REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekompensata przy braku prawa do wcześniejszej emerytury

Zygmunt Łukasik

REKLAMA

Rekompensata, która przysługuje pracownikowi w przypadku utraty prawa do wcześniejszej emerytury oraz przy niespełnianiu warunków do emerytury pomostowej, jest formą odszkodowania za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej (art. 2 ust. 5 ustawy o emeryturach pomostowych). Osoba uprawniona do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym, składając wniosek o tę emeryturę, może zaznaczyć we wniosku, że jednocześnie ubiega się o rekompensatę.

Rekompensata przysługuje osobie ubezpieczonej urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat, osiągnięty do 31 grudnia 2008 r.

Autopromocja

Rekompensata nie zostanie ustalona dla osób, którym już ustalono prawo do wcześniejszej emerytury w wieku niższym niż 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, lub ustalono prawo do emerytury pomostowej (art. 16 i 21 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych).

PRZYKŁAD

W kwietniu 2012 r. wniosek o emeryturę i rekompensatę zgłosiła ubezpieczona urodzona 10 maja 1952 r. Zainteresowana pobiera od 2007 r. wcześniejszą emeryturę pracowniczą w związku z ukończeniem 55 lat i udokumentowaniem 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego. Do wniosku o emeryturę dołączyła dokumenty potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach przez 16 lat. ZUS przyzna jej emeryturę według nowych zasad z chwilą ukończenia 60 lat, natomiast odmówi przyznania rekompensaty z uwagi na to, że ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury.

Rekompensata stanowi dodatek do kapitału początkowego i łącznie z kapitałem początkowym podlega waloryzacjom, a w efekcie powiększy podstawę obliczenia emerytury i będzie wykazana w decyzji ustalającej wysokość emerytury (art. 23 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych).

Ustalenie rekompensaty następuje na wniosek ubezpieczonego (art. 23 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych). Do wniosku o emeryturę oraz o rekompensatę zainteresowana osoba powinna dołączyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wystawione przez pracodawcę, u którego była zatrudniona lub przez jego następcę prawnego, na podstawie posiadanej przez ten podmiot dokumentacji osobowej,
  • decyzję Komisji ds. Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, potwierdzającą okres i rodzaj tej działalności – jeśli wykonywała własną działalność twórczą lub artystyczną.

Wniosek o rekompensatę może złożyć także członek rodziny, który ubiega się o przyznanie renty rodzinnej po zmarłym (art. 18 ustawy o emeryturach pomostowych).

Przy ustalaniu 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mogą zostać uwzględnione jedynie te okresy, w których praca była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku. W związku z tym nie jest możliwe zaliczenie okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wykonywanej np. na 1/2 czy 3/4 etatu. Ponadto praca musi być wykonywana stale, tzn. że powinna być wykonywana codziennie.

WAŻNE!

Do 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wlicza się jedynie okresy, w których ubezpieczony wykonywał pracę stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, stosownie do danego stanowiska.

PRZYKŁAD

W kwietniu 2012 r. wniosek o emeryturę oraz o rekompensatę złożyła 60-letnia kobieta. Wraz z wnioskiem złożyła świadectwa potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach przez 16 lat, z czego przez 12 lat w pełnym wymiarze czasu pracy, a przez 4 lata na 3/4 etatu. ZUS przyzna prawo do emerytury według nowych zasad. Odmówi natomiast przyznania prawa do rekompensaty z uwagi na nieposiadanie 15 lat pracy w szczególnych warunkach wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Przy ustalaniu wymaganego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie uwzględnia się okresów:

  • niezdolności do pracy, za które zostało wypłacone wynagrodzenie, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne,
  • niewykonywania pracy, za które – na podstawie Karty Nauczyciela – nauczycielowi wypłacono wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • urlopu dla poratowania zdrowia,
  • pozostawania w stanie nieczynnym,
  • przebywania na urlopie udzielonym w celu dalszego kształcenia,
  • służby wojskowej,
  • przebywania na urlopie wychowawczym,
  • korzystania z urlopu bezpłatnego.

PRZYKŁAD

Anna P. 10 maja br. zgłosiła wniosek o emeryturę wraz z rekompensatą. W kwietniu 2012 r. ukończyła 60 lat. Zainteresowana wcześniej nie pobierała ani nie miała ustalonego żadnego świadczenia emerytalnego. Do wniosku dołączyła dokumenty potwierdzające 17-letni okres pracy w charakterze nauczyciela. W czasie tych 17 lat przez rok i 2 miesiące przebywała na urlopie bezpłatnym oraz przez rok korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia. ZUS przyznał emeryturę, natomiast odmówił przyznania rekompensaty, ponieważ po wyłączeniu 2 lat i 2 miesięcy (urlopu bezpłatnego i dla poratowania zdrowia) z okresu pracy nauczycielskiej ubezpieczona nie legitymuje się 15-letnim okresem pracy o szczególnym charakterze wykonywanej stale i w pełnym wymiarze zajęć.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Czy osoba, która utraciła możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę i nie spełnia warunków do emerytury pomostowej, ma prawo do rekompensaty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA