REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2023 – Europejski Rok Umiejętności

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
2023 – Europejski Rok Umiejętności
2023 – Europejski Rok Umiejętności

REKLAMA

REKLAMA

Co będzie miał na celu Europejski Rok Umiejętności? Dlaczego szkolenia, podnoszenie kwalifikacji i znajomość technologii jest tak ważna na europejskim rynku zatrudnienia?

Czym będzie Europejski Rok Umiejętności?

Komisja UE rozpoczyna prace nad Europejskim Rokiem Umiejętności, którym ma być 2023 r. Parlament Europejski i Rada omówią wniosek Komisji z uwzględnieniem opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów.

REKLAMA

Autopromocja

Jak wskazuje Komisja UE w komunikacie z 12 października 2022 r.: transformacja ekologiczna i cyfrowa otwierają nowe możliwości dla ludzi i gospodarki UE. Posiadanie odpowiednich umiejętności umożliwia ludziom skuteczne poruszanie się po zmianach na rynku pracy oraz pełne zaangażowanie w społeczeństwo i demokrację. Posiadanie odpowiednich umiejętności do wykonywania danej pracy jest bardzo istotne z punktu widzenia przedsiębiorców. Pracodawcy poszukują wykwalifikowanych pracowników specjalizujących się w danej branży. Takie „ubranżowienie” przyczynia się do zrównoważonego wzrostu zatrudnienia, prowadzi do większej innowacyjności i poprawia konkurencyjność przedsiębiorstw.

Komisja UE wzywa państwa członkowskie do wyznaczenia krajowego koordynatora Europejskiego Roku Umiejętności, aby zapewnić koordynację odpowiednich działań na szczeblu krajowym.

Dane UE w zakresie kwalifikacji

Jednak obecnie ponad trzy czwarte firm w UE zgłasza trudności ze znalezieniem pracowników o niezbędnych umiejętnościach, a najnowsze dane Eurostatu sugerują, że tylko 37% dorosłych odbywa regularne szkolenia.

Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego pokazuje, że 4 na 10 dorosłych i co trzecia osoba pracująca w Europie nie posiadają podstawowych umiejętności cyfrowych. Ponadto już w 2021 r. brakowało 28 zawodów, od budownictwa i ochrony zdrowia po inżynierię i informatykę, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu zarówno na pracowników wysoko, jak i nisko wykwalifikowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewielka jest również reprezentacja kobiet w zawodach i na studiach związanych z technologią, przy czym tylko 1 na 6 informatyków i 1 na 3 absolwentów to kobiety.

Szkolenia pracownicze

Aby zachęcić do uczenia się przez całe życie, państwa członkowskie zatwierdziły cele społeczne UE na 2030 r., zgodnie z którymi co najmniej 60% dorosłych powinno uczestniczyć w szkoleniach każdego roku, prezentując już swój krajowy wkład w osiągnięcie tego celu.

Jest to również ważne, aby osiągnąć docelowy wskaźnik zatrudnienia na poziomie co najmniej 78% do 2030 r. Do 2030 r. co najmniej 80% wszystkich dorosłych powinno posiadać przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe.

Jakie są cele do osiągnięcia w 2023 r.?

Wraz z Europejskim Rokiem Umiejętności w 2023 r., we współpracy z Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi, partnerami społecznymi, publicznymi i prywatnymi służbami zatrudnienia, izbami handlowo-przemysłowymi, organizatorami kształcenia i szkolenia oraz pracownikami i przedsiębiorstwami, Komisja UE proponuje dać nowy impuls do uczenia się przez całe życie poprzez:

  1. Promowanie zwiększonych i bardziej skutecznych inwestycji sprzyjających włączeniu społecznemu w szkolenia i podnoszenie umiejętności, w tym przechodzeniu z jednej pracy na drugą.

  2. Zachęcanie do organizowania szkoleń, które są potrzebne na aktualnym rynku pracy.

  3. Aktywizacja większej liczby osób na rynku pracy, w szczególności kobiet i młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy nie uczą się, nie pracują ani nie szkolą.

  4. Przyciąganie osób z państw trzecich posiadających umiejętności potrzebne UE, w tym poprzez zwiększanie możliwości uczenia się i mobilności oraz ułatwianie uznawania kwalifikacji.

  5. W całej UE będą organizowane wydarzenia i kampanie uświadamiające, aby wspierać wzajemne uczenie się i przekwalifikowywania. Część programów będzie finansowanych z środków UE.

W ramach agendy na rzecz umiejętności, póki co zarejestrowało się ponad 700 organizacji i utworzono 12 partnerstw na dużą skalę w sektorach strategicznych, które zobowiązały się pomóc w podnoszeniu umiejętności nawet 6 mln osób.

W UE istnie tzw. problem niedoborów umiejętności kandydatów do pracy na dane stanowisko. Konieczna jest poprawa współpracy migracyjnej pomiędzy poszczególnymi państwami jak i wewnętrzna współpraca organizacji i np. uczelni wyższych. Proponuje się wprowadzenie unijnej puli talentów i partnerstw co pomoże dopasować umiejętności w Europie do potrzeb rynku pracy.

Finansowanie i pomoc UE ​​w inwestowaniu w umiejętności

Aby wesprzeć inwestycje państw członkowskich w podnoszenie i przekwalifikowanie, dostępne jest znaczne finansowanie ze środków UE i wsparcie techniczne, w tym:

  1. Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) z budżetem przekraczającym 99 mld euro na lata 2021–2027 jest głównym instrumentem UE do inwestowania w ludzi.

  2. Instrument na rzecz naprawy gospodarczej i odporności może wspierać reformy i inwestycje państw członkowskich, w tym w obszarze umiejętności i zatrudnienia.

  3. 580 mln euro programu „Cyfrowa Europa” na rozwój zaawansowanych umiejętności cyfrowych.

  4. Erasmus+ z budżetem 26,2 mld euro wspiera m.in. rozwój osobisty i zawodowy osób uczących się, kadry i instytucji zajmujących się kształceniem i szkoleniem zawodowym poprzez finansowanie działań w zakresie mobilności i partnerstw na rzecz współpracy w całej Europie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA