reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy pracownik otrzyma odszkodowanie za zniszczony w wypadku samochód

Czy pracownik otrzyma odszkodowanie za zniszczony w wypadku samochód

Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują odszkodowania za zniszczony samochód używany w związku z pracą. Jego wypłatę mogą zagwarantować tylko szczegółowe zapisy umowne.

Kodeks pracy przewiduje odszkodowanie za mienie pracownika utracone lub uszkodzone podczas wypadku przy pracy, z wyjątkiem samochodów prywatnych oraz wartości pieniężnych, chyba że w umowie dotyczącej używania samochodu prywatnego do celów służbowych zawarte są inne uregulowania.

Jeśli w umowie strony nie zapisały żadnych dodatkowych ustaleń poza ogólnie obowiązującymi, tj. zwrotem kosztów paliwa według ustalonych stawek, to pracownikowi nie przysługuje możliwość dochodzenia roszczeń za utracony samochód.

Przykład

Pracownik, korzystający w pracy z własnego samochodu osobowego, jadąc do klienta, wpadł w poślizg, co doprowadziło do wypadku samochodowego. Pracownik trafił do szpitala, a samochód został całkowicie zniszczony. W umowie dotyczącej używania samochodu nie uwzględniono kwestii związanych ze zniszczeniem auta należącego do pracownika, z którego korzystał on podczas wykonywania obowiązków służbowych. W takiej sytuacji pracownik nie może liczyć na odszkodowanie od pracodawcy za zniszczony samochód.

WAŻNE!

Pracownik, korzystający z prywatnego samochodu do celów służbowych, powinien wykupić polisę AC (autocasco). Zarówno w interesie pracodawcy, jak i pracownika jest zapis na ten temat w umowie regulującej używanie samochodu do celów służbowych.

Szczegółowe uregulowanie kwestii utraty samochodu w umowie między pracownikiem a pracodawcą jest bardzo ważne wówczas, gdy pracownik (np. serwisant) musi korzystać z samochodu w celu wykonywania swoich obowiązków często lub codziennie. W takiej sytuacji utrata samochodu i brak możliwości odkupienia innego pojazdu wiąże się z dużym ryzykiem zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Jeśli pracodawca nie wymaga od pracownika wykupienia polisy AC, powinien poinformować go (np. przez zapis w umowie) o tym, że w przypadku utraty samochodu nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania, aby pracownik był świadomy ponoszonego ryzyka.

Jeśli podczas wypadku zostaną zniszczone bądź utracone inne przedmioty prywatne pracownika, np. telefon komórkowy czy komputer, wtedy pracownik może ubiegać się o odszkodowanie za zniszczone mienie.

Podstawa prawna:

  • art. 2371 § 2 Kodeksu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama