| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Choroby zawodowe po nowemu

Choroby zawodowe po nowemu

Od 1 sierpnia 2012 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące chorób zawodowych. Zmiany dotyczą przede wszystkim instytucji, jakie są odpowiedzialne za rozpoznawanie chorób zawodowych i wydawanie orzeczeń w tej sprawie.

Nowelizacja rozporządzenia dotyczącego dokumentowania chorób zawodowych ma na celu uaktualnienie oraz ujednolicenie terminologii zawartej w załącznikach do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 1 sierpnia 2002 r. w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób (Dz.U. Nr 132, poz. 1121).

Od 1 sierpnia br. będą obowiązywały nowe wzory formularzy stosowanych w postępowaniu dotyczącym zgłaszania, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz zawiadamiania o skutkach choroby zawodowej.

Wprowadzenie nowych formularzy nie ma wpływu na zakres obowiązków pracodawcy związanych z dokumentowaniem chorób zawodowych. Wprowadzone zmiany mają bowiem na celu jedynie zapewnienie zgodności przepisów regulujących sposób dokumentowania stwierdzonych chorób zawodowych i skutków tych chorób z obecnie obowiązującymi przepisami. Polegają głównie na uaktualnieniu terminologii zawartej we wzorach formularzy stosowanych w postępowaniu dotyczącym zgłaszania, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz zawiadamiania o skutkach choroby zawodowej. Zmiany wprowadzone w wyniku nowelizacji będą miały wpływ na podmioty biorące udział w postępowaniu w sprawie chorób zawodowych, głównie na jednostki orzecznicze I i II stopnia.

Organy właściwe w postępowaniu dotyczącym chorób zawodowych

W wyniku nowelizacji doprecyzowano, kto wydaje skierowanie na badania pracowników lub byłych pracowników podejrzewanych o chorobę zawodową. Skierowanie na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej będzie wydawane od 1 sierpnia br. przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, państwowego granicznego inspektora sanitarnego, państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, państwowego inspektora sanitarnego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (chodzi o państwowych inspektorów sanitarnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji), komendanta wojewódzkiego ośrodka medycyny prewencyjnej albo inspektora wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej.

Natomiast zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej, orzeczenie lekarskie o rozpoznaniu choroby zawodowej oraz orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej wydawane przez jednostkę orzeczniczą będzie kierowane odpowiednio do ww. organów oraz okręgowego inspektora pracy. Dotychczas zgłoszenia choroby zawodowej dokonywano właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu oraz okręgowemu inspektorowi pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »