reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy pracownika, który wrócił z urlopu ojcowskiego, obejmuje zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP

Czy pracownika, który wrócił z urlopu ojcowskiego, obejmuje zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP

Jeden z pracowników naszej firmy wrócił z urlopu ojcowskiego, a pracownica z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy za tych pracowników przysługuje zwolnienie z obowiązku płacenia składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje za pracownicę, która wróciła z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Za pracownika, który wrócił do pracy po urlopie ojcowskim, mają Państwo obowiązek opłacać składki na obydwa fundusze.

UZASADNIENIE

Pracodawcy nie opłacają składek na Fundusz Pracy (FP) ani na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za pracowników, którzy wracają do pracy z urlopu macierzyńskiego, z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub z urlopu wychowawczego. Zwolnienie z opłacania tej składki przysługuje przez 36 miesięcy i należy je stosować począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie pracownika z urlopu (art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy).

Okres 36 miesięcy zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP biegnie po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego aż do jego wyczerpania. Oznacza to, że do tego okresu należy wliczać wszystkie okresy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, które mają miejsce po powrocie z jednego z wymienionych urlopów rodzicielskich, udzielonego po urodzeniu dziecka lub dzieci przy jednym porodzie (a także po przyjęciu dziecka/dzieci na wychowanie w tym samym czasie).

PRZYKŁAD

Jan K. jest pracownikiem firmy handlowej. W okresie od 1 do 14 lutego 2010 r. Jan K. przebywał na dodatkowym urlopie macierzyńskim (po wykorzystaniu przez jego żonę podstawowego urlopu macierzyńskiego). W związku z tym, że Jan K. wrócił do pracy z dodatkowego urlopu macierzyńskiego 15 lutego 2010 r., począwszy od 1 marca 2010 r. firma handlowa przez okres 36 miesięcy nie ma obowiązku opłacania za niego składek na FP i FGŚP. Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązującą wysokość stopy procentowej składek na FP i FGŚP oraz okoliczność, że wynagrodzenie Jana K. wynosi 3200 zł, firma handlowa zaoszczędzi w ten sposób 2822,40 zł na składkach na FP (3200 zł x 2,45% x 36 miesięcy) oraz 115,20 zł na składkach na FGŚP (tj. 3200 zł x 0,10% x 36 miesięcy).

Przepisy nie przewidują analogicznego zwolnienia z obowiązku opłacania składek na fundusze pozaubezpieczeniowe (FP i FGŚP) za pracownika, który wraca do pracy z urlopu ojcowskiego. Nie ma znaczenia, że w okresie tego urlopu pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przyznawanego w wysokości i na zasadach określonych dla zasiłku macierzyńskiego należnego za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 29 ust. 5a w zw. z art. 31 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Za pracownika, który wrócił z urlopu ojcowskiego, należy opłacać składki na FGŚP, a także składkę na FP – jeśli osiąga on miesięcznie przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku pracownika w pierwszym roku pracy – 80% minimalnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna

  • art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
  • art. 29 ust. 5a, art. 31 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama