REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zasiłek chorobowy przysługuje za czas choroby ubezpieczonego, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Maksymalny okres wypłaty zasiłku wynosi 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek chorobowy?
Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.
Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od 1 stycznia 2025 r.? Jakie są kwoty netto i brutto? Kto ma prawo do tego zasiłku? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych? Jakie inne świadczenia przysługują bezrobotnym oprócz zasiłku?
Już niemal co druga firma w Polsce korzysta z AI – sztucznej inteligencji. Dla wielu pracowników oznacza to utratę pracy, a zdaniem ekspertów ma być odwrotnie. AI ma wspierać pracowników i mobilizować ich do rozwoju kompetencji oraz edukacji cyfrowej.
REKLAMA
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w styczniu 2025 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. To więcej niż w grudniu 2024 r. Resort jednak zapewnia, że sytuacja na rynku pracy w pierwszym miesiącu 2025 r. była stabilna.
Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.
Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w grudniu 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. i była o 0,1 pkt proc. wyższa niż w miesiącu poprzednim. To już kolejny miesiąc wzrostu bezrobocia w Polsce.
Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
REKLAMA
GUS: Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 4,9 proc. Komentarz PIE. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia w październiku 2024 r. Resort rodziny na początku listopada szacował, że stopa bezrobocia w październiku wynosiła 5,0 proc.
Osoby, które osiągnęły już pewien wiek i które straciły pracę, mogą ubiegać się o świadczenie pozwalające im dotrwać do emerytury. W tym celu muszą spełniać określone warunki. Są to zarówno warunki indywidualne, dotyczące konkretnej osoby, jak i ogólne – które muszą spełniać wszyscy starający się o świadczenie przedemerytalne.
Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z jego najważniejszych celów jest zwiększenie skuteczności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia. Projektodawcy zakładają, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.
Trwają prace nad zmianą przepisów regulujących zasady kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy. Obecnie obowiązujące regulacje są zbyt ogólnikowe i niedostosowane do dzisiejszych potrzeb. Projektowana nowelizacja doprecyzuje prawa i obowiązki dotyczące kontroli zwolnień lekarskich.
Stopa bezrobocia we wrześniu 2024 r. wyniosła 5,0 proc., tak jak miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w czerwcu 2024 r. Ostatni raz niższe bezrobocie zanotowano w sierpniu 1990 r.
W maju stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5 proc. Bez pracy było 778,3 tys. osób. Zmniejszyła się liczba miejsc pracy zgłaszanych do urzędów pracy – przekazało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.
Osobom bezrobotnym przysługują wyższe zasiłki. Zmiana obowiązuje od 1 czerwca br.
Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?
Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.
GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.
W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.
Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w końcu marca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,3 proc. W urzędach pracy zarejestrowanych było 824,1 tys. bezrobotnych.
Eurostat podał wysokość stopy bezrobocia w Polsce. W lutym 2024 r. w naszym kraju było 517 tys. bezrobotnych.
Rada Ministrów przyjmie i skieruje do Sejmu projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Projektowana ustawa ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec lutego 2024 r. Ostatni raz taką wysokość stopy bezrobocia w lutym zanotowano w 1990 r.
Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.
Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu stycznia 2024 r. wyniosła 5,4% – takie szacunki przekazało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w grudniu 2023 r., ale o 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. W końcu stycznia zarejestrowanych było 837,7 tys. bezrobotnych, czyli o 49,5 tys. więcej niż w grudniu 2023 r.
Stopa bezrobocia w Polsce w grudniu 2023 r. wyniosła 2,7 proc. i była niższa niż listopadzie ubiegłego roku – podaje Eurostat. Nasz kraj znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem, wyprzedza nas tylko Malta 2,4 proc. Według metodologii stosowanej przez Europejski Urząd Statystyczny w grudniu bez pracy pozostawało w Polsce 476 tys. osób.
Rząd Donalda Tuska zapowiedział, że zwolni pracodawców z obowiązku płacenia zasiłku chorobowego przez pierwsze 33 lub 14 dni choroby pracownika każdego roku. Po zmianie prawa, zasiłek chorobowy wypłacany będzie wyłącznie z ubezpieczenia chorobowego, na które składki do ZUS wnoszą pracownicy – od pierwszego aż do ostatniego dnia choroby. Paradoksalnie zmiana zamiast ulżyć przedsiębiorcom – zgodnie z zamysłem rządu – może przynieść im więcej szkody.
Korzystanie ze zwolnienia chorobowego w nieprawidłowy sposób może mieć skutki finansowe. ZUS ma prawo wstrzymać wypłatę, a nawet żądać zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego. Kontrole ZUS pokazują, że większość ubezpieczonych w ZUS stosuje się do zaleceń lekarzy i prawidłowo korzysta ze zwolnień lekarskich, jednak część z pracowników, których zwolnienia chorobowe zostały sprawdzone musiała oddać pieniądze.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2023 r. wyniosła 5,1 proc. To o 0,1 pkt. proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do listopada o 14,8 tys. i wyniosła w grudniu 788,2 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.
Wielkie obawy budzi to, że rosną nierówności społeczne, pomimo wzrostu wynagrodzeń ludzie nie żyją na porównywalnej stopie. W ostatnim czasie występuje takie zjawisko jak: ubodzy pracujący. Wynika to z tego, że w wielu krajach panuje ubóstwo, głodowe stawki, jest problem z nielegalnymi migrantami zarobkowymi i bezrobociem a niewątpliwie inflacja i konflikty zbrojne nie pomagają w tym wszystkim. Międzynarodowa Organizacja Pracy wydała w styczniu 2024 r. raport World Employment and Social Outlook: Trends 2024. Z raportu wynika, że globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 r.
Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w listopadzie 2023 r. 2,8 proc. – takie dane podał Eurostat. Z tym wynikiem utrzymujemy się w czołówce krajów Unii z najniższym bezrobociu, zajmując trzecie miejsce, po Republice Czeskiej i Malcie.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w końcu grudnia 2023 r. wyniosła 5,1 proc. – takie szacunki podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oznacza to niewielki spadek w porównaniu do końca 2022 r. W końcu grudnia 2023 r. zarejestrowanych było 789,4 tys. bezrobotnych, o 16 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych osoby uzyskujące dochody z umowy o pracę podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu tylko do określonej kwoty. Jest nią 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia ustalana na cały kolejny rok.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.
Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.
Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!
Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu października 2023 r. wyniosła 5 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. – Taki sam wynik odnotowaliśmy w poprzednim miesiącu, o 3,8 tys. osób spadła natomiast w tym czasie liczba bezrobotnych – informuje minister Marlena Maląg.
Stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu 2023 r. wynosiła 2,8 proc. – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Z tym wynikiem znaleźliśmy się w pierwszej trójce krajów Unii Europejskiej z najniższym poziomem bezrobocia.
Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 5 proc. – tyle samo, co miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych spadła w stosunku do sierpnia o 6,5 tys. i wyniosła we wrześniu 776 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.
GUS podał nowe dane dotyczące bezrobocia w Polsce. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że sytuacja na rynku pracy w Polsce ma się najlepiej od lat. Jakie są prognozy na najbliższy czas?
Długotrwałe bezrobocie jest sytuacją, w której osoba poszukująca pracy pozostaje bez zatrudnienia przez długi okres czasu, często wynoszący rok lub dłużej. Jest to złożony problem, który dotyka zarówno jednostki, jak i społeczeństwo jako całość.
Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?
Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?
Pandemia COVID-19 bez wątpienia zmieniła krajobraz rynku pracy na całym świecie. Zawierała ze sobą zarówno nieoczekiwane wyzwania, jak i nieznane wcześniej możliwości dla osób poszukujących pracy.
Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.
REKLAMA