REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

19 560 zł miesięcznie – zarobki do tej kwoty obciążone są obowiązkową składką na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Jest nowa kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe - będzie ona obowiązywała w 2024 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych osoby uzyskujące dochody z umowy o pracę podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu tylko do określonej kwoty. Jest nią 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia ustalana na cały kolejny rok.

Ujmując rzecz inaczej, miesięczne zarobki wyższe niż 2,5-krotność średniej krajowej gwarantują, że w pewnym momencie roku zainteresowany pracownik będzie dostawał na rękę więcej, bo kwota wynagrodzenia brutto przestanie być pomniejszana o składkę emerytalną i składkę rentową.

REKLAMA

Autopromocja

Zarabiasz w 2024 r. więcej niż 19 560 zł brutto, zapłacisz mniej na ZUS

Kwotę graniczną rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe zawiera obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 4 grudnia 2023 r.w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2024 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
Ustala się w nim, że na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230, 1429, 1672 i 1941) kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2024 wynosi 234 720 zł, a przyjęta do jej ustalenia kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia wynosi 7824 zł.

Jak łatwo policzyć, to 19 560 zł miesięcznie. Kto zarabia tyle lub mniej, przez cały 2024 rok płacił będzie pełne składki na wszystkie ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, chorobowe, a pracodawca dodatkowo płacił będzie też składkę wypadkową na pracownika.

Zarabiasz w 2024 r. więcej niż 19 560 zł: jakich składek nie zapłacisz

A składki te, choć procentowo takie same dla wszystkich, nominalnie wyglądają imponująco. W przypadku zarobków granicznych 19 560 zł,:

  • składka na ubezpieczenie emerytalna to 1 909,06 zł,
  • składka na ubezpieczenie rentowe to 293,40.

REKLAMA

W sumie daje to 2 203,46 zł. O tyle więcej wzrosną zarobki netto osób, które zarabiają ponad graniczną kwotę. Oczywiście nie od stycznia (chyba, że miesięczne zarobki przekraczają 234 720 zł), ale dopiero gdy suma zarobków przekroczy ten roczny limit. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla przykładu, jeśli ktoś zarabia miesięcznie co najmniej 23 472 zł, to limit wypełni już po dziesięciu miesiącach, w październiku 2024 r. Wtedy za listopad i za grudzień dostanie na rękę więcej, tyle ile wcześniej wynosiła suma składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek: co z ubezpieczeniem zdrowotnym

Jak wynika z treści samego obwieszczenia, roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek ma zastosowanie do składki emerytalnej i rentowej. Nie odnosi się do dwóch pozostałych składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie wypadkowe.

Te płacone są od podstawy wymiaru czyli zarobków w takiej wysokości jaką jest podstawa do opodatkowania PIT a więc praktycznie w kwocie brutto.

Co ważne, ograniczenie podstawy wymiaru nie dotyczy składek na Pracownicze Plany Kapitałowe – te także potrącane są w stałej wysokości określonego procentu od zarobków, niezależnie od ich wysokości.

Kogo dotyczy ograniczenie składki na ubezpieczenie chorobowe

Trzeba pamiętać, że co prawda funkcjonuje w obrocie prawnym ograniczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, ale dotyczy ono np. zleceniobiorców czy przedsiębiorców, a nie pracowników. Dla tych ostatnich ubezpieczenie chorobowe jest ubezpieczeniem obowiązkowym, natomiast dla innych grup – dobrowolnym, co oznacza, że mogą go nie płacić w ogóle, niezależnie od wysokości dochodów (z konsekwencją w postaci braku prawa do zasiłku chorobowego). Gdy jednak dobrowolnie się ubezpieczają, pojawia się kwota graniczna – ta dla odmiany ustalana jest komunikatem prezesa ZUS 

Na 2024 r, jest to komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie kwoty 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, stosowanej w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie. Brzmi on tak.

Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230, 1429, 1672 i 1941) ogłasza się, że kwota 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, stosowana w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie, wynosi miesięcznie 19 560,00 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA