reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Skutki przekroczenia terminu na sporządzenie protokołu powypadkowego

Skutki przekroczenia terminu na sporządzenie protokołu powypadkowego

Określony przez ustawodawcę 14-dniowy termin na sporządzenie protokołu powypadkowego ma charakter instrukcyjny. Uchybienie temu terminowi m.in. nie powoduje negatywnych skutków prawnych dla poszkodowanego.

Stosownie do przepisów rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy zespół powypadkowy powinien nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku sporządzić protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, a następnie niezwłocznie sporządzony protokół doręczyć pracodawcy w celu zatwierdzenia.

Przepisy wymienionego rozporządzenia nie określają czynności składających się na „sporządzenie protokołu powypadkowego”. Jeżeli jednak na zespole powypadkowym ciąży obowiązek zapoznania z treścią protokołu poszkodowanego lub członka rodziny zmarłego poszkodowanego, to zespół powypadkowy w ramach 14-dniowego terminu powinien uwzględnić okres niezbędny do tego, aby osoba uprawniona mogła zapoznać się z treścią protokołu powypadkowego oraz zgłosić uwagi i zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole.

Określony przez prawodawcę 14-dniowy termin ma charakter instrukcyjny. Uchybienie temu terminowi:

  • nie powoduje dla poszkodowanego negatywnych skutków prawnych,
  • obliguje zespół powypadkowy do podania przyczyn opóźnienia w treści protokołu powypadkowego.

Obiektywnie uzasadnioną przyczyną opóźnienia ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku może być np. potrzeba zasięgnięcia opinii kancelarii prawnej.

Przepisy wymienionego rozporządzenia nie przewidują możliwości wielokrotnego zgłaszania uwag i zastrzeżeń do protokołu powypadkowego. Nie oznacza to jednak (w razie nieuwzględnienia zgłoszenia do protokołu uwag lub zastrzeżeń) wyłączenia możliwości domagania się sprostowania protokołu powypadkowego ze względu na brak w rozporządzeniu przepisu o możliwości sprostowania protokołu wypadkowego w trybie postępowania sądowego.

Informacja o tym, że: „Poszkodowany pracownik, a w razie wypadku śmiertelnego uprawniony członek rodziny zmarłego pracownika może wystąpić do sądu rejonowego z powództwem o ustalenie i sprostowanie protokołu na podstawie art. 189 k.p.c. Z powództwem takim, w interesie poszkodowanego pracownika, może wystąpić również organizacja związkowa, działająca u pracodawcy zatrudniającego poszkodowanego pracownika. Roszczenia ze stosunku pracy są wolne od opłat sądowych”, jest dostępna zarówno dla poszkodowanego, jak i uprawnionych członków jego rodziny. Została ona zapisana w pouczeniu do protokołu ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku stanowiącym załącznik do rozporządzenia w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, na które wiele osób nie zwraca uwagi.

Podstawa prawna:

  • art. 237 Kodeksu pracy,
  • § 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (DzU nr 105, poz. 870),
  • załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (DzU nr 227, poz. 2298).
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama