REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

19 560 zł miesięcznie – zarobki do tej kwoty obciążone są obowiązkową składką na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Jest nowa kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe - będzie ona obowiązywała w 2024 roku
Jest nowa kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe - będzie ona obowiązywała w 2024 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych osoby uzyskujące dochody z umowy o pracę podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu tylko do określonej kwoty. Jest nią 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia ustalana na cały kolejny rok.

Ujmując rzecz inaczej, miesięczne zarobki wyższe niż 2,5-krotność średniej krajowej gwarantują, że w pewnym momencie roku zainteresowany pracownik będzie dostawał na rękę więcej, bo kwota wynagrodzenia brutto przestanie być pomniejszana o składkę emerytalną i składkę rentową.

Autopromocja

Zarabiasz w 2024 r. więcej niż 19 560 zł brutto, zapłacisz mniej na ZUS

Kwotę graniczną rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe zawiera obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 4 grudnia 2023 r.w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2024 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
Ustala się w nim, że na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230, 1429, 1672 i 1941) kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2024 wynosi 234 720 zł, a przyjęta do jej ustalenia kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia wynosi 7824 zł.

Jak łatwo policzyć, to 19 560 zł miesięcznie. Kto zarabia tyle lub mniej, przez cały 2024 rok płacił będzie pełne składki na wszystkie ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, chorobowe, a pracodawca dodatkowo płacił będzie też składkę wypadkową na pracownika.

Zarabiasz w 2024 r. więcej niż 19 560 zł: jakich składek nie zapłacisz

A składki te, choć procentowo takie same dla wszystkich, nominalnie wyglądają imponująco. W przypadku zarobków granicznych 19 560 zł,:

 • składka na ubezpieczenie emerytalna to 1 909,06 zł,
 • składka na ubezpieczenie rentowe to 293,40.

W sumie daje to 2 203,46 zł. O tyle więcej wzrosną zarobki netto osób, które zarabiają ponad graniczną kwotę. Oczywiście nie od stycznia (chyba, że miesięczne zarobki przekraczają 234 720 zł), ale dopiero gdy suma zarobków przekroczy ten roczny limit. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla przykładu, jeśli ktoś zarabia miesięcznie co najmniej 23 472 zł, to limit wypełni już po dziesięciu miesiącach, w październiku 2024 r. Wtedy za listopad i za grudzień dostanie na rękę więcej, tyle ile wcześniej wynosiła suma składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek: co z ubezpieczeniem zdrowotnym

Jak wynika z treści samego obwieszczenia, roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek ma zastosowanie do składki emerytalnej i rentowej. Nie odnosi się do dwóch pozostałych składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie wypadkowe.

Te płacone są od podstawy wymiaru czyli zarobków w takiej wysokości jaką jest podstawa do opodatkowania PIT a więc praktycznie w kwocie brutto.

Co ważne, ograniczenie podstawy wymiaru nie dotyczy składek na Pracownicze Plany Kapitałowe – te także potrącane są w stałej wysokości określonego procentu od zarobków, niezależnie od ich wysokości.

Kogo dotyczy ograniczenie składki na ubezpieczenie chorobowe

Trzeba pamiętać, że co prawda funkcjonuje w obrocie prawnym ograniczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, ale dotyczy ono np. zleceniobiorców czy przedsiębiorców, a nie pracowników. Dla tych ostatnich ubezpieczenie chorobowe jest ubezpieczeniem obowiązkowym, natomiast dla innych grup – dobrowolnym, co oznacza, że mogą go nie płacić w ogóle, niezależnie od wysokości dochodów (z konsekwencją w postaci braku prawa do zasiłku chorobowego). Gdy jednak dobrowolnie się ubezpieczają, pojawia się kwota graniczna – ta dla odmiany ustalana jest komunikatem prezesa ZUS 

Na 2024 r, jest to komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie kwoty 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, stosowanej w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie. Brzmi on tak.

Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230, 1429, 1672 i 1941) ogłasza się, że kwota 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, stosowana w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie, wynosi miesięcznie 19 560,00 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • seweweew
  2023-12-15 13:52:54
  i to jest patologia systemu że zarabiając pomiędzy i wchodząc w II próg 10 500 a 19 560 oddasz ponad połowę wynagrodzenia czyli netto spadnie o parę tysięcy. Dzieje się tak dzięki włączeniu składki zdrowotnej do opodatkowania. Może nad tym powinien się pochylić nowy rząd bo przy rosnącej inflacji i płacach coraz więcej osób wchodzi w II próg (który nie jest waloryzowany co rocznie tak jak składki ZUS) i wlaśnie ta klasa średnia najbardziej ubożeje.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

REKLAMA

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

REKLAMA

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

REKLAMA