REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komorowski: reforma emerytalna jest koniecznością

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Reforma emerytalna jest koniecznością - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z młodzieżą w Lublinie. Przekonywał, że jeśli reformy nie będzie, to na młodych spadnie ciężar utrzymania coraz większej liczby emerytów.

W spotkaniu z prezydentem uczestniczyło około stu osób, głównie uczniów szkół średnich z Lubelszczyzny. Komorowski był pytany przez młodych ludzi o planowaną przez rząd reformę emerytalną, która zakłada stopniowe podnoszenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.

REKLAMA

Autopromocja

Prezydent zwrócił uwagę, że reforma została rozłożona na wiele lat, aby była mniej dotkliwa dla społeczeństwa i aby do tych zmieniających się reguł dostosował się rynek pracy. "Reforma emerytalna to nie jest przyjemność, to jest konieczność" - zaznaczył Komorowski.

Fedak: dopisywać matkom 20-30 tys. zł do kapitału emerytalnego >>

Prezydent zauważył, że wiek emerytalny podnoszony jest w wielu krajach europejskich m.in. dlatego, że za 20 lat będzie tam więcej emerytów niż ludzi pracujących.

REKLAMA

Według Komorowskiego dla młodych ludzi większym zmartwieniem byłoby, gdyby reforma nie została wprowadzona, bo wtedy ponieśliby większe koszty związane z wypracowaniem kapitału dla stale rosnącej grupy emerytów. "Trzeba podtrzymać solidarność międzypokoleniową, ale w taki sposób, żeby ona was nie wykończyła. Bo wy będziecie musieli to dźwigać" - mówił Komorowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem prezydenta reforma emerytalna jest konieczna też dla podtrzymania wzrostu gospodarczego w Polsce, który - jak podkreślił - utrzymuje się w Polsce od 20 lat. "Zakładam, że Polska się będzie rozwijała - dzisiaj jest liderem rozwoju w Europie - w związku z czym będzie przybywało miejsc pracy, raz szybciej, raz wolniej, ale stale będzie przybywało" - dodał Komorowski.

Według prezydenta sytuacja demograficzna spowoduje, że na rynku pracy będzie ubywało ludzi zdolnych do pracy i może być nawet tak, że "trzeba będzie uruchomić na dużą skalę politykę imigracyjną", żeby zmniejszyć deficyt na rynku pracy.

Nowe zasady waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych >>

Na pytanie o politykę prorodzinną państwa Komorowski powiedział, że Polska nie zdobyła się dotąd na żadną mądrą strategię wspierania rodziny, bo becikowe to - jego zdaniem - wydawanie pieniędzy a nie systemowe rozwiązania, które zachęcałyby ludzi do wychowywania dzieci.


REKLAMA

Prezydent ocenił jednak, że decyzja o posiadaniu większej ilości dzieci i podjęcia trudu ich wychowania w ogromnej mierze jest związana nie z jakąś polityką państwa, tylko z postawami ludzi, bo - jak mówił - "to zawsze wymaga jakichś wyrzeczeń". "Wychowaliśmy z żoną piątkę dzieci. Nikt nam nigdy nie proponował żadnej polityki prorodzinnej" - powiedział.

Na zakończenie spotkania młodzi wręczyli Komorowskiemu "9 złotych postanowień młodego pokolenia", w których deklarują m.in. że chcą być odpowiedzialni za przyszłość wolnej Rzeczypospolitej, trwać w prawdzie, działać na rzecz małych ojczyzn, tworzyć media obywatelskie, budować porozumienie między narodami w Europie. Chcą też, aby w debacie publicznej używano języka argumentów i szacunku dla drugiego człowieka.

W spotkaniu z prezydentem uczestniczyli uczniowie szkół średnich z Lubelszczyzny, w większości skupionych w Akademii Złota 9 nazwanej też Szkołą Służby Obywatelskiej. Akademię prowadzą wspólnie Fundacja Nowy Staw oraz klasztor ojców dominikanów mieszczący się właśnie przy ul. Złotej w Lublinie. Jednym z założycieli Akademii jest dominikanin, wieloletni duszpasterz akademicki, związany z opozycją antykomunistyczną, o. Ludwik Wiśniewski.

Celem szkoły jest kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży i zachęcanie do aktywności w życiu społecznym i publicznym. Młodzież w ramach Akademii uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach i warsztatach, a także w spotkaniach ze znanymi i wybitnymi postaciami życia publicznego. W ciągu sześciu lat istnienia Akademii z jej oferty skorzystało ponad 300 uczniów szkół średnich z terenu Lubelszczyzny. Gośćmi Akademii byli m.in. Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski, Bogdan Borusewicz, Adam Michnik, Jan Kułakowski i abp Józef Życiński.

W Lublinie razem z prezydentem przebywała też jego małżonka. Anna Komorowska spotkała się z personelem i pacjentami Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Odwiedziła też Centrum Aktywności Obywatelskiej utworzone na potrzeby działalności różnych organizacji pozarządowych w mieście.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

REKLAMA

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

Jawność wynagrodzeń: większość jest za, ale pod warunkiem, że dotyczy ona wyłącznie cudzych płac a nie własnych zarobków

Najnowsze badanie przynosi wiedzę o aktualnych poglądach polskich pracowników. Polacy o jawności wynagrodzeń: chcemy znać zarobki innych, ale swoich nie chcemy ujawniać. Czy zmiana prawa, którą sprawi wdrożenie dyrektywy o jawności płac to zmieni?

Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

REKLAMA

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

REKLAMA