REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Bezrobotny sam wskazuje szkolenie, które chciałby odbyć, a urząd może sfinansować koszty tego szkolenia do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

Posiadanie statusu osoby bezrobotnej daje dostęp do form wsparcia, zarówno tych dotyczących zatrudnienia oraz takich, które pozwalają zwiększyć kwalifikacje zawodowe lub umożliwiają przekwalifikowanie. Wśród nich znajduje się dofinansowanie do szkolenia.

REKLAMA

Autopromocja

Czym jest szkolenie indywidualne

Szkolenie indywidualne to instrument pozwalający bezrobotnemu wybrać szkolenie odpowiednie dla niego. Bezrobotny sam wskazuje szkolenie, które chciałby odbyć, a urząd może sfinansować koszty tego szkolenia do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia. Aktualnie można więc otrzymać dofinansowanie w wysokości do 21 584,85 złotych.

Szkolenie osoby bezrobotnej może przeprowadzić wyłącznie firma szkoleniowa, która posiada wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS).

Ważne

Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2023 r. wyniosło 7 194,95 zł

Jak otrzymać dofinansowanie do szkolenia

Warunkiem otrzymania dofinansowania jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej oraz złożenie do swojego urzędu pracy odpowiedniego wniosku. Warto najpierw skontaktować się ze swoim urzędem pracy i upewnić się, że urząd posiada środki na ten cel.

Istotnym warunkiem otrzymania środków na szkolenie jest uzasadnienie celowości szkolenia. Uzasadnieniem może być oświadczenie przyszłego pracodawcy o zamiarze zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu szkolenia lub oświadczenie bezrobotnego o zamiarze otwarcia działalności gospodarczej. Uzasadnienie celowości szkolenia w takiej formie nie zawsze jest wymagane.

Wysokość dofinansowania

Maksymalna wysokość dofinansowania kosztów szkolenia nie może przekroczyć 300% obowiązującego przeciętnego wynagrodzenia. Urzędy pracy jednak indywidualnie określają kwotę, do której mogą zrefundować koszty szkolenia. Jeśli szkolenie wskazane przez osobę bezrobotną będzie droższe niż ustalona przez urząd kwota, bezrobotny może pokryć różnicę z własnych środków.

Otrzymasz również stypendium!

Uczestnikowi szkolenia przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych, jeśli liczba godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin miesięcznie. Jeśli miesięczny wymiar godzin szkolenia jest niższy, wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku dla bezrobotnych.

Jeśli bezrobotny w trakcie odbywania szkolenia podejmie zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, nie musi przerywać szkolenia. Urząd pracy nie przestanie również wypłacać stypendium, a jedynie zmniejszy jego wysokość do 20% kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

Wiek emerytalny w Norwegii

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii? Czy po 5 latach pracy w Norwegii należy się norweska emerytura (alderspensjon)? Ile wynosi minimalna emerytura w Norwegii?

Pracodawco, zatrudniasz wysoko wrażliwego pracownika? Nie wiesz, jaki masz skarb

Jaki powinien być idealny pracownik? Kogo zatrudnić, aby przynosił jak najwięcej korzyści firmie? Kto najlepiej zadba o atmosferę w organizacji? Jak znaleźć lojalnego, rzetelnego i sumiennego pracownika? Odpowiedzią może być rekrutacja kandydata do pracy pod kątem wysokiej wrażliwości.

REKLAMA

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r.

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r. ponieważ jest to zależne od wielu czynników, m.in. od miesiąca urodzenia. Poniżej jednak zostanie wskazane jakie czynniki brać pod uwagę i jakie kroki podejmować przechodząc na emeryturę.

Odbierasz służbowy telefon, odpisujesz na maile podczas urlopu? Należy ci się wynagrodzenie

W poniedziałek, 24 czerwca na Dziennik.pl ukazała się rozmowa z Głównym Inspektorem Pracy Marcinem Staneckim. Marszałek Szymon Hołownia powołał go na to stanowisko 15 czerwca 2024 r. Inspektor został zapytany przez Dziennik.pl m.in. o kwestie dotyczące prawa do wypoczynku, skrócenia czasu pracy czy przywrócenia handlu w niedzielę. Stanecki podkreślił, że jeżeli pracownik odbiera maile albo telefony od pracodawcy na urlopie - należy mu to wliczyć do czasu pracy.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta. Skąd taka podwyżka? Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Praca dla nieletnich w wakacje

Młode osoby chcą w wakacje odpoczywać, ale też pracować i się rozwijać. Zatrudnienie małoletnich i młodocianych osób podlega w Polsce ścisłym regulacjom prawnym, które mają na celu ochronę ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Poniżej najważniejsze prawa i obowiązki.

REKLAMA

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

Jeżeli wpłaty do PPK, finansowane przez pracodawcę, zostały dokonane w terminie, są dla niego kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie, od którego zostały naliczone. Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej po terminie są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały dokonane.

ZNP i min. edukacji B. Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o zmianach w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

REKLAMA