REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dokumentacja kadrowa, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Śmierć członka OFE - jak podzielić zgromadzone przez niego środki

Członek otwartego funduszu emerytalnego może dysponować na wypadek swojej śmierci środkami zgromadzonymi na swoim rachunku. Otwarty fundusz emerytalny (OFE) może bowiem dokonać wypłaty tych środków małżonkowi zmarłego. Jeżeli środki te nie zostaną wypłacone współmałżonkowi, przekazywane są przez OFE osobom wskazanym przez zmarłego. Środki zgromadzone na rachunku zmarłego w OFE mogą też wchodzić w skład spadku.

Jak prawidłowo odwołać się od niekorzystnej decyzji ZUS w sprawie emerytury lub renty

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują, że odwołanie od decyzji w sprawie emerytury lub renty można wnieść w terminie miesiąca od dnia doręczenia jej odpisu. Jeśli ZUS nie wydał decyzji w ciągu 2 miesięcy od daty złożenia wniosku o świadczenie lub o ponowne ustalenie jego wysokości, wniesienie odwołania możliwe jest w każdym czasie po upływie tych 2 miesięcy.

Ponowne ustalenie kapitału początkowego

Jeden z pracowników (urodzony w czerwcu 1975 r.) jest u nas zatrudniony nieprzerwanie od 1 maja 1998 r. Wcześniej nigdzie nie pracował. W 2000 r. złożyliśmy za niego wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Do wniosku dołączyliśmy zaświadczenie potwierdzające 8-miesięczny okres pracy przed 1 stycznia 1999 r. oraz wypłacone wtedy zarobki w wysokości 8040,45 zł. Pracownik otrzymał po jakimś czasie decyzję ZUS ustalającą kapitał początkowy za ten krótki okres. Czy pracownik może liczyć na podwyższenie tego kapitału?

Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie emerytury i renty

Osoba, która otrzymała niekorzystną decyzję ZUS w sprawie emerytury lub renty, może wnieść odwołanie do sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie powinno też trafić do właściwej placówki ZUS, która wydała taką decyzję.

REKLAMA

Podział środków w razie śmierci członka OFE

Członek otwartego funduszu emerytalnego może wskazać osoby, którym zostaną wypłacone zgromadzone środki w razie jego śmierci. Wskazanie osoby uprawnionej staje się jednak bezskuteczne, jeżeli osoba ta zmarła przed śmiercią członka OFE.

Prezydent podpisał ustawę emerytalną - opozycja chce, by trafiła do TK

Podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa emerytalna przewiduje podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat. Opozycja i związki zawodowe zapowiadają skierowanie jej do Trybunał Konstytucyjnego.

Outsourcing kadrowo-płacowy - korzyści dla pracodawcy

Wdrożenie outsourcingu kadrowo-płacowego upraszcza strukturę pionu finansowego firmy oraz zwalnia ze stałej konieczności interpretowania zawiłych przepisów i śledzenia zachodzących w nich zmian.

Obowiązki pracodawcy związane z przejściem pracownika na emeryturę

Nasz pracownik w październiku 2010 r. oraz we wrześniu 2011 r. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W tym roku od lutego przebywa na zwolnieniu lekarskim. W sierpniu br. kończy 65 lat i chce przejść na emeryturę. Jakie dokumenty powinniśmy za niego złożyć? Czy przekroczenie podstawy wymiaru składek oraz przebywanie na zwolnieniu lekarskim ma wpływ na wypełnianie dokumentów emerytalnych?

REKLAMA

Zalety i wady outsourcingu kadrowo-płacowego

Przekazanie przez pracodawcę do wykonania zewnętrznej firmie określonych obowiązków związanych z prowadzoną aktywnością gospodarczą (outsourcing) ma na celu przede wszystkim odciążyć przedsiębiorstwo, aby mogło ono w pełni skoncentrować się na podstawowych celach swojej działalności.

Czy można sporządzać notatki służbowe dotyczące pracowników

Prawo do tworzenia notatek służbowych na temat pracowników nie wynika wprost z obowiązujących przepisów prawa. Kodeks pracy oraz jedno z rozporządzeń wykonawczych do niego przewidują jedynie obowiązek prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników, nie precyzując jednak, co należy rozumieć przez pojęcie „dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy”.

Sporządzanie i przechowywanie notatek służbowych

Pracodawca ma prawo sporządzać notatki służbowe dotyczące przebiegu zatrudnienia pracowników. Takie dokumenty powinny być przechowywane w części B akt osobowych tak długo jak istnieje przyczyna ich sporządzenia.

W jaki sposób rodzina zmarłego pracownika może uzyskać rentę rodzinną

Kilka dni temu zmarł jeden z naszych pracowników, który pobierał również emeryturę. Jego studiujący 20-letni syn zwrócił się do nas o pomoc przy ubieganiu się o rentę rodzinną. Chciałby uzyskać to świadczenie dla siebie oraz dla 51-letniej matki, która prowadziła ze zmarłym mężem wspólne gospodarstwo domowe. Czy renta rodzinna będzie im przysługiwać? Jakie dokumenty powinniśmy w tym celu przygotować i czy należy przesłać je do ZUS?

Kiedy należy zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Zatrudniliśmy pracownika, który przedstawił nam na piśmie zeznania trzech osób złożone przed notariuszem, poświadczające, że w okresie od 1 stycznia 1965 r. do 31 grudnia 1971 r. wykonywał on pracę w gospodarstwie rolnym (pracownik miał wówczas ukończone 16 lat) o łącznej powierzchni 0,5 ha, prowadzonym przez jego rodziców. Nie uzyskał bowiem z urzędu gminy zaświadczenia, które by to potwierdzało. Od 1 stycznia 1972 r. pracownik jest właścicielem tego gospodarstwa (przejął je na podstawie umowy dożywocia) i prowadzi je wraz z małżonką (przedstawił nam potwierdzający to akt notarialny). Czy okres wykonywania pracy w gospodarstwie rodziców powinniśmy mu wliczyć do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy zeznania świadków i akt notarialny są wystarczającym dowodem, na podstawie którego musimy uznać, że spełnia on warunki do zaliczenia tego okresu do stażu pracy?

Zastosowanie wobec pracownika kary porządkowej

Za nieprzestrzeganie ustalonego porządku pracy na pracownika może być nałożona kara porządkowa. Informację na ten temat pracodawca umieszcza w aktach osobowych pracownika. Wpis usuwa się z akt po roku nienagannej pracy.

Rok 2012 pod znakiem zmian w systemie rentowo-emerytalnym

W 2012 r. podniesiono już składki rentowe i wprowadzono kwotową waloryzację świadczeń. W minionym tygodniu rząd przyjął projekt podwyższający wiek emerytalny i nowe regulacje dotyczące emerytur mundurowych. Trwają też prace nad zmianami emerytur górniczych i księży.

Rząd przyjął projekty ustaw: podwyższającą wiek emerytalny i reformującą emerytury mundurowe

Rząd przyjął w piątek projekty ustaw dotyczące podniesienia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat oraz zmian w systemie emerytur mundurowych. To kluczowe i najtrudniejsze projekty spośród zapowiedzianych w expose - powiedział premier Donald Tusk.

W czwartek Sejm ma zająć się reformą emerytalną

Sejm w czwartek ma zająć się projektem reformy emerytalnej, zakładającym podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn - zapowiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Jak ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu od ZUS

Osoba wezwana przez ZUS do osobistego stawiennictwa w sprawach świadczeń z ubezpieczeń społecznych i innych wypłacanych świadczeń może ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu – z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu oraz za podróż powrotną.

Zwrot kosztów przejazdu do ZUS

ZUS zwraca koszty przejazdu do tej instytucji nie tylko osobie wezwanej, ale też osobie jej towarzyszącej. Zwrot kosztów przejazdu następuje na podstawie przedstawionych biletów lub rachunków.

Kalkulator szczegółowy do obliczania emerytur

Na stronie www.emerytura.gov.pl każdy będzie mógł obliczyć swoją prognozowaną emeryturę. Do już opublikowanego kalkulatora poglądowego dołączy kalkulator szczegółowy.

Czy należy wypłacić odprawę emerytalną byłemu pracownikowi

Z jednym z naszych pracowników 29 lutego br. została rozwiązana umowa o pracę z upływem czasu, na który została zawarta. Były pracownik wystąpił do nas 10 kwietnia br. z wnioskiem o wypłatę odprawy emerytalnej, przedstawiając decyzję ZUS o przyznaniu emerytury od 5 kwietnia br. Pracownik nie uprzedził nas, że ma prawo do emerytury, a także wcześniej nie deklarował, że ma zamiar przejść na emeryturę. Czy w takiej sytuacji musimy mu wypłacić odprawę emerytalną?

Rusza akcja informacyjna "67 lat = bezpieczna emerytura"

PO rozpoczyna akcję informacyjną, w której chce przekonywać, że bezpieczna emerytura to taka, na którą Polacy przechodzić będą w wieku 67 lat. Platforma podkreśla m.in., że brak zmian w systemie emerytur skutkowałby drastycznym spadkiem ich wartości.

Emerytury częściowe mogą nie przekroczyć 40 proc. docelowych

Emerytury częściowe mogą nie przekroczyć 40 proc. docelowych świadczeń - uważają eksperci rynku emerytalnego. Ich zdaniem kapitał emerytalny wykorzystywany na częściowe emerytury można będzie jednak uzupełnić pracując i odprowadzając składki na ZUS.

Ubezpieczeni w KRUS nie stracą przechodząc na częściowe emerytury

W przypadku ubezpieczonych w KRUS skorzystanie z częściowej emerytury nie spowoduje obniżenia docelowej emerytury po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego - takie zdanie znalazło się w spisanych między PO i PSL ustaleniach dot. reformy emerytalnej.

Premier: emerytury częściowe od 62 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn

Na emeryturę częściową będą mogły przechodzić kobiety w wieku 62 lat, mężczyźni w wieku 65 lat; emerytura częściowa będzie wynosiła 50 proc. wypracowanego uposażenia - poinformował w czwartek premier Donald Tusk.

Informacje o reformie emerytur w ogólnopolskim call center

Informacje m.in. o przebiegu prac nad reformą emerytalną można uzyskać w ogólnopolskim centrum teleinformatycznym "Zielona linia", dzwoniąc pod numer 19524 bądź wysyłając mail na adres: kontakt@zielonalinia.gov.pl - poinformował resort pracy.

W jakiej formie można prowadzić dokumentację kadrową

Pracodawca może prowadzić część dokumentacji kadrowej w wersji elektronicznej. Jest to dopuszczalne m.in. w przypadku ewidencji czasu pracy. Nie można jednak ograniczyć się do formy elektronicznej w przypadku wszelkich dokumentów, na których jest wymagany podpis pracownika.

W koalicji nie ma zgody w sprawie reformy emerytalnej

Koalicji PO-PSL nie udało się osiągnąć porozumienia ws. reformy emerytalnej. Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak uważa jednak, że nadal jest ono możliwe. O możliwości zbudowania większości parlamentarnej, która umożliwi przyjęcie reformy, będzie w środę debatować zarząd PO.

W jaki sposób ZUS obliczy wysokość emerytury

Nasza pracownica, urodzona 15 kwietnia 1952 r., chce przejść na emeryturę wraz z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat). Słyszeliśmy, że osoby urodzone między 1949 r. a 1968 r. mogą wybrać sposób, w jaki ich emerytura zostanie ustalona. Czy nowy sposób obliczenia emerytury byłby korzystniejszy dla naszej pracownicy? Co należy zrobić, by emerytura dla takiej pracownicy została ustalona na nowych zasadach?

Musimy dłużej pracować, bo dłużej żyjemy w dobrym zdrowiu

Musimy pracować dłużej, ponieważ dłużej żyjemy i to w dobrym zdrowiu - przekonywał w Brukseli komisarz Laszlo Andor. Jego zdaniem w obecnej sytuacji demograficznej wydłużenie wieku emerytalnego jest najlepszym rozwiązaniem; alternatywą mogłoby być obniżenie emerytur.

W jaki sposób udzielać urlopów okolicznościowych

Pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu okolicznościowego w terminie zaproponowanym przez pracownika. Warunkiem wyrażenia zgody na jego wykorzystanie jest związek terminu urlopu i wydarzenia, z którego powodu jest udzielany. Ważne jest również to, że pracownik powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu.

Czy można prowadzić dokumentację kadrową w formie elektronicznej

Pracodawca może prowadzić część dokumentacji kadrowej w wersji elektronicznej. Jest to dopuszczalne m.in. w przypadku ewidencji czasu pracy. Jednak wzór takiej karty pracodawca musi opracować samodzielnie.

Kto i kiedy jest uprawniony do urlopu okolicznościowego

Pracownikowi przysługuje 2-dniowy urlop m.in. w razie urodzenia się dziecka. Pracodawca nie musi go udzielać w sytuacji, gdy zdarzenie uprawniające do urlopu miało miejsce podczas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, np. podczas urlopu wypoczynkowego.

Emerytury z dopłatami dla matek

"Tak" dla koncepcji emerytur częściowych, ale koniecznie z dopłatami do kapitału emerytalnego dla matek - takie stanowisko dotyczące reformy emerytalnej przedstawiło PSL, podsumowując w czwartek swoje konsultacje w tej sprawie.

Komorowski: reforma emerytalna jest koniecznością

Reforma emerytalna jest koniecznością - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z młodzieżą w Lublinie. Przekonywał, że jeśli reformy nie będzie, to na młodych spadnie ciężar utrzymania coraz większej liczby emerytów.

Fedak: dopisywać matkom 20-30 tys. zł do kapitału emerytalnego

PSL opowiada się za dopisywaniem do kapitału emerytalnego matek kwoty około 20-30 tys. złotych - poinformowała była minister pracy Jolanta Fedak (PSL). "Budżet tego nie wytrzyma" - odpowiada szef sejmowej komisji finansów Dariusz Rosati (PO).

Emerytura częściowa dla osób w podeszłym wieku bez pracy

Rozważany wariant tzw. częściowej emerytury dla osób w podeszłym wieku, które nie będą mogły znaleźć pracy, nie oznacza powrotu do emerytur pomostowych - wyjaśnił premier Donald Tusk.

Tusk: jestem po stronie pań, ale późniejsze emerytury są nieuniknione

Całym sercem jestem po stronie pań, które nie chcą iść na późniejszą emeryturę, jednak to konieczność - mówił premier Donald Tusk w nagraniu z życzeniami dla pań opublikowanym na stronie kancelarii szefa rządu.

Marcową waloryzację ZUS przeprowadzi sprawniej i taniej

Tegoroczną waloryzację świadczeń ZUS przeprowadzi szybciej i taniej. To kolejny element zmian zachodzących w ZUS, zgodny z celem strategicznym: stworzenia przyjaznej e-administracji.

Osoby 55+ odsuwają moment przejścia na emeryturę

Zgodnie z danymi resortu finansów z 880 tys. nowych miejsc pracy, które powstały w Polsce w latach 2007-11, 630 tys. objęły osoby 55 +. Zdaniem ekspertów dzieje się tak m.in. dlatego, że coraz częściej osoby te przesuwają moment przejścia na emeryturę.

Luka w pokoleniu – szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców

Rządowe debaty na temat wydłużenia czasu pracy kobiet i mężczyzn mogą zdecydowanie zmienić podejście pracodawców do projektów zarządzania wiekiem i wykorzystania potencjału dojrzałych pracowników. Za kilka lat luka pokoleniowa może bowiem zagrozić funkcjonowaniu wielu polskich przedsiębiorców.

Liczba emerytów i rencistów w styczniu spadła o 3,8 tys.

Liczba emerytów i rencistów na koniec stycznia 2012 r. spadła do 7 mln 368,7 tys. osób z 7 mln 372,5 tys. osób w grudniu - podał w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu roku liczba emerytów spadła o 88,0 tys. osób.

Nowe zasady waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych

Od 1 marca 2012 r. wszyscy emeryci i renciści, a także osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych otrzymają jednakową podwyżkę w wysokości 71 zł.  W poprzednich latach waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych była przeprowadzana przy zastosowaniu procentowego wskaźnika waloryzacji.

Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2012 r.

Od 1 marca 2012 r. wszyscy emeryci i renciści, a także osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych otrzymają jednakową podwyżkę w wysokości 71 zł. Na nowym sposobie waloryzacji zyskają osoby uprawnione do niskich świadczeń.

Emerytury i renty wzrosną o 71 zł

W 2012 r. emerytury i renty będą podwyższone o jednakową kwotę, tj. 71 zł.

Tusk i Pawlak deklarują wolę kompromisu w sprawie emerytur

Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak zadeklarowali wolę wypracowania wspólnego projektu w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. PSL nie rezygnuje jednak z postulatu wcześniejszych emerytur dla matek. "To trudny czas dla koalicji" - przyznał wiceszef PO Grzegorz Schetyna.

Będzie program aktywizacji zawodowej osób po 60. roku życia

Do końca 2014 roku minister pracy przygotuje rządowy program wspierania zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób powyżej 60. roku życia oraz wspierania równości płci na rynku pracy. Poinformowało o tym biuro prasowe resortu pracy.

Ustawa o czeku opiekuńczym już prawie gotowa

Czek od państwa na usługi opiekuńcze oraz opłacane z budżetu składki na ubezpieczenie społeczne osób, które nie pracują, bo opiekują się członkami rodzin - to podstawowe założenia projektu ustawy, który zostanie zaprezentowany w Sejmie.

Kiedy były pracownik – emeryt ma prawo do świadczeń z zfśs

Jeden z naszych byłych pracowników złożył wniosek o wypłatę zapomogi z zfśs. Oświadczył nam, że jest emerytem i jako były pracownik ma prawo do świadczeń z funduszu. Czy możemy przyznać mu zapomogę z zfśs, jeśli nie był emerytem w dniu rozwiązania umowy o pracę z naszą firmą?

Partie przedstawiły swoje pomysły na temat systemu emerytalnego

Prezydent Bronisław Komorowski, który w środę zorganizował spotkanie nt. systemu emerytalnego, apelował do partii o porozumienie w tej kwestii. Przedstawiciele klubów parlamentarnych przedstawili mu swoje propozycje w sprawie reformy emerytalnej i polityki rodzinnej.

REKLAMA