REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Choroba pracownika, Wypadek przy pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jesienią projekt ws. dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych

Na leczenie poza publiczną służbą zdrowia Polacy wydają dziś ok. 30 mld zł rocznie. – To prawie połowa kwoty, którą dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli te środki skanalizujemy i zadbamy, by były racjonalnie wydane, to mogą one dobrze służyć służbie zdrowia, z korzyścią dla pacjentów – mówi Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia. Dlatego Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami w ustawie o ubezpieczeniach zdrowotnych. Chodzi m.in. o uregulowanie kwestii dobrowolnych ubezpieczeń.

Wylew a przyczyna wypadku przy pracy

W trakcie wykonywania pracy pracownik poczuł się źle. Podjęto czynności związane z udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej i wezwano pogotowie. Po badaniach przeprowadzonych w oddziale intensywnej terapii okazało się, że pracownik doznał wylewu. Ustalono, że:pracownik wykonywał normalne obowiązki związane z wykonywaniem pracy na zajmowanym stanowisku,lekarz medycyny pracy nie stwierdził przeciwwskazań do zatrudnienia na zajmowanym stanowisku pracy,z zakresu czynności wykonywanych w dniu wypadku, nie wynikała potrzeba przenoszenia ciężarów o masie większej niż dopuszczonej przepisami dotyczącymi ręcznych prac transportowych.Czy w takiej sytuacji zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy, a jeżeli tak, to jak ustalić przyczynę zewnętrzną?

Pracodawca kontroluje chorego pracownika

Pracodawca – niezależnie od liczby zatrudnionych – może kontrolować pracowników podczas zwolnienia lekarskiego, kiedy wypłaca wynagrodzenie z własnych środków. Może też wystąpić do ZUS o przeprowadzenie kontroli wystawiania zaświadczeń lekarskich do celów wypłaty wynagrodzenia za czas choroby.

Zwolnienie ZUS ZLA bez kodu B

Pracownica, która jest w ciąży, od 3 miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Kolejne zwolnienie lekarskie dostarczyła 1 czerwca br. na okres 21 dni bez kodu B (poprzednie zwolnienia ten kod zawierały). Czy jeśli wiemy, że pracownica jest w ciąży, możemy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru mimo braku kodu B?

Odmowa poddania się obowiązkowym szczepieniom przez pracownika

Firma zajmująca się sprzątaniem ulic i opróżnianiem śmietników ustawionych na chodnikach zapewniła pracownikom szczepienia przeciw tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i durowi brzusznemu. Zaproszono do firmy personel medyczny, aby zaszczepił pracowników. Jeden z pracowników odmówił poddania się szczepieniu. Czy ma do tego prawo? Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy w razie zachorowania takiej osoby?

Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne i jak je wypłacać

O świadczenie rehabilitacyjne może ubiegać się ubezpieczony, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, natomiast dalsze leczenie lub rehabilitacja zwiększają szanse na odzyskanie przez niego zdolności do pracy. Jednak nie każdej osobie przysługuje prawo do otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Może się bowiem okazać, że istnieją okoliczności wyłączające daną osobą z kręgu osób uprawnionych do tego świadczenia.

Dla kogo zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Zasiłek z ubezpieczenia chorobowego należny jest nielicznej grupie osób ubezpieczonych w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Przywilej ten dotyczy jedynie tych osób, których niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypadła w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, czy też powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Wypłata zasiłku chorobowego osobom uprawnionym

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie. Od pierwszego dnia tej niezdolności do pracy miał prawo do zasiłku chorobowego. Przed wypłatą zasiłku pracownik zmarł. Nasz zakład pracy jest uprawniony do ustalania wysokości i wypłaty zasiłków. Komu powinniśmy wypłacić zasiłek należny temu pracownikowi i za jaki okres?

W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik nie wykonywał pracy z powodu przestoju

Pracownicy naszej firmy przez okres ostatnich kilku miesięcy nie wykonywali pracy z powodu przestoju. Za ten czas otrzymali wynagrodzenie postojowe. Z jakiego okresu powinniśmy ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika, który zachorował w czerwcu? Czy należy uwzględnić wynagrodzenie postojowe? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić?

Choroby zawodowe po nowemu

Od 1 sierpnia 2012 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące chorób zawodowych. Zmiany dotyczą przede wszystkim instytucji, jakie są odpowiedzialne za rozpoznawanie chorób zawodowych i wydawanie orzeczeń w tej sprawie.

Długa choroba pracownika - czy można go zwolnić z pracy?

Jeżeli pracownik jest nieobecny w pracy z powodu długotrwałej choroby, pracodawca może podjąć decyzję o jego zwolnieniu bez wypowiedzenia. Zastosowanie takiego rozwiązania jest jednak dopuszczalne w ściśle określonych przypadkach i zależy od długości okresu niezdolności do pracy i jej przyczyny oraz od stażu pracy u danego pracodawcy.

Od kiedy pracownikowi, który uległ wypadkowi, należy wypłacić 100% zasiłek chorobowy

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Czy zasiłek chorobowy w wysokości 100% należy wypłacać:od dnia wypadku, nie czekając na uznanie przez zespół powypadkowy zdarzenia za wypadek przy pracy i zatwierdzenie przez pracodawcę protokołu powypadkowego,po zatwierdzeniu przez pracodawcę protokołu powypadkowego, w którym zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy czy może gdyZUS nie odmówi wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Jak kontrolować prawidłowość wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich

Jeżeli pracodawca podejrzewa, że pracownik (lub inny ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu chorobowemu) wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z celem, na jaki zostało wydane, może sam skontrolować pracownika lub wystąpić do ZUS o taką kontrolę. Gdy okaże się, że pracownik nie wykorzystywał tego okresu na rekonwalescencję, tylko np. świadczył pracę u innego pracodawcy czy wyjechał na wycieczkę, wówczas utraci prawo do świadczenia chorobowego za cały okres orzeczony zwolnieniem lekarskim.

Elementy konieczne do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy

Jakie zdarzenia możemy na pewno uznać za wypadek przy pracy?

Jak prawidłowo zwolnić pracownika, który długotrwale choruje

Jeżeli pracownik jest nieobecny w pracy z powodu długotrwałej choroby, pracodawca może podjąć decyzję o jego zwolnieniu bez wypowiedzenia. Zastosowanie takiego rozwiązania jest jednak dopuszczalne w ściśle określonych przypadkach i zależy od długości okresu niezdolności do pracy i jej przyczyny oraz od stażu pracy u danego pracodawcy.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Orzeczenie lekarza orzecznika stanowi podstawę wydania decyzji o przyznaniu lub odmowie prawa do jednorazowego odszkodowania. Od tej decyzji pracownik może wnieść odwołanie do sądu pracy. Odpowiednie pouczenie w tym zakresie powinno być zawarte w treści decyzji.

Zasiłek z tytułu wypadku przy pracy

Zatrudniamy pracowników przy pracach remontowo-budowlanych. Pracownik zatrudniony u nas od września 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Został on dotkliwie poparzony, gdyż nie stosował się do przepisów bhp oraz nie używał odzieży ochronnej (roboczej). Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku?

Czy można nie uznać zdarzenia za wypadek przy pracy

Pracownik zgłosił wypadek, któremu uległ na terenie zakładu pracy w trakcie przenoszenia ciężaru. Według oświadczenia pracownika nie było świadków wypadku. Pracownik został skierowany do lekarza w celu uzyskania orzeczenia potwierdzającego doznanie urazu w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Czy niedostarczenie przez poszkodowanego orzeczenia lekarskiego (stwierdzającego uraz), mimo wielokrotnych próśb, może uzasadniać nieuznanie zdarzenia wypadkowego za wypadek przy pracy?

Karta wypadku czy protokół powypadkowy – wypadek zleceniobiorcy

Pracodawca zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, głównie umów zlecenie. Na terenie zakładu pracy miał miejsce wypadek, któremu uległ pracownik zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia. Czy pracodawca ma obowiązek sporządzić protokół wypadku przy pracy czy kartę wypadku przy pracy?

Czy pracownikowi przysługuje roszczenie pieniężne za wypadek przy pracy

Jeden z byłych pracowników naszego przedsiębiorstwa domaga się zadośćuczynienia za wypadek przy pracy, chociaż otrzymał jednorazowe odszkodowanie z ZUS, jak również odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego PZU. Czy mamy obowiązek spełnić roszczenia byłego pracownika?

Wynagrodzenie chorobowe za część miesiąca

Jeżeli pracownik przez część miesiąca był niezdolny do pracy, to pracodawca powinien wypłacić za ten okres wynagrodzenie chorobowe, natomiast za pozostałą część miesiąca normalne wynagrodzenie.

W jaki sposób usprawiedliwić nieobecność w pracy spowodowaną chorobą

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy powinno być nie tylko prawidłowo wystawione, ale też terminowo dostarczone, aby mogło być podstawą do wypłaty należnego zasiłku chorobowego czy opiekuńczego. Ubezpieczony ma bowiem obowiązek dostarczenia płatnikowi składek zaświadczenia lekarskiego nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.

Zasady wystawiania i dostarczania zwolnień lekarskich

W celu uniknięcia obniżenia należnego zasiłku chory pracownik powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie ZUS ZLA w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Może to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty albo przekazać je przez inną osobę.

Skutki przekroczenia terminu na sporządzenie protokołu powypadkowego

Określony przez ustawodawcę 14-dniowy termin na sporządzenie protokołu powypadkowego ma charakter instrukcyjny. Uchybienie temu terminowi m.in. nie powoduje negatywnych skutków prawnych dla poszkodowanego.

Jak liczyć okres zasiłkowy w przypadku zwolnień lekarskich z tytułu różnych chorób

Nasz pracownik, który ukończył 51 lat, przebywał na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim do 16 marca br. z powodu dolegliwości związanych z kręgosłupem. Wykorzystał on z tym dniem 130 dni okresu zasiłkowego. Następnie na okres od 10 do 23 kwietnia br. przedłożył zwolnienie lekarskie w związku z zapaleniem krtani. Na kolejne zwolnienie pracownik poszedł 7 maja br., znowu z powodu dolegliwości związanych z kręgosłupem. Czy w takim przypadku dla pracownika rozpocznie się nowy okres zasiłkowy? Jeśli tak, to od kiedy? Jakiego rodzaju świadczenia są należne temu pracownikowi z powodu choroby? Czy podstawę wymiaru świadczeń należy przeliczyć na nowo?

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną podczas wypadku przy pracy

Jeden z naszych pracowników uległ wypadkowi przy pracy, którego sprawcą był inny pracownik. W wyniku wypadku został zniszczony prywatny laptop poszkodowanego pracownika, którego używał w pracy do celów służbowych. Kto w takiej sytuacji powinien wypłacić odszkodowanie za wyrządzoną szkodę – my, jako pracodawca, czy pracownik, który spowodował wypadek?

Jak obliczyć termin na dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 2 do 18 kwietnia br. z powodu choroby. Zwolnienie to zostało wystawione 31 marca br., natomiast pracownik przedłożył nam je 10 kwietnia br. Wykorzystał on już okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Czy zwolnienie to zostało wystawione prawidłowo, jeżeli stwierdza ono niezdolność do pracy po upływie 2 dni po przeprowadzonym badaniu lekarskim? Czy i za jaki okres powinniśmy obniżyć pracownikowi wysokość zasiłku chorobowego?

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe i zasiłek

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia (zasiłku chorobowego) wlicza się składniki wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania świadczeń z tytułu choroby.

Czy choroba pracownika ma wpływ na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Jak obliczyć odprawę dla pracownika, którego stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z powodu likwidacji stanowiska pracy z dniem 30 kwietnia 2012 r.? Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie w wysokości 3500 zł brutto. Jednak w okresie 3 miesięcy poprzedzających prawo do nabycia tej odprawy przebywał na zwolnieniu lekarskim oraz na urlopie. Jak w takim przypadku obliczyć podstawę wymiaru tej odprawy? Czy przy wynagrodzeniu stałym mają znaczenie te nieobecności? Dodatkowo zaznaczam, że wynagrodzenie tego pracownika uległo zmianie (wzrosło) w ciągu tych 3 miesięcy. Pracownik był zatrudniony w mojej firmie 6 lat.

Urząd nie może pytać o szczegóły choroby

Organ podatkowy nie może żądać informacji o numerze choroby i innych danych, jeśli nie wynikają one z zaświadczenia wystawionego przez lekarza - orzekł WSA w Gliwicach. Zaświadczenie to wystarczy, żeby potwierdzić, że podatnik nie mógł stawić się w urzędzie.

Kiedy ubezpieczony nie otrzyma świadczeń z tytułu wypadku przy pracy

Wśród okoliczności, które wykluczają prawo poszkodowanych ubezpieczonych do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, przepisy ustawy wypadkowej wymieniają m.in. zadłużenie ubezpieczonego wobec ZUS oraz spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu.

Odmowa przyznania świadczeń wypadkowych przez ZUS

Protokół powypadkowy ustala okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy. ZUS odmówi przyznania świadczenia z tytułu wypadku przy pracy ubezpieczonemu, gdy protokół zawiera stwierdzenia bezpodstawne.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku

Wartość dodatkowych niepieniężnych świadczeń pracowniczych, takich jak abonamenty medyczne, jest wliczana do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego jedynie w sytuacji, gdy świadczenie to nie przysługuje za okres pobierania wynagrodzenia lub zasiłku.

Jakie świadczenie wypłacić pracownikowi: z tytułu wypadku przy pracy czy „zwykłej” choroby

Nasz pracownik uległ wypadkowi przy pracy i od 10 lutego 2012 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie to zostało mu wystawione do 7 marca br. Jest to jego pierwsze zwolnienie lekarskie w tym roku kalendarzowym. Pracownik przedłożył 14 marca 2012 r. kolejne zwolnienie lekarskie, które 24 lutego br. wystawił lekarz innej specjalizacji, dokumentujące niezdolność do pracy od 23 lutego do 26 marca 2012 r. Zwolnienie to nie pozostaje w związku z niezdolnością spowodowaną wypadkiem przy pracy. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji? Czy pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości odpowiadającej nowemu zwolnieniu lekarskiemu, czy kontynuować wypłatę świadczenia na podstawie poprzedniego zwolnienia? W jaki sposób należy obniżyć pracownikowi świadczenie za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego?

Od czego zależy wysokość składki wypadkowej ustalanej przez ZUS

Nasze przedsiębiorstwo działa nieprzerwanie od początku 2009 r. W tym roku po raz pierwszy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe ustali dla naszej firmy ZUS. W jaki sposób ZUS ustala wysokość tej składki? Czy możemy wpłynąć na decyzję ZUS tak, abyśmy płacili mniej?

Z jakiego okresu należy obliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego

Pracownik jest zatrudniony w naszym zakładzie pracy od stycznia 2006 r. Od 1 stycznia br. dostał awans oraz został przeniesiony do pracy do innego wydziału niż ten, w którym dotychczas pracował. Pracownik otrzymał również podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego. 13 marca br. przedłożył nam zwolnienie lekarskie na 7 dni. Z jakiego okresu obliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Kiedy można skierować pracownika ponownie na okresowe badania lekarskie

Jeden z naszych pracowników miał lekki udar, jednak szybko wrócił do pracy. Na zwolnieniu lekarskim przebywał tylko 3 tygodnie. Po udarze pracownik ma niedowład ręki, a pracuje przy komputerze. Nie ma podstaw, żeby skierować go na badania kontrolne, ponieważ był niezdolny do pracy krócej niż miesiąc. Pracownik ma natomiast problemy z wykonywaniem pracy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy skierować pracownika na badania okresowe, jeżeli posiada on ciągle ważne badania lekarskie?

Czy pracownik otrzyma odszkodowanie za zniszczony w wypadku samochód

Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują odszkodowania za zniszczony samochód używany w związku z pracą. Jego wypłatę mogą zagwarantować tylko szczegółowe zapisy umowne.

Skutki dostarczenia zwolnienia lekarskiego po terminie

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy ubezpieczony jest zobowiązany dostarczyć odpowiednio płatnikowi zasiłku albo płatnikowi składek w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Niedotrzymanie tego terminu może, co do zasady, spowodować obniżenie zasiłku należnego pracownikowi.

Kiedy pracownik utraci prawo do zasiłku chorobowego

Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, jeżeli w tym okresie wykonuje pracę zarobkową. Za taką pracę uznaje się m.in. wszelką pracę zarobkową wykonywaną na każdej podstawie prawnej albo bez takiej podstawy.

Wykonywanie pracy zarobkowej na zwolnieniu lekarskim

Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, jeżeli w tym okresie wykonuje pracę zarobkową. Za taką pracę uznaje się m.in. wszelką pracę zarobkową wykonywaną na każdej podstawie prawnej albo bez takiej podstawy.

Prawo do nagrody jubileuszowej w służbie cywilnej

W 2012 r. jeden z naszych pracowników nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. W 1995 r. przez 2 miesiące przebywał na zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia. Czy w stanie prawnym obowiązującym przed 2 czerwca 1996 r. powinniśmy zaliczyć pracownikowi ten okres do stażu pracy, od którego zależy nagroda jubileuszowa w służbie cywilnej?

Kto sporządza kartę wypadku zleceniobiorcy

Nie później niż w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o wypadku, po ustaleniu okoliczności i przyczyn tego zdarzenia, jest sporządzana w 3 egzemplarzach karta wypadku – dla poszkodowanego, podmiotu ustalającego okoliczności wypadku i dla ZUS.

Od 21 kwietnia 2012 r. zacznie obowiązywać nowy wzór zwolnień lekarskich

Zmienione zostały druki zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA i ZUS ZLA/K. Nowe wzory zaczną obowiązywać od 21 kwietnia 2012 r. Zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane na dotychczas obowiązujących formularzach do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r.

Dodatkowa umowa zlecenia z pracodawcą a podstawa wynagrodzenia chorobowego

Podpisaliśmy z naszym pracownikiem dodatkową umowę zlecenia od 1 stycznia 2011 r. do 31 marca 2012 r. Od 22 stycznia 2012 r. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinniśmy wyliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy? Jeżeli w dalszym ciągu będzie chorował, to czy po rozwiązaniu umowy zlecenia powinniśmy przeliczyć pracownikowi wysokość zasiłku chorobowego?

Czy pracownik otrzyma zasiłek, jeżeli naruszył przepisy bhp

Zatrudniamy pracowników przy pracach remontowo-budowlanych. Pracownik zatrudniony u nas od września 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Został on dotkliwie poparzony, gdyż nie stosował się do przepisów bhp oraz nie używał odzieży ochronnej (roboczej). Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku, jeżeli naruszył przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy?

Czy należy dofinansowywać kształcenie, gdy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę w celu podnoszenia kwalifikacji w formach szkolnych, z której wynika że zakład pracy pokrywa 50% opłat za naukę. Pracownik od kilku miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę z zaznaczeniem, że może chodzić. Czy w przypadku gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, zakład pracy powinien dofinansowywać naukę?

Postępowanie w razie wypadku przy pracy pracownika i zleceniobiorcy

Ustawa wypadkowa ma zastosowanie nie tylko do pracowników, ale także do innych osób, które podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W zależności od tego, z jakiego tytułu dana osoba podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, w razie wystąpienia wypadku przy pracy należy stosować nieco odmienne procedury związane ze zgłoszeniem wypadku, ustaleniem jego okoliczności oraz dokumentowaniem wystąpienia wypadku.

Czy inspektor pracy ma prawo fotografować miejsce wypadku

Na terenie zakładu pracy miał miejsce wypadek przy pracy. W trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy inspektor wyjął aparat fotograficzny i zaczął fotografować miejsce zdarzenia, a co za tym idzie maszynę oraz jej otoczenie. Wokół maszyny, przy której miał miejsce wypadek usytuowana była maszyna, wykonana na specjalne zamówienie, której z uwagi na dzisiejszą konkurencję na rynku właściciel firmy nie chce nikomu pokazywać. Czy inspektor pracy ma prawo dokumentowania aparatem fotograficznym przebiegu kontroli i fotografowania maszyn i urządzeń znajdujących się na terenie zakładu pracy? Czy właściciel zakładu pracy ma prawo zabronić inspektorowi prawa do robienia zdjęć z uwagi na tajemnicę przedsiębiorstwa a ściślej ochronę technologii produkcji?

Jak ustalić wynagrodzenie za wypłatę zasiłków

Nasz zakład pracy w tym roku po raz pierwszy nabył uprawnienia do wypłaty zasiłków. W jaki sposób powinniśmy ustalać dla siebie wynagrodzenie z tytułu wypłaty zasiłków? Czy takie wynagrodzenie przysługuje od wszystkich ustalonych i wypłaconych świadczeń? Czy jeżeli zakład pracy w nieprawidłowy sposób ustali wysokość zasiłku, poniesie jakieś konsekwencje?

REKLAMA