REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komorowski: reforma emerytalna jest koniecznością

REKLAMA

Reforma emerytalna jest koniecznością - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z młodzieżą w Lublinie. Przekonywał, że jeśli reformy nie będzie, to na młodych spadnie ciężar utrzymania coraz większej liczby emerytów.

W spotkaniu z prezydentem uczestniczyło około stu osób, głównie uczniów szkół średnich z Lubelszczyzny. Komorowski był pytany przez młodych ludzi o planowaną przez rząd reformę emerytalną, która zakłada stopniowe podnoszenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.

REKLAMA

Autopromocja

Prezydent zwrócił uwagę, że reforma została rozłożona na wiele lat, aby była mniej dotkliwa dla społeczeństwa i aby do tych zmieniających się reguł dostosował się rynek pracy. "Reforma emerytalna to nie jest przyjemność, to jest konieczność" - zaznaczył Komorowski.

Fedak: dopisywać matkom 20-30 tys. zł do kapitału emerytalnego >>

Prezydent zauważył, że wiek emerytalny podnoszony jest w wielu krajach europejskich m.in. dlatego, że za 20 lat będzie tam więcej emerytów niż ludzi pracujących.

Według Komorowskiego dla młodych ludzi większym zmartwieniem byłoby, gdyby reforma nie została wprowadzona, bo wtedy ponieśliby większe koszty związane z wypracowaniem kapitału dla stale rosnącej grupy emerytów. "Trzeba podtrzymać solidarność międzypokoleniową, ale w taki sposób, żeby ona was nie wykończyła. Bo wy będziecie musieli to dźwigać" - mówił Komorowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem prezydenta reforma emerytalna jest konieczna też dla podtrzymania wzrostu gospodarczego w Polsce, który - jak podkreślił - utrzymuje się w Polsce od 20 lat. "Zakładam, że Polska się będzie rozwijała - dzisiaj jest liderem rozwoju w Europie - w związku z czym będzie przybywało miejsc pracy, raz szybciej, raz wolniej, ale stale będzie przybywało" - dodał Komorowski.

Według prezydenta sytuacja demograficzna spowoduje, że na rynku pracy będzie ubywało ludzi zdolnych do pracy i może być nawet tak, że "trzeba będzie uruchomić na dużą skalę politykę imigracyjną", żeby zmniejszyć deficyt na rynku pracy.

Nowe zasady waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych >>

Na pytanie o politykę prorodzinną państwa Komorowski powiedział, że Polska nie zdobyła się dotąd na żadną mądrą strategię wspierania rodziny, bo becikowe to - jego zdaniem - wydawanie pieniędzy a nie systemowe rozwiązania, które zachęcałyby ludzi do wychowywania dzieci.


REKLAMA

Prezydent ocenił jednak, że decyzja o posiadaniu większej ilości dzieci i podjęcia trudu ich wychowania w ogromnej mierze jest związana nie z jakąś polityką państwa, tylko z postawami ludzi, bo - jak mówił - "to zawsze wymaga jakichś wyrzeczeń". "Wychowaliśmy z żoną piątkę dzieci. Nikt nam nigdy nie proponował żadnej polityki prorodzinnej" - powiedział.

Na zakończenie spotkania młodzi wręczyli Komorowskiemu "9 złotych postanowień młodego pokolenia", w których deklarują m.in. że chcą być odpowiedzialni za przyszłość wolnej Rzeczypospolitej, trwać w prawdzie, działać na rzecz małych ojczyzn, tworzyć media obywatelskie, budować porozumienie między narodami w Europie. Chcą też, aby w debacie publicznej używano języka argumentów i szacunku dla drugiego człowieka.

W spotkaniu z prezydentem uczestniczyli uczniowie szkół średnich z Lubelszczyzny, w większości skupionych w Akademii Złota 9 nazwanej też Szkołą Służby Obywatelskiej. Akademię prowadzą wspólnie Fundacja Nowy Staw oraz klasztor ojców dominikanów mieszczący się właśnie przy ul. Złotej w Lublinie. Jednym z założycieli Akademii jest dominikanin, wieloletni duszpasterz akademicki, związany z opozycją antykomunistyczną, o. Ludwik Wiśniewski.

Celem szkoły jest kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży i zachęcanie do aktywności w życiu społecznym i publicznym. Młodzież w ramach Akademii uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach i warsztatach, a także w spotkaniach ze znanymi i wybitnymi postaciami życia publicznego. W ciągu sześciu lat istnienia Akademii z jej oferty skorzystało ponad 300 uczniów szkół średnich z terenu Lubelszczyzny. Gośćmi Akademii byli m.in. Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski, Bogdan Borusewicz, Adam Michnik, Jan Kułakowski i abp Józef Życiński.

W Lublinie razem z prezydentem przebywała też jego małżonka. Anna Komorowska spotkała się z personelem i pacjentami Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Odwiedziła też Centrum Aktywności Obywatelskiej utworzone na potrzeby działalności różnych organizacji pozarządowych w mieście.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA