| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Odmowa przyznania świadczeń wypadkowych przez ZUS

Odmowa przyznania świadczeń wypadkowych przez ZUS

Protokół powypadkowy ustala okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy. ZUS odmówi przyznania świadczenia z tytułu wypadku przy pracy ubezpieczonemu, gdy protokół zawiera stwierdzenia bezpodstawne.

Osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym w razie wypadku przy pracy wypłacane są odpowiednie świadczenia z tego tytułu. Są to: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, renta rodzinna, dodatek do renty rodzinnej, dodatek pielęgnacyjny. Osoby ubezpieczone mogą też liczyć na to, że w razie wypadku przy pracy zostaną im pokryte również koszty leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwanej dalej ustawą wypadkową. Zdarza się jednak, że świadczenia te nie będą przysługiwały, mimo zakwalifikowania zdarzenia jako wypadku przy pracy. Przepisy ustawy wypadkowej wymieniają bowiem okoliczności, które wykluczają prawo poszkodowanych ubezpieczonych do tych świadczeń.

Zadłużenie ubezpieczonego wobec ZUS

Prawo do świadczeń z tytułu wypadków przy pracy osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących, duchownych (będących płatnikami składek na własne ubezpieczenia) oraz członków ich rodzin uzależnione jest od braku zaległości wobec ZUS. W razie wystąpienia w dniu wypadku lub w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 6,60 zł żadne świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie będą przysługiwały.

Prawo do utraconych świadczeń z ubezpieczenia społecznego można odzyskać dopiero po uregulowaniu całości powstałego zadłużenia.

Tymczasem prawo do:

  • zasiłku chorobowego (dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy),
  • świadczenia rehabilitacyjnego (dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy),
  • jednorazowego odszkodowania (dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu) oraz
  • jednorazowego odszkodowania dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego, a także
  • pokrycia kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą wypadkową przedawnia się, jeżeli zadłużenie wobec ZUS nie zostanie uregulowane w okresie 6 miesięcy od dnia wypadku lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie tych świadczeń z tytułu choroby zawodowej.

ZUS wypłaca świadczenia w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do tych świadczeń, nie później jednak niż w ciągu 60 dni od spłaty całości zadłużenia (art. 6 ust. 2–4 ustawy wypadkowej).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »