieniędzy za przerzucenie stosu papierów z jednej sterty na drugą. Uznanie kwalifikacji to porównanie kwalifikacji zawodowych państwa zainteresowanego z docelowymi, czyli w tym przypadku polskich z niemieckimi. Ustawa federalna z 2012 roku (BQFG) pozwala na uznanie takich dokumentów za posiadające moc prawną. Jest to nie tylko mile widziane przez pracodawców, ale i często niezbędne.

Jakie zawody wymagają uznania kwalifikacji

Nie wszystkie formy zarobkowe wymagają w Niemczech przejścia procedur uznania kwalifikacji, łatwo jednak zauważyć, że te najodpowiedzialniejsze muszą taki proces przejść.

Reglamentacja, czyli kryterium decydujące o przymusie uzyskania kwalifikacji, za takie zawody uznaje między innymi branże inżynierską, prawniczą, lekarską oraz nauczycielską. Warto zwrócić uwagę, że na tę chwilę zawodów regulowanych w Niemczech jest około stu. Pracę na takich stanowiskach można jedynie otrzymać po pełnym uznaniu. Przy stwierdzeniu istotnych różnic programowych konieczne jest dokształcenie.

Procedura uznania

Internet to skarbnica wiedzy i gros najważniejszych informacji znajdziesz właśnie tam. Rząd Republiki Federalnej Niemiec przygotował stronę internetową, która ułatwia przejście przez proceduję uznania:

- www.uznanie-kwalifikacji-w-niemczech.pl / www.anerkennung-in-deutschland.de

Polska strona zapewni nam podstawową wiedzę, niemiecka natomiast zawiera bardziej szczegółowe dane. Jest ona dostępna w języku niemieckim lub angielskim.

Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) realizuje w Polsce projekt ProRecognition, którego doradcy służą bezpłatną poradą po polsku na temat procedury uznania kwalifikacji.

Potrzebne dokumenty

- formularz wniosku – otrzymany od odpowiedniego organu (alternatywą jest nieformalne pismo z prośbą o uznanie dyplomów)

- uwierzytelniona kopia dowodu tożsamości – dowód osobisty, paszport

- uwierzytelniona kopia dyplomu wraz z uwierzytelnioną kopią tłumaczenia przysięgłego na język niemiecki (do dyplomu suplement dyplomu, wykaz przedmiotów i ocen, indeks – także przetłumaczone)

- uwierzytelniona kopia świadectwa pracy wraz z uwierzytelnioną kopią tłumaczenia przysięgłego na język niemiecki

- uwierzytelniona kopia świadectw szkoleń lub przekwalifikowania wraz z uwierzytelnioną kopią tłumaczenia przysięgłego na język niemiecki

- CV w układzie tabelarycznym w języku niemieckim z własnoręcznym podpisem

- oświadczenie w języku niemieckim o złożonych dotychczasowo wnioskach.

Koszt

Reklama

Anerkennung jest procedurą w pełni płatną. Wysokość opłat jest indywidualnie dobierana do konkretnego przypadku przez urzędy w Niemczech. Informacja o kosztach powinna być podana na początku procedury w postali widełek, czyli minimalnej i maksymalnej kwoty odpowiadającej nakładowi pracy przy opracowywaniu wniosku.

Od 1 grudnia 2016 roku istnieje możliwość zwrotu kosztów związanych z uznaniem kwalifikacji dzięki programowi Anerkennungszuschuss. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest między innymi określony dochód finansowy, a także minimum 3 miesiące zameldowania w Niemczech. Anerkennungszuschuss to od 100 do 600 euro na opłatę za procedurę, tłumaczenia, zaświadczenia, uwierzytelnienia czy podróże.

Możliwe rezultaty

Po złożeniu wniosku, czekamy na uzyskanie jednego z trzech statusów:

- pełne uznanie – kwalifikacje uzyskane w Polsce są prawnie równe z aktualnym odpowiednikiem niemieckiego dyplomu zawodowego

- częściowe uznanie – różnice między polskimi i niemieckimi kwalifikacjami są na tyle duże, że wymaga się od składającego wniosek dokształcenia, co umożliwi ponowne staranie się o uznanie kwalifikacji

- odrzucenie – rzadki przypadek, najczęściej występuje w przypadku, gdy umiejętności wnioskodawcy są oparte tylko na doświadczeniu zawodowym, bez potwierdzenia wiedzą teoretyczną i dokumentami

Twój rozwój zawodowy i możliwość wykonywania wyuczonych umiejętności w Niemczech związany jest z akceptacją tychże wartości przez urzędników tego kraju. To zrozumiałe, że przy pełnieniu ważnych społecznie ról oczekuje się, iż dane kompetencje będą nie tylko na najwyższym poziomie, ale i zgodne z kryteriami panującymi w kraju goszczącym pracobiorców zza granicy. Nie ma sensu obrażać się na to, lecz potraktować jako szansę na to, by stać się jeszcze bardziej wszechstronnym na rynku pracy.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Tarcza a urząd pracy - do kiedy wnioski?

  Tarcza z urzędu pracy czyli dofinansowanie wynagrodzeń, pożyczka i dotacja 5000 zł - do kiedy można składać wnioski?

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę - obowiązki cudzoziemca

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Jakie obowiązki ma cudzoziemiec, który otrzymał takie zezwolenie?

  Minimalne wynagrodzenie 2022

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - ile płaca minimalna wyniesie brutto i netto?

  Płaca minimalna 2022

  Płaca minimalna w 2022 r. - strona związkowa proponuje wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę o 500 zł netto.

  Otrzymał wypowiedzenie w bombonierce!

  Wypowiedzenie umowy o pracę - pracownik otrzymał je w bombonierce! Czy taka forma uzasadnia prawo do przywrócenia do pracy?

  Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.

  Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż startuje 17 maja 2021 r. Pracodawcy mogą wspomóc proces szczepień.

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?

  Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

  Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

  Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

  Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

  Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

  Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

  Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

  PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

  Praca zdalna - przepisy prawne

  Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

  Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

  Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?