REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2023 – Europejski Rok Umiejętności

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
2023 – Europejski Rok Umiejętności
2023 – Europejski Rok Umiejętności

REKLAMA

REKLAMA

Co będzie miał na celu Europejski Rok Umiejętności? Dlaczego szkolenia, podnoszenie kwalifikacji i znajomość technologii jest tak ważna na europejskim rynku zatrudnienia?

Czym będzie Europejski Rok Umiejętności?

Komisja UE rozpoczyna prace nad Europejskim Rokiem Umiejętności, którym ma być 2023 r. Parlament Europejski i Rada omówią wniosek Komisji z uwzględnieniem opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów.

REKLAMA

Autopromocja

Jak wskazuje Komisja UE w komunikacie z 12 października 2022 r.: transformacja ekologiczna i cyfrowa otwierają nowe możliwości dla ludzi i gospodarki UE. Posiadanie odpowiednich umiejętności umożliwia ludziom skuteczne poruszanie się po zmianach na rynku pracy oraz pełne zaangażowanie w społeczeństwo i demokrację. Posiadanie odpowiednich umiejętności do wykonywania danej pracy jest bardzo istotne z punktu widzenia przedsiębiorców. Pracodawcy poszukują wykwalifikowanych pracowników specjalizujących się w danej branży. Takie „ubranżowienie” przyczynia się do zrównoważonego wzrostu zatrudnienia, prowadzi do większej innowacyjności i poprawia konkurencyjność przedsiębiorstw.

Komisja UE wzywa państwa członkowskie do wyznaczenia krajowego koordynatora Europejskiego Roku Umiejętności, aby zapewnić koordynację odpowiednich działań na szczeblu krajowym.

Dane UE w zakresie kwalifikacji

Jednak obecnie ponad trzy czwarte firm w UE zgłasza trudności ze znalezieniem pracowników o niezbędnych umiejętnościach, a najnowsze dane Eurostatu sugerują, że tylko 37% dorosłych odbywa regularne szkolenia.

Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego pokazuje, że 4 na 10 dorosłych i co trzecia osoba pracująca w Europie nie posiadają podstawowych umiejętności cyfrowych. Ponadto już w 2021 r. brakowało 28 zawodów, od budownictwa i ochrony zdrowia po inżynierię i informatykę, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu zarówno na pracowników wysoko, jak i nisko wykwalifikowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewielka jest również reprezentacja kobiet w zawodach i na studiach związanych z technologią, przy czym tylko 1 na 6 informatyków i 1 na 3 absolwentów to kobiety.

Szkolenia pracownicze

Aby zachęcić do uczenia się przez całe życie, państwa członkowskie zatwierdziły cele społeczne UE na 2030 r., zgodnie z którymi co najmniej 60% dorosłych powinno uczestniczyć w szkoleniach każdego roku, prezentując już swój krajowy wkład w osiągnięcie tego celu.

Jest to również ważne, aby osiągnąć docelowy wskaźnik zatrudnienia na poziomie co najmniej 78% do 2030 r. Do 2030 r. co najmniej 80% wszystkich dorosłych powinno posiadać przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe.

Jakie są cele do osiągnięcia w 2023 r.?

Wraz z Europejskim Rokiem Umiejętności w 2023 r., we współpracy z Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi, partnerami społecznymi, publicznymi i prywatnymi służbami zatrudnienia, izbami handlowo-przemysłowymi, organizatorami kształcenia i szkolenia oraz pracownikami i przedsiębiorstwami, Komisja UE proponuje dać nowy impuls do uczenia się przez całe życie poprzez:

  1. Promowanie zwiększonych i bardziej skutecznych inwestycji sprzyjających włączeniu społecznemu w szkolenia i podnoszenie umiejętności, w tym przechodzeniu z jednej pracy na drugą.

  2. Zachęcanie do organizowania szkoleń, które są potrzebne na aktualnym rynku pracy.

  3. Aktywizacja większej liczby osób na rynku pracy, w szczególności kobiet i młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy nie uczą się, nie pracują ani nie szkolą.

  4. Przyciąganie osób z państw trzecich posiadających umiejętności potrzebne UE, w tym poprzez zwiększanie możliwości uczenia się i mobilności oraz ułatwianie uznawania kwalifikacji.

  5. W całej UE będą organizowane wydarzenia i kampanie uświadamiające, aby wspierać wzajemne uczenie się i przekwalifikowywania. Część programów będzie finansowanych z środków UE.

W ramach agendy na rzecz umiejętności, póki co zarejestrowało się ponad 700 organizacji i utworzono 12 partnerstw na dużą skalę w sektorach strategicznych, które zobowiązały się pomóc w podnoszeniu umiejętności nawet 6 mln osób.

W UE istnie tzw. problem niedoborów umiejętności kandydatów do pracy na dane stanowisko. Konieczna jest poprawa współpracy migracyjnej pomiędzy poszczególnymi państwami jak i wewnętrzna współpraca organizacji i np. uczelni wyższych. Proponuje się wprowadzenie unijnej puli talentów i partnerstw co pomoże dopasować umiejętności w Europie do potrzeb rynku pracy.

Finansowanie i pomoc UE ​​w inwestowaniu w umiejętności

Aby wesprzeć inwestycje państw członkowskich w podnoszenie i przekwalifikowanie, dostępne jest znaczne finansowanie ze środków UE i wsparcie techniczne, w tym:

  1. Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) z budżetem przekraczającym 99 mld euro na lata 2021–2027 jest głównym instrumentem UE do inwestowania w ludzi.

  2. Instrument na rzecz naprawy gospodarczej i odporności może wspierać reformy i inwestycje państw członkowskich, w tym w obszarze umiejętności i zatrudnienia.

  3. 580 mln euro programu „Cyfrowa Europa” na rozwój zaawansowanych umiejętności cyfrowych.

  4. Erasmus+ z budżetem 26,2 mld euro wspiera m.in. rozwój osobisty i zawodowy osób uczących się, kadry i instytucji zajmujących się kształceniem i szkoleniem zawodowym poprzez finansowanie działań w zakresie mobilności i partnerstw na rzecz współpracy w całej Europie.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA