REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uznanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech

 Grupa SILVERHAND
International Recruiting Experts
Julita Drąg
Uznanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech
Uznanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazd do naszego zachodniego sąsiada w celach zarobkowych to ciekawa perspektywa dla wielu osób. Co jednak istotne, w zależności od charakteru pracy możemy potrzebować uznania kwalifikacji zawodowych, co ułatwi nam szukanie zatrudnienia lub podwyższy status na niemieckim rynku pracy.

1 maja 2011 roku Niemcy otworzyli swój rynek pracy dla obywateli ośmiu państw UE wschodniej Europy. W tym gronie znalazła się również Polska. Nie oznaczało to jednak automatycznego uznania przez nich polskich kwalifikacji zawodowych i dyplomów, co też nie zmieniło się do dziś.

REKLAMA

Autopromocja

Słowem wyjaśnienia

Anerkennung, czyli uznanie kwalifikacji nie oznacza wyłącznie przetłumaczenia dyplomu na niemiecki. Nie jest to także automatyczne podbicie naszych dokumentów przez urzędnika czy wyciąganie pieniędzy za przerzucenie stosu papierów z jednej sterty na drugą. Uznanie kwalifikacji to porównanie kwalifikacji zawodowych państwa zainteresowanego z docelowymi, czyli w tym przypadku polskich z niemieckimi. Ustawa federalna z 2012 roku (BQFG) pozwala na uznanie takich dokumentów za posiadające moc prawną. Jest to nie tylko mile widziane przez pracodawców, ale i często niezbędne.

Jakie zawody wymagają uznania kwalifikacji

Nie wszystkie formy zarobkowe wymagają w Niemczech przejścia procedur uznania kwalifikacji, łatwo jednak zauważyć, że te najodpowiedzialniejsze muszą taki proces przejść.

Reglamentacja, czyli kryterium decydujące o przymusie uzyskania kwalifikacji, za takie zawody uznaje między innymi branże inżynierską, prawniczą, lekarską oraz nauczycielską. Warto zwrócić uwagę, że na tę chwilę zawodów regulowanych w Niemczech jest około stu. Pracę na takich stanowiskach można jedynie otrzymać po pełnym uznaniu. Przy stwierdzeniu istotnych różnic programowych konieczne jest dokształcenie.

Procedura uznania

Internet to skarbnica wiedzy i gros najważniejszych informacji znajdziesz właśnie tam. Rząd Republiki Federalnej Niemiec przygotował stronę internetową, która ułatwia przejście przez proceduję uznania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- www.uznanie-kwalifikacji-w-niemczech.pl / www.anerkennung-in-deutschland.de

Polska strona zapewni nam podstawową wiedzę, niemiecka natomiast zawiera bardziej szczegółowe dane. Jest ona dostępna w języku niemieckim lub angielskim.

Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) realizuje w Polsce projekt ProRecognition, którego doradcy służą bezpłatną poradą po polsku na temat procedury uznania kwalifikacji.

Potrzebne dokumenty

- formularz wniosku – otrzymany od odpowiedniego organu (alternatywą jest nieformalne pismo z prośbą o uznanie dyplomów)

- uwierzytelniona kopia dowodu tożsamości – dowód osobisty, paszport

- uwierzytelniona kopia dyplomu wraz z uwierzytelnioną kopią tłumaczenia przysięgłego na język niemiecki (do dyplomu suplement dyplomu, wykaz przedmiotów i ocen, indeks – także przetłumaczone)

- uwierzytelniona kopia świadectwa pracy wraz z uwierzytelnioną kopią tłumaczenia przysięgłego na język niemiecki

- uwierzytelniona kopia świadectw szkoleń lub przekwalifikowania wraz z uwierzytelnioną kopią tłumaczenia przysięgłego na język niemiecki

- CV w układzie tabelarycznym w języku niemieckim z własnoręcznym podpisem

- oświadczenie w języku niemieckim o złożonych dotychczasowo wnioskach.

Koszt

Anerkennung jest procedurą w pełni płatną. Wysokość opłat jest indywidualnie dobierana do konkretnego przypadku przez urzędy w Niemczech. Informacja o kosztach powinna być podana na początku procedury w postali widełek, czyli minimalnej i maksymalnej kwoty odpowiadającej nakładowi pracy przy opracowywaniu wniosku.

Od 1 grudnia 2016 roku istnieje możliwość zwrotu kosztów związanych z uznaniem kwalifikacji dzięki programowi Anerkennungszuschuss. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest między innymi określony dochód finansowy, a także minimum 3 miesiące zameldowania w Niemczech. Anerkennungszuschuss to od 100 do 600 euro na opłatę za procedurę, tłumaczenia, zaświadczenia, uwierzytelnienia czy podróże.

Możliwe rezultaty

Po złożeniu wniosku, czekamy na uzyskanie jednego z trzech statusów:

- pełne uznanie – kwalifikacje uzyskane w Polsce są prawnie równe z aktualnym odpowiednikiem niemieckiego dyplomu zawodowego

- częściowe uznanie – różnice między polskimi i niemieckimi kwalifikacjami są na tyle duże, że wymaga się od składającego wniosek dokształcenia, co umożliwi ponowne staranie się o uznanie kwalifikacji

- odrzucenie – rzadki przypadek, najczęściej występuje w przypadku, gdy umiejętności wnioskodawcy są oparte tylko na doświadczeniu zawodowym, bez potwierdzenia wiedzą teoretyczną i dokumentami

Twój rozwój zawodowy i możliwość wykonywania wyuczonych umiejętności w Niemczech związany jest z akceptacją tychże wartości przez urzędników tego kraju. To zrozumiałe, że przy pełnieniu ważnych społecznie ról oczekuje się, iż dane kompetencje będą nie tylko na najwyższym poziomie, ale i zgodne z kryteriami panującymi w kraju goszczącym pracobiorców zza granicy. Nie ma sensu obrażać się na to, lecz potraktować jako szansę na to, by stać się jeszcze bardziej wszechstronnym na rynku pracy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA

Pracownika można ukarać, jeśli nie chce wykorzystać urlopu wypoczynkowego

Kara porządkowa grozi pracownikowi, który nie chce współpracować z pracodawcą w kwestii wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Ekwiwalent za urlop powinien być wypłacany tylko wtedy, gdy odbiór dni wolnych w naturze nie jest możliwy.

Rekrutacja do KSAP 2025. Kształcenie stacjonarne i dualne

O rekrutacji do KSAP w 2025 r. opowiada Małgorzata Bywanis-Jodlińska, Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Co daje KSAP? Na czym polega kształcenie stacjonarne i dualne?

REKLAMA