| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > W koalicji nie ma zgody w sprawie reformy emerytalnej

W koalicji nie ma zgody w sprawie reformy emerytalnej

Koalicji PO-PSL nie udało się osiągnąć porozumienia ws. reformy emerytalnej. Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak uważa jednak, że nadal jest ono możliwe. O możliwości zbudowania większości parlamentarnej, która umożliwi przyjęcie reformy, będzie w środę debatować zarząd PO.

Spośród pozostałych ugrupowań parlamentarnych, Ruch Palikota jest w stanie poprzeć reformę zakładającą podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia, ale pod pewnymi warunkami. SLD podtrzymuje własne propozycje. PiS i SP konsekwentnie sprzeciwiają się zapowiedzianym przez premiera Donalda Tuska zmianom z systemie emerytalnym.

We wtorek nie doszło do zapowiadanej, po poniedziałkowym spotkaniu kierownictw PO i PSL, wspólnej konferencji prasowej premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka, na której miały zostać przedstawione ustalenia koalicjantów dotyczące reformy emerytalnej.

MPiPS analizuje możliwość zmian w emeryturach górniczych >>

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział w krótkim oświadczeniu, że wicepremier Pawlak poinformował we wtorek premiera Tuska, że "na chwilę obecną nie jest gotowy do poparcia rządowego projektu reformy emerytalnej". W związku z tym - poinformował Graś - we wtorek o godzinie 14. zbierze się zarząd PO, który "omówi wszystkie możliwe scenariusze na rzecz budowania większości parlamentarnej, takiej, która umożliwi przyjęcie projektu reformy".

Godzinę później Pawlak oświadczył na swoim briefingu po spotkaniu liderów PSL w siedzibie partii, że "cały czas jest możliwe znalezienie porozumienia, które respektuje podstawowe i kluczowe interesy społeczne".

Szef PSL powiedział, że na poniedziałkowym spotkaniu ludowcy przedstawili swoje wyjściowe propozycje ws. reformy emerytalnej. Pawlak dodał, że PO odrzuciła podstawową propozycję PSL - by do 2020 r. podnieść wiek emerytalny kobiet i mężczyzn o dwa lata, co oznacza, że mężczyźni przechodziliby na emeryturę w wieku 67 lat, a kobiety 62 lat. Akceptacji PO nie znalazł też pomysł Stronnictwa, aby kobiety, które urodzą dzieci, mogły uzyskać dopłaty do emerytur.

Kampania informacyjna w sprawie wydłużania aktywności zawodowej >>

Według Pawlaka, było i jest nadal możliwe porozumienie ws. podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat, ale w tym wariancie PSL proponuje możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę. Ponadto ludowcy chcą nadal, by obowiązywała tu zasada "dopełnienia kapitału emerytalnego rodziców, by mieli możliwość uzyskania godziwej emerytury, także tej emerytury wcześniejszej czy cząstkowej".

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »