REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Musimy dłużej pracować, bo dłużej żyjemy w dobrym zdrowiu

REKLAMA

Musimy pracować dłużej, ponieważ dłużej żyjemy i to w dobrym zdrowiu - przekonywał w Brukseli komisarz Laszlo Andor. Jego zdaniem w obecnej sytuacji demograficznej wydłużenie wieku emerytalnego jest najlepszym rozwiązaniem; alternatywą mogłoby być obniżenie emerytur.

Komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andor brał udział we wtorek w konferencji zorganizowanej przez Komisję Europejską w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

REKLAMA

Autopromocja

Andor przypomniał, że KE rekomenduje podniesienie wieku emerytalnego w krajach członkowskich UE. W lutym Komisja opublikowała tzw. białą księgę emerytur, w której zawarła zalecenia dla państw, by pomóc im w stworzeniu warunków do tego, "aby ci, którzy mogą, kontynuowali pracę".

Jakie korzyści ma pracodawca zatrudniający starszych pracowników >>

Zdaniem Andora duża część Europejczyków byłaby gotowa dłużej pracować, gdyby zostały stworzone ku temu odpowiednie warunki. Przyznał jednak, że w większości krajów mieszkańcy nie zgadzają się na reformy emerytalne. Jego zdaniem w wielu państwach zbyt długo odkładano te reformy, ponieważ - jak mówił - rządy często patrzą w przyszłość jedynie w perspektywie następnych wyborów i nie są zainteresowane reformami, które dotyczą dalszej przyszłości i nie przysparzają im popularności. Podkreślił jednak, że w tej chwili nie sposób dłużej odkładać dyskusji i decyzji w sprawie reform.

W jego opinii w obecnej sytuacji demograficznej są trzy rozwiązania: podniesienie wieku emerytalnego, podniesienie składek albo obniżenie emerytur, co w wielu krajach doprowadziłoby do zwiększenia ubóstwa. "Z tych trzech rozwiązań wydłużenie aktywności zawodowej wydaje się najlepsze" - uznał komisarz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczył, że intencją KE nie jest przejmowanie kompetencji krajów UE w kształtowaniu ich systemów emerytalnych - z prowadzonych konsultacji wynika, że zagadnienia te powinny być regulowane przez poszczególne kraje. Dodał jednak, że pracownicy, którzy pracują w różnych krajach, powinni mieć zapewnioną ciągłość ubezpieczenia.

Prezydent: zmiany w emeryturach nieuchronne i niezbędne >>

Andor przekonywał, że rynek pracy wymaga elastyczności. Dlatego także przyjmowane regulacje prawne powinny być dostosowywane do warunków. Uznał, że elastyczność może być także propozycją dla osób, które będą dłużej pracować - nie muszą przez całe zawodowe życie poświęcać się jednej pracy, mogą na różnych etapach życia podejmować inne zajęcia, zmieniać sektory działalności, formę zatrudnienia, np. zakładając własną firmę.


Podkreślił także, że trzeba dążyć do tego, by żadna grupa pracowników nie była dyskryminowana - obecnie są grupy bardzo dobrze chronione pod względem zabezpieczenia społecznego i są grupy, które żadnej ochrony nie mają - dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi. Przyznał, że w obecnej sytuacji ekonomicznej jest to wyzwanie, ale trzeba się z nim zmierzyć.

REKLAMA

Według KE emerytury są głównym źródłem dochodów dla ok. jednej czwartej mieszkańców UE, jeśli więc nie będą odpowiednio wysokie, miliony osób czeka na starość ubóstwo. Komisja zapowiada, że od przyszłego roku grupa pracujących zacznie się kurczyć: w 2008 r. na jednego emeryta przypadały cztery osoby pracujące, do 2060 r. będą to już tylko dwie osoby.

Zgodnie z danymi Eurostatu wskaźniki zatrudnienia osób starszych rosną: w grupie 60-64 lata wzrosły z 23 proc. w 2000 r. do 31 proc. w 2010 r., zaś w grupie 55-59 lat zwiększyły się z 50 proc. do 61 proc. Jednak Polska odznacza się jednym z najniższych współczynników zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata - 34 proc. w 2010 r.; niższy ma tylko Malta (30,2 proc.), a najwyższy Szwecja (70,5 proc.).

W białej księdze Komisja zachęca kraje UE, by promowały dłuższą pracę poprzez powiązanie wieku emerytalnego z oczekiwaną długością życia, ograniczenie dostępu do wcześniejszych emerytur i wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Zwraca jednak uwagę, że trzeba zapewnić warunki starszym osobom do kontynuowania kariery m.in. przez dostosowanie miejsc pracy i zmianę praktyk rynkowych.

Wyrównany wiek emerytalny w UE w 2010 r. (65 lat) miały: Dania, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Cypr, Niemcy, Irlandia, Luksemburg i Belgia. Kilka krajów podniesie wiek emerytalny, m.in. Hiszpania, Irlandia, Dania, Niemcy, Włochy: w większości do 67 lat, a Irlandia - do 68 lat. Podniesienie wieku emerytalnego zapowiedział w swoim expose także premier Donald Tusk; według propozycji rządu miałoby to być 67 lat.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

REKLAMA

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA