Kategorie

Czy płacić składki na FP i FGŚP od zwrotu składek opłaconych po przekroczeniu 30-krotności

Roman Dorawa
W związku z nadpłatą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za jednego z naszych pracowników, co wynikało z przekroczenia rocznej podstawy wymiaru tych składek, musimy zwrócić te składki pracownikowi. Wiem, że od zwracanej kwoty składek trzeba naliczyć podatek oraz składkę zdrowotną, ale co ze składkami na FP i FGŚP? Czy od kwoty zwracanej pracownikowi nadpłaty należy opłacić również te składki?

Od kwoty zwracanych pracownikowi nadpłaconych składek nie należy liczyć składek na FP ani FGŚP. Zwrot składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przekroczenia rocznej podstawy ich wymiaru (równowartości trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) nie stanowi podstawy do naliczenia składek na te fundusze.

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych są należne za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Podstawą do naliczenia składek na te fundusze jest kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak nie należy stosować ograniczenia tej podstawy do kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Przy czym składki na FP należy opłacać wówczas, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca jest nie niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia (art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 18 ust. 1 ustawy systemowej). W przypadku składek na te ubezpieczenia obowiązuje jednak ograniczenie rocznej podstawy ich wymiaru. Składek tych nie należy opłacać, gdy podstawa ich wymiaru w trakcie roku kalendarzowego przekroczy kwotę trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2010 r. kwota ta wynosi 94 380 zł.

Przekroczenie rocznego ograniczenia podstawy wymiaru tych składek w danym roku nie wyłącza – jak wspomniano wcześniej – obowiązku rozliczania i opłacania składek na FP i FGŚP za danego pracownika. Składki te nadal powinny być opłacane od uzyskiwanego przez pracownika przychodu.

WAŻNE!

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek należy stosować wyłącznie do składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a od 1 stycznia 2010 r. również na Fundusz Emerytur Pomostowych.


Jeśli pracodawca nadal opłacał za danego pracownika składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po przekroczeniu granicznej kwoty podstawy ich wymiaru w danym roku, ma obowiązek zwrócić pracownikowi nadpłatę w części, w jakiej te składki pobrał ze środków pracownika.

Zwrot nadpłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oznacza konieczność opłacenia od niego zarówno zaliczki na podatek, jak i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to z tego, że zarówno podstawa obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zawsze są pomniejszane o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika (art. 26 ust. 1 pkt 2 updof i art. 81 ust. 6 ustawy zdrowotnej).

Zatem naliczenie przez pracodawcę wyższych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, mimo ustania obowiązku dalszego ich opłacania w danym roku, powoduje zaniżenie należnej za dany okres zarówno zaliczki na podatek, jak i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie wpływa to jednak na zmianę wysokości należnych składek na FP i FGŚP. Wysokość składek na te fundusze w żaden sposób nie zależy od tego, w jakiej wysokości zostały naliczone składki na ubezpieczenia społeczne w danym okresie.

Zwrot pracownikowi nadpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowi dodatkowego przychodu pracownika. Dlatego od takiego zwrotu pracodawca nie ma obowiązku dodatkowego opłacenia składek na FP i FGŚP. Skoro podstawę wymiaru tych składek stanowi przychód brutto pracownika, to opłacenie ich od zwracanej pracownikowi nadpłaty składek na ubezpieczenia społeczne powstałej na skutek opłacenia ich od przychodów przekraczających kwotę 30-krotności oznaczałoby, że w tej części zostałyby one (tj. składki na FP i FGŚP) opłacone dwukrotnie.

Podstawa prawna:

 • art. 104 ust. 1, art. 107 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
 • art. 29 ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
 • art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm,),
 • art. 81 ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Tryb postępowania przy zwrocie nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, wynikający z § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106) nie wyłącza prawa ubezpieczonego do domagania się wydania decyzji w przedmiocie ustalenia wymiaru składki, zaniechania jej poboru itd. (Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 19 sierpnia 2002 r., sygn. III AUz 248/02, OSA 2003/1/4)
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?