Kiedy ubezpieczony nie otrzyma świadczeń z tytułu wypadku przy pracy
REKLAMA
Osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym w razie wypadku przy pracy wypłacane są odpowiednie świadczenia z tego tytułu. Są to: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, renta rodzinna, dodatek do renty rodzinnej, dodatek pielęgnacyjny. Osoby ubezpieczone mogą też liczyć na to, że w razie wypadku przy pracy zostaną im pokryte również koszty leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwanej dalej ustawą wypadkową.
REKLAMA
Zadłużenie ubezpieczonego wobec ZUS
Prawo do świadczeń z tytułu wypadków przy pracy osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących, duchownych (będących płatnikami składek na własne ubezpieczenia) oraz członków ich rodzin uzależnione jest od braku zaległości wobec ZUS. W razie wystąpienia w dniu wypadku lub w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 6,60 zł żadne świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie będą przysługiwały.
Prawo do utraconych świadczeń z ubezpieczenia społecznego można odzyskać dopiero po uregulowaniu całości powstałego zadłużenia.
Tymczasem prawo do:
- zasiłku chorobowego (dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy),
- świadczenia rehabilitacyjnego (dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy),
- jednorazowego odszkodowania (dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu) oraz
- jednorazowego odszkodowania dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego, a także
- pokrycia kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą wypadkową przedawnia się, jeżeli zadłużenie wobec ZUS nie zostanie uregulowane w okresie 6 miesięcy od dnia wypadku lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie tych świadczeń z tytułu choroby zawodowej.
ZUS wypłaca świadczenia w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do tych świadczeń, nie później jednak niż w ciągu 60 dni od spłaty całości zadłużenia (art. 6 ust. 2–4 ustawy wypadkowej).
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Odmowa przyznania świadczeń wypadkowych przez ZUS
Podstawa prawna:
- art. 6 ust. 2–4, art. 8 ust. 3–4, art. 21–22 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat