REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2023 – Europejski Rok Umiejętności

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
2023 – Europejski Rok Umiejętności
2023 – Europejski Rok Umiejętności

REKLAMA

REKLAMA

Co będzie miał na celu Europejski Rok Umiejętności? Dlaczego szkolenia, podnoszenie kwalifikacji i znajomość technologii jest tak ważna na europejskim rynku zatrudnienia?

Czym będzie Europejski Rok Umiejętności?

Komisja UE rozpoczyna prace nad Europejskim Rokiem Umiejętności, którym ma być 2023 r. Parlament Europejski i Rada omówią wniosek Komisji z uwzględnieniem opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów.

REKLAMA

Jak wskazuje Komisja UE w komunikacie z 12 października 2022 r.: transformacja ekologiczna i cyfrowa otwierają nowe możliwości dla ludzi i gospodarki UE. Posiadanie odpowiednich umiejętności umożliwia ludziom skuteczne poruszanie się po zmianach na rynku pracy oraz pełne zaangażowanie w społeczeństwo i demokrację. Posiadanie odpowiednich umiejętności do wykonywania danej pracy jest bardzo istotne z punktu widzenia przedsiębiorców. Pracodawcy poszukują wykwalifikowanych pracowników specjalizujących się w danej branży. Takie „ubranżowienie” przyczynia się do zrównoważonego wzrostu zatrudnienia, prowadzi do większej innowacyjności i poprawia konkurencyjność przedsiębiorstw.

Komisja UE wzywa państwa członkowskie do wyznaczenia krajowego koordynatora Europejskiego Roku Umiejętności, aby zapewnić koordynację odpowiednich działań na szczeblu krajowym.

Dane UE w zakresie kwalifikacji

Jednak obecnie ponad trzy czwarte firm w UE zgłasza trudności ze znalezieniem pracowników o niezbędnych umiejętnościach, a najnowsze dane Eurostatu sugerują, że tylko 37% dorosłych odbywa regularne szkolenia.

Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego pokazuje, że 4 na 10 dorosłych i co trzecia osoba pracująca w Europie nie posiadają podstawowych umiejętności cyfrowych. Ponadto już w 2021 r. brakowało 28 zawodów, od budownictwa i ochrony zdrowia po inżynierię i informatykę, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu zarówno na pracowników wysoko, jak i nisko wykwalifikowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewielka jest również reprezentacja kobiet w zawodach i na studiach związanych z technologią, przy czym tylko 1 na 6 informatyków i 1 na 3 absolwentów to kobiety.

Szkolenia pracownicze

REKLAMA

Aby zachęcić do uczenia się przez całe życie, państwa członkowskie zatwierdziły cele społeczne UE na 2030 r., zgodnie z którymi co najmniej 60% dorosłych powinno uczestniczyć w szkoleniach każdego roku, prezentując już swój krajowy wkład w osiągnięcie tego celu.

Jest to również ważne, aby osiągnąć docelowy wskaźnik zatrudnienia na poziomie co najmniej 78% do 2030 r. Do 2030 r. co najmniej 80% wszystkich dorosłych powinno posiadać przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe.

Jakie są cele do osiągnięcia w 2023 r.?

Wraz z Europejskim Rokiem Umiejętności w 2023 r., we współpracy z Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi, partnerami społecznymi, publicznymi i prywatnymi służbami zatrudnienia, izbami handlowo-przemysłowymi, organizatorami kształcenia i szkolenia oraz pracownikami i przedsiębiorstwami, Komisja UE proponuje dać nowy impuls do uczenia się przez całe życie poprzez:

  1. Promowanie zwiększonych i bardziej skutecznych inwestycji sprzyjających włączeniu społecznemu w szkolenia i podnoszenie umiejętności, w tym przechodzeniu z jednej pracy na drugą.

  2. Zachęcanie do organizowania szkoleń, które są potrzebne na aktualnym rynku pracy.

  3. Aktywizacja większej liczby osób na rynku pracy, w szczególności kobiet i młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy nie uczą się, nie pracują ani nie szkolą.

  4. Przyciąganie osób z państw trzecich posiadających umiejętności potrzebne UE, w tym poprzez zwiększanie możliwości uczenia się i mobilności oraz ułatwianie uznawania kwalifikacji.

  5. W całej UE będą organizowane wydarzenia i kampanie uświadamiające, aby wspierać wzajemne uczenie się i przekwalifikowywania. Część programów będzie finansowanych z środków UE.

W ramach agendy na rzecz umiejętności, póki co zarejestrowało się ponad 700 organizacji i utworzono 12 partnerstw na dużą skalę w sektorach strategicznych, które zobowiązały się pomóc w podnoszeniu umiejętności nawet 6 mln osób.

W UE istnie tzw. problem niedoborów umiejętności kandydatów do pracy na dane stanowisko. Konieczna jest poprawa współpracy migracyjnej pomiędzy poszczególnymi państwami jak i wewnętrzna współpraca organizacji i np. uczelni wyższych. Proponuje się wprowadzenie unijnej puli talentów i partnerstw co pomoże dopasować umiejętności w Europie do potrzeb rynku pracy.

Finansowanie i pomoc UE ​​w inwestowaniu w umiejętności

Aby wesprzeć inwestycje państw członkowskich w podnoszenie i przekwalifikowanie, dostępne jest znaczne finansowanie ze środków UE i wsparcie techniczne, w tym:

  1. Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) z budżetem przekraczającym 99 mld euro na lata 2021–2027 jest głównym instrumentem UE do inwestowania w ludzi.

  2. Instrument na rzecz naprawy gospodarczej i odporności może wspierać reformy i inwestycje państw członkowskich, w tym w obszarze umiejętności i zatrudnienia.

  3. 580 mln euro programu „Cyfrowa Europa” na rozwój zaawansowanych umiejętności cyfrowych.

  4. Erasmus+ z budżetem 26,2 mld euro wspiera m.in. rozwój osobisty i zawodowy osób uczących się, kadry i instytucji zajmujących się kształceniem i szkoleniem zawodowym poprzez finansowanie działań w zakresie mobilności i partnerstw na rzecz współpracy w całej Europie.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA