REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundusz Pracy, Opieka nad dzieckiem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie – na równi matce lub ojcu dziecka.

Korporacyjne gniazdko

Po co firmie przedszkole, kto będzie je realizował, ile to kosztuje, jakie problemy czekają po drodze, czy to się opłaca – to tylko kilka pytań, na które muszą odpowiedzieć specjaliści HR, którzy myślą o utworzeniu firmowego przedszkola.

Dzieci przyszłością firmy

Problemy ze zdobyciem miejsca w publicznych przedszkolach oraz wysokie koszty placówek prywatnych sprawiają, że ponad 90 proc. zatrudnionych Polaków byłoby zainteresowanych posłaniem swojego dziecka do przedszkola firmowego. Możliwość takiego rozwiązania rozważa 10 proc. pracodawców, a tylko kilka firm to rozwiązanie realizuje.

Czy podczas pracy w skróconym wymiarze czasu pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego można zlecać pracownikowi pracę powyżej jego etatu

Pracownica zatrudniona na pełny etat złożyła wniosek o dodatkowy urlop macierzyński i jednocześnie skrócenie w jego trakcie czasu pracy do połowy etatu. Osoba ta pracuje codziennie po 8 godzin, a zatem w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie pracować codziennie po 4 godziny. Czy możemy zlecić jej wykonywanie pracy przekraczającej ustalony w ten sposób wymiar czasu pracy, tak jak innym niepełnoetatowcom? Pracownica wykonywałaby pracę np. po 6–7 godzin dziennie, co nie będzie przecież stanowić pracy w godzinach nadliczbowych.

REKLAMA

Uprawnienia pracownicy z tytułu karmienia piersią

Zatrudniliśmy na pełny etat pracownicę, która półtora roku temu urodziła dziecko i nadal karmi je piersią. Czy takiej pracownicy przysługują dodatkowe uprawnienia?

Urlop ojcowski dla pracownika, gdy dziecko urodziło się w 2009 r.

W naszym zakładzie pracy dwóm pracownikom urodziły się dzieci. Czy urlop ojcowski przysługuje im, jeśli dzieci urodziły się w 2009 r.?

Udogodnienia dla pracujących matek

Program opieki medycznej dla matek i dzieci, pokój dla karmiących kobiet, ruchome godziny pracy, pikniki rodzinne i imprezy dla najmłodszych – to udogodnienia w miejscu zatrudnienia najczęściej wskazywane przez respondentki w ankiecie konkursu MAMA W PRACY 2010.

Matka pracująca – powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Powrót młodych matek do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym nie jest łatwy. Największą przeszkodą w powrocie do pracy jest zapewnienie opieki nad dzieckiem.

REKLAMA

Dodatkowy urlop macierzyński

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują przepisy ustawy z 6 grudnia 2008 r. zmieniającej Kodeks pracy. Nowelizacja ta wprowadziła m.in. zapisy dotyczące nowej instytucji, czyli dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Przysposobienie dziecka a urlop ojcowski

Nasz pracownik wraz ze swoją żoną złożył wniosek o przysposobienie 3-miesięcznego dziecka. Sąd nie wydał jeszcze orzeczenia w tej sprawie. Czy pracownik ma prawo przedłożenia pracodawcy wniosku o udzielenie mu urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia? Jakie dokumenty musi przedstawić, aby otrzymać zasiłek z ZUS?

Narodziny bliźniąt - wymiar urlopu okolicznościowego

Naszemu pracownikowi urodziły się niedawno bliźnięta. Czy z okazji ich narodzin powinniśmy udzielić temu pracownikowi 2 czy 4 dni urlopu okolicznościowego?

Ustawa o opiece nad małym dzieckiem

Łatwiejsze tworzenie żłobków i klubików dziecięcych; podpisywanie przez gminy umów z opiekunami dziecięcymi oraz ulgi dla rodzin, zatrudniających nianie - przewiduje projekt ustawy o opiece nad małym dzieckiem.

Przedszkola - obywatelski projekt nowelizacji ustaw

ZNP rozpoczyna zbieranie co najmniej 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustaw o systemie oświaty i dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z którym przedszkola, tak jak szkoły, finansowane byłyby z subwencji oświatowej.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Głównym warunkiem uprawniającym do przyznania zasiłku rodzinnego oraz dodatków jest kryterium dochodowe.

Podpisana nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej, przewidującą ujednolicenie zasad odpłatności za pobyt w rodzinie zastępczej oraz jednolite zasady przyznawania pomocy.

Kiedy trzeba płacić składkę na FP za niepełnoetatowca

Zatrudnialiśmy pracownika na 1/2 etatu. Z uwagi na to, że jego wynagrodzenie było niższe od minimalnego, nie opłacaliśmy za niego składek na Fundusz Pracy. W połowie kwietnia 2010 r. pracownik otrzymał nową umowę, a jego miesięczna kwota wynagrodzenia będzie równa minimalnemu wynagrodzeniu. Czy od wynagrodzenia uzyskanego w kwietniu 2010 r. powinniśmy opłacić składkę na Fundusz Pracy?

Ustawa antykryzysowa – poradnik dla pracodawców

W celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej w okresie kryzysu od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. będzie obowiązywać ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU z 2009 r. nr 125, poz. 1035), zwana dalej ustawą antykryzysową.

Urlop ojcowski przysługuje także w razie adopcji dziecka przez pracownika

Pracownikowi, który jest rodzicem adopcyjnym, przysługuje urlop ojcowski. Urlop ten nie przysługuje w razie przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.

Zasiłek macierzyńsko-ojcowski

Zasiłek macierzyński przez okres urlopu ojcowskiego przysługuje w takim samym wymiarze, tj. przez okres 1 tygodnia w 2010 i 2011 r., a od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodni, bez względu na to, czy przy jednym porodzie urodzi się jedno czy więcej dzieci.

Kiedy rozwiedziony rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego

Korzystanie z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem kształtuje się różnie w zależności od tego, czy sąd, orzekając wyrok rozwodowy, przyznał prawo do opieki nad dzieckiem obojgu czy jednemu z rodziców.

Informacja o urlopie ojcowskim w świadectwie pracy

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Pracodawca zamieszcza w świadectwie pracy informację o wykorzystaniu tego urlopu, jeżeli pracownik, z którym następuje rozwiązanie umowy o pracę, korzystał z niego w okresie zatrudnienia.

Praca w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Korzystam z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w tym okresie mogę pracować u pracodawcy, który udzielił mi tego urlopu?

Wymiar urlopu ojcowskiego

Od 1 stycznia 2010 r. pracownikowi–ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 1 tygodnia, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Czy pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 lat może wybrać spośród przysługujących mu uprawnień te, które są dla niego najdogodniejsze

Pracownica opiekująca się 2-letnim dzieckiem napisała oświadczenie, że nie będzie pracować w porze nocnej (w firmie są zmiany nocne), ale zgadza się na pracę w godzinach nadliczbowych. Czy uprawnienia rodzicielskie dotyczące np. zakazu pracy w nadgodzinach, w porze nocnej oraz wysyłania w delegację pracowników opiekujących się dziećmi w wieku do 4 lat muszą być wykorzystywane przez pracownicę łącznie, czy może ona sobie wybrać, że np. będzie pracowała w nadgodzinach, ale nie będzie pracowała w nocy i poza stałym miejscem pracy?

Czy pracownika, który wrócił z urlopu ojcowskiego, obejmuje zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP

Jeden z pracowników naszej firmy wrócił z urlopu ojcowskiego, a pracownica z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy za tych pracowników przysługuje zwolnienie z obowiązku płacenia składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Ustawa żłobkowa potrzebna jak najszybciej - uważają pracodawcy

Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest bardzo potrzebna, wychodzi naprzeciw oczekiwaniem pracodawców i pracowników, powinna zostać uchwalona jak najszybciej - uważa ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) Magdalena Janczewska.

Rząd przyjął projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat 3

Żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun i niania - to formy opieki dla najmłodszych dzieci, które przewiduje przyjęty przez rząd projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Zachęcić ma on także do tworzenia żłobków przy zakładach pracy i uczelniach.

Czy urlop ojcowski może być wykorzystany w wymiarze krótszym niż tydzień

Pracownikowi 12 stycznia br. urodziło się dziecko. Wystąpił do nas z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego w 2 częściach: w wymiarze 5 dni  i 2 dni. Czy możemy udzielić pracownikowi urlopu ojcowskiego w częściach?

Rząd zajmie się ustawą o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

Rząd zajmie się dzisiaj, 30 marca, projektem założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Zmiany mają zracjonalizować zasady tworzenia i działania żłobków oraz wprowadzić alternatywne formy opieki nad małymi dziećmi.

Czy zwolnienie z opłacania składki na FP i FGŚP za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, obejmuje zawartą z nią dodatkowo umowę zlecenia

Pracownica naszej firmy, zatrudniona na pełny etat, wróciła z urlopu macierzyńskiego 10 grudnia 2009 r. Począwszy od stycznia 2010 r. nie opłacamy za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W marcu podpisaliśmy z nią umowę zlecenia na 6 miesięcy. Miesięczne wynagrodzenie za wykonywanie zlecenia będzie wynosić 300 zł. Czy zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP odnosi się do obydwu umów (tj. umowy o pracę i umowy zlecenia), skoro ZUS nakazuje, by w tej sytuacji przychód ze zlecenia traktować jak przychód z umowy o pracę?

Czy pracownik łączący korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Od 5 stycznia 2010 r. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na pełny etat. 25 stycznia 2010 r. pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na 2 tygodnie, od 2 do 15 lutego 2010 r., bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego udzielonego jego żonie. Pracownik w trakcie dodatkowego urlopu pracuje na 1/2 etatu. 9 lutego miał wypadek przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie do końca lutego. Czy pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego od dnia wypadku? Wiemy, że pracownik zamierza skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego, skoro po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest na zasiłku chorobowym?

Czy z dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem może korzystać pracownik, którego dzieci pochodzą z różnych związków małżeńskich

Pracownik rozwiódł się z pierwszą żoną. Mają wspólnie 10-letniego syna. Z drugą żoną ma 4-letnie dziecko. Czy pracownikowi przysługują 2 dni opieki na drugie dziecko, jeżeli była żona korzysta z tych dni opieki na ich wspólne dziecko, natomiast pracownik chce skorzystać z tych dni na drugie dziecko?

Rząd zajmie się projektami dotyczącymi opieki nad dziećmi

Szef doradców premiera Michał Boni powiedział, że rządowi zależy na stworzeniu jak najlepszych warunków dla wzrostu dzietności. W przyszłym tygodniu Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi opieki nad najmłodszymi.

Urlop ojcowski

Pracownik–ojciec wystąpił z wnioskiem o udzielenie 3 dni urlopu ojcowskiego. Czy możemy udzielić mu tylko 3 dni, czy też musi wykorzystać od razu cały przysługujący mu wymiar tego urlopu?

Nowe przepisy o przyznawaniu bezrobotnym środków z Funduszu Pracy

Jutro, 17 marca, wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych.

Senat zmienił zasady wypłaty becikowego

Senatorowie wprowadzili poprawki doprecyzowujące nowelizację ustawy zmieniającą zasady wypłaty becikowego. Wg nowych przepisów, aby do końca 2011 r. dostać becikowe, wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży. Ustawa trafi ponownie do Sejmu.

Zmiany w ustawie o pomocy społecznej

Na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach od 17 do 19 marca br., Sejm rozpatrzy nowelizację ustawy o pomocy społecznej. Zmiany dotyczą niekonstytucyjnych przepisów tej ustawy.

Poprawki do ustawy zmieniającej zasady wypłacania becikowego

Becikowe ma być wypłacane matkom bez względu na to, czy w okresie ciąży zgłosiły się do ginekologa najpóźniej w 10 tygodniu - zakłada jedna z poprawek zgłoszonych w Senacie do noweli ustawy zmieniającej zasady wypłacania becikowego.

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest dużym problemem

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest w Polsce dużym problemem - przyznała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, zapowiadając jednocześnie, że tzw. ustawa żłobkowa, która ułatwić ma opiekę nad dziećmi, stanie na posiedzeniu rządu.

Czy pracownica, która zrezygnowała z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka, może wykorzystać urlop dodatkowy

Pracownica zrezygnowała z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach jego wykorzystywania, pozostałą część wykorzystuje ojciec dziecka. Czy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przez ojca dziecka pracownica będzie mogła w takim przypadku skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Projekt ustawy o żłobkach jest gotowy

Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest gotowy - poinformowała w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Jak korzystanie przez pracownicę i jej męża w tym samym czasie z urlopu wychowawczego wpływa na wymiar tego urlopu

Pracownica wraz z mężem w tym samym czasie korzystała przez 3 miesiące z urlopu wychowawczego. Potem wystąpiła o udzielenie jednorazowo pozostałej części tego urlopu, tj. 2 lat i 9 miesięcy. Uważamy, że pracownica powinna otrzymać urlop wychowawczy jedynie w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy. Urlopu wychowawczego na to samo dziecko udziela się maksymalnie w wymiarze 3 lat, a ona wraz z mężem wykorzystała już w sumie 6 miesięcy tego urlopu. Jesteśmy zdania, że okres łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje małżonków powinien być zsumowany i z tego wynika, że pracownica wykorzystała już 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Kto ma rację?

Zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem

Czy pracownik ma prawo do zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat, w sytuacji gdy była żona korzysta z 2 dni opieki nad synem, a pracownik domaga się korzystania z opieki nad drugim jego dzieckiem urodzonym w nowym wolnym związku?

Składka na Fundusz Pracy osób prowadzących działalność gospodarczą

Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym. Dzięki opłacaniu składki na Fundusz Pracy uzyskujemy prawo do świadczeń w razie utraty pracy.

Stereotypy a rzeczywistość, czyli o zaletach i wadach matek jako pracowników

Pracodawcy, przyjmując kandydatów do pracy, podczas selekcji powinni przede wszystkim brać pod uwagę ich wykształcenie, doświadczenie i umiejętności. Badania pokazują jednak, że w procesie rekrutacji to płeć i związane z nią role społeczne przyszłego pracownika decydują często o tym, kogo wybierze pracodawca. Warto przyjrzeć się zatem, jak same kobiety postrzegają znaczenie pracy zawodowej w ich życiu oraz co na temat kobiet w roli pracowników sądzą specjaliści rynku pracy.

Program aktywizacji zawodowej osób do 30 roku życia

Kryzys gospodarczy i związana z nim trudna sytuacja na rynku pracy w sposób szczególny, jak pokazują statystyki, dotyka osoby młode. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomi dodatkową pulę środków na przeciwdziałanie bezrobociu i aktywizację zawodową osób do 30 roku życia.

Formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem ustawy o formach opieki nad dziećmi do 3 lat.

Dni opieki nad dzieckiem

Pracownik, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym. Ta liczba dni przysługuje niezależnie od liczby dzieci pozostających na wychowaniu. Zwolnienie to jest potocznie nazywane „opieką nad dzieckiem” i jest udzielane w celu sprawowania nad dzieckiem osobistej opieki (art. 188 k.p.).

Indywidualny rozkład czasu pracy w ustawie antykryzysowej

Każdy z pracowników–rodziców opiekujących się dzieckiem w wieku do 14 lat może wnioskować o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy niezależnie od tego, czy pracują w tej samej czy różnych firmach.

Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z nim dodatek z tytułu urodzenia dziecka do końca 2011 roku ma przysługiwać po przedstawieniu zaświadczenia o przeprowadzeniu co najmniej jednego badania w czasie ciąży.

REKLAMA