reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Od czego zależy wysokość składki wypadkowej ustalanej przez ZUS

Od czego zależy wysokość składki wypadkowej ustalanej przez ZUS

Nasze przedsiębiorstwo działa nieprzerwanie od początku 2009 r. W tym roku po raz pierwszy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe ustali dla naszej firmy ZUS. W jaki sposób ZUS ustala wysokość tej składki? Czy możemy wpłynąć na decyzję ZUS tak, abyśmy płacili mniej?

Obecnie nie ma już możliwości wpływu na wysokość Państwa składki wypadkowej, ponieważ wynika ona z danych przekazanych do ZUS w dokumentach ZUS IWA złożonych za trzy poprzednie lata (2009, 2010 i 2011 r.). Składkę ustaloną na podstawie tych danych będą Państwo opłacać za wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu wypadkowemu przez cały najbliższy rok składkowy, czyli od 1 kwietnia br. do końca marca 2013 r. Długofalowo mogą Państwo wpływać na obniżanie składki przez dbanie o bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Wysokość składki jest tym wyższa, im więcej wypadków przy pracy miało miejsce u płatnika i im więcej zatrudnia on osób w warunkach zagrożenia zdrowia.

Płatnik płaci składkę wypadkową za każdą zatrudnioną u siebie osobę, która podlega temu ubezpieczeniu. Składkę oblicza się przez pomnożenie ustalonej stopy procentowej przez podstawę wymiaru obowiązującą osobę ubezpieczoną. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obwiązuje przez rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala ZUS, ale tylko niektórym spośród płatników – tym, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

  • byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2011 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2012 r. (art. 31 ust. 7 ustawy wypadkowej),
  • w 2011 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych (art. 28 ust. 2 ustawy wypadkowej),
  • podlegają wpisowi do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON (art. 29 ust. 1 w związku z art. 28 ust. 2 ustawy wypadkowej).

ZUS ustala stopę procentową składki dla danego płatnika mnożąc stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, określoną dla grupy działalności, do której płatnik należy, przez wskaźnik korygujący ustalony indywidualnie dla tego płatnika.

PRZYKŁAD

AMIS Sp. z o.o. produkuje odzież dziecięcą. Zatrudnia 14 pracowników na podstawie umowy o pracę. Przez ostatnie trzy lata składała do ZUS informację ZUS IWA. ZUS wyliczył jej wskaźnik korygujący na 0,8. W roku składkowym 2012/2013 spółka zapłaci za wszystkich ubezpieczonych składkę wypadkową w wysokości 0,96% podstawy wymiaru. Ta wielkość powstała przez pomnożenie stawki wypadkowej dla grupy działalności płatnika (PKD C – 14 produkcja odzieży) wynoszącej 1,2% przez 0,8.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama