REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo pracy, Szkolenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyjaśnienia poszkodowanego w postępowaniu powypadkowym - WZÓR

Wyjaśnienia poszkodowanego w postępowaniu powypadkowym powinny zostać wysłuchane przez zespół powypadkowy jeszcze przed sporządzeniem protokołu powypadkowego. Przedstawiamy wzór wyjaśnień poszkodowanego sporządzonych na piśmie.

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy - WZÓR

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządza się na wzorze określonym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Dokument opracowuje zespół powypadkowy nie później niż w terminie 14 dni od uzyskania wiadomości o wypadku.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji - efekty w 2013 i 2014 r.

Prawie 30 tys. pracowników skorzystało z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji w 2013 i 2014 r. EFG pomógł w znalezieniu nowej pracy łącznie 26 610 pracownikom zwolnionym w wyniku kryzysu gospodarczego i skutków globalizacji.

PO WER 2014-2020 na Śląsku

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) ma na celu wsparcie ludzi młodych na rynku pracy. Na Śląsku na realizację programu przeznacza się około 201 mln euro. Należy zaznaczyć, że w województwie śląskim bez pracy pozostawało prawie 25 tys. osób do 24. roku życia, a pomiędzy 25. a 34. rokiem życia - było ich ok. 50 tys.

Odmowa wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa

Pracownik ma prawo do powstrzymywania się od wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli warunki pracy nie spełniają wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, przez co występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, może on odmówić wykonywania pracy. Czy za czas powstrzymywania się od pracy otrzyma wynagrodzenie?

Rynek pracy - branża IT w 2015 r.

Rynek pracy w branży IT w 2015 r. wciąż cechuje niedobór kandydatów do pracy. Kilkadziesiąt absolwentów kierunków informatycznych przybywających każdego roku nie wystarcza. Postępujący rozwój technologiczny sprawia, że firmy wciąż potrzebują zatrudniać pracowników z wysokimi kwalifikacjami.

Bezpieczeństwo pracy w firmie

Prowadząc własną firmę, należy jak najdokładniej zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracownika. Które przepisy BHP są szczególnie istotne? Na co zwrócić uwagę?

Narażenie techników radioterapii na promieniowanie jonizujące

W ocenie MZ narażenie techników radioterapii na promieniowanie jonizujące jest niewielkie, a ich wynagrodzenie nie odbiega od poziomu zarobków innych techników medycznych.

Telepraca bardziej elastyczna - projekt zmian w Kodeksie pracy

Resort pracy stworzył projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący wykonywania pracy w formie telepracy. Proponowane regulacje dążą do uelastycznienia zasad stosowania telepracy. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Radosławem Mleczko.

Wybór odpowiedniej sali na szkolenie

Wybór odpowiedniej sali na przeprowadzenie szkolenia może okazać się bardzo trudny. Najwięcej problemów i wątpliwości mają osoby, które nie posiadają doświadczenia w wynajmie sal konferencyjnych. Na co należy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu idealnego pomieszczenia?

Pierwsze tygodnie pomocy dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem

Minęły pierwsze tygodnie pomocy dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem. Dzięki wsparciu utrzymano ponad 330 miejsc pracy.

Rozwój zawodowy

Rozwój zawodowy jest niezwykle ważny dla każdego człowieka. Pozwala na odczuwanie satysfakcji z pracy i otwiera ścieżki kariery. Jak należy dbać o rozwój zawodowy?

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy od 1 lutego

Z dniem 1 lutego 2015 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Dotyczy wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli na wprowadzeniu rosyjskiego embarga,

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu finansowym w związku z rosyjskim embargiem

Dnia 28 stycznia 2015 r. prezydent podpisał ustawę o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z nałożeniem rosyjskiego embarga. Wsparcie przewiduje dopłaty do wynagrodzeń i szkoleń pracowników oraz opłacanie składek ZUS.

Cel Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Krajowy Fundusz Szkoleniowy ma na celu poprawę jakości zasobów pracy w Polsce oraz lepsze ich dostosowanie do wymogów zmieniającego się rynku pracy.

Szkolenia i opieka medyczna dla pracowników

Szkolenia i opieka medyczna dla pracowników to najpopularniejsze benefity stosowane przez pracodawców w Polsce.

Które szkolenie wybrać?

Szkolenia zdecydowanie wpływają na rozwój każdego człowieka. Często wiążą się jednak z niemałymi wydatkami. Które szkolenie wybrać, aby przeznaczone na nie pieniądze przyniosły korzyść?

Pomoc dla pracodawców w latach 2015-2016 przyjęta przez Sejm

Posłowie podczas 83 posiedzenia Sejmu przyjęli nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Wiąże się to z przyznaniem pracodawcom pomocy finansowej na wynagrodzenia, szkolenia i składki ubezpieczeniowe pracowników w latach 2015-2016. Pracę nad nowelizacją ustawy podejmie teraz Senat.

Pomoc finansowa dla pracodawców od 1 lutego 2015 r.

W celu ochrony miejsc pracy przewidziano pomoc finansową dla firm, które tracą na wprowadzeniu rosyjskiego embargo. Przeznaczy się na ten cel 500 mln zł. Ustawa wejdzie w życie 1 lutego 2015 roku. Z jakich form pomocy pracodawcy będą mogli korzystać do końca 2016 roku?

Pomoc dla pracodawców z FGŚP 2015-2016

Już od 1 lutego 2015 r. zacznie obowiązywać nowa regulacja, która ma na celu wspieranie przedsiębiorców dotkniętych wprowadzeniem rosyjskiego embarga. Przewiduje się m.in. pomoc dla pracodawców z FGŚP w latach 2015-2016 w postaci dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, ponoszonych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne oraz kosztów szkoleń.

Plany zawodowe na 2015 r.

Nadejście nowego roku często wiąże się z podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć oraz planowaniem życia zawodowego na kolejny rok. Jakie postanowienia na 2015 r. warto poczynić?

Ochrona informatora o nieprawidłowościach w miejscu pracy

Wykrycie nieprawidłowości w miejscu pracy jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo pracowników. Przede wszystkim należy zapewnić ochronę informatorowi, który sygnalizuje o uchybieniach w funkcjonowaniu zakładu pracy. Powstają problemy dotyczące przetwarzania danych osobowych.

Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej

"Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" to konkurs Państwowej Inspekcji Pracy. Już po raz 21. zostali nagrodzeni pracodawcy, którzy w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników.

Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie

Osiem największych firm budowlanych w Polsce wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarło "Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie". Celem podjętej współpracy ma być podniesienie standardów BHP na budowach, zmniejszenie liczby wypadków oraz wyeliminowanie wypadków śmiertelnych.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru gry szkoleniowej?

Gra szkoleniowa to ostatnio modne narzędzie edukacyjne wykorzystywane w szkoleniach pracowników. Formuła interaktywnego współdziałania angażuje ich całkowicie w zaproponowane przez trenera działania i przynosi wymierne efekty. Dzięki nim uczestnicy są w stanie nauczyć się podejmowania decyzji oraz mają możliwość sprawdzenia własnych kompetencji. Jednak by ta forma szkolenia okazała się faktycznie skuteczna należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Czy i dlaczego warto korzystać z gier szkoleniowych?

Coraz więcej trenerów i coachów wykorzystuje różnego rodzaju gry w swojej pracy. Dlaczego? Otóż są one bardzo dobrym sposobem na przedstawienie trudnych zagadnień, które nieraz są do tego jeszcze nudne.

Maszyny zamiast pracowników - większe bezpieczeństwo pracy

Coraz częściej maszyny zaczynają zastępować pracowników. Wpływa to na większe bezpieczeństwo pracy. Dotyczy to przede wszystkim górnictwa, gdzie automatyzacja całkowicie zmienia warunki pracy.

V Konwent Prawa Pracy już 2 października!

Już 2 października 2014 r. w Warszawie odbędzie się jedna z największych konferencji z zakresu prawa pracy - V Konwent Prawa Pracy - Prawo Pracy 2014/2015.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi" Gdynia - 10 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 10 września 2014 r. w Gdyni.

Okulary od pracodawcy – dofinansowanie

Dofinansowanie przez pracodawcę zakupy okularów korygujących dla pracownika wynika z regulacji zawartych w Kodeksie pracy. Pracodawca ma obowiązek zrefundowania okularów, gdy badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pranie i konserwację odzieży roboczej. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić - może obarczyć tym obowiązkiem pracownika. Wówczas musi wypłacić stosowny ekwiwalent pieniężny.

XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy" - 23 i 24 września 2014 r.

Zapraszamy na XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy", który odbędzie się 23 i 24 września 2014 r. w Krakowie.

Wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej

Kiedy można uznać, że osoba normalnie wykonuje pracę w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej? Do jakich procedur trzeba się zastosować? Jak wygląda sytuacja osoby pracującej na własny rachunek? Odpowiedzi związanych z wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich znajdziesz w poniższym artykule.

Delegowanie pracowników w ustawodawstwie Unii Europejskiej

Na czym polega delegowanie? Na jaki okres można wydelegować pracownika i jakiemu ustawodawstwu w tym czasie podlega? Poniższy artykuł wyjaśni proces delegacji w ustawodawstwie unijnym.

Szkolenia dla pracodawców

Wiele osób marzy o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to naprawdę ogromne wyzwanie. Stworzenie sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa wymaga wiedzy nie tylko tej o oferowanych produktach bądź usługach, ale także z zakresu prawa pracy, finansów i zarządzania zasobami ludzkimi.

Szkolenie "Bezpieczeństwo, organizacja i zabezpieczenie prac na wysokości" - 27 czerwca 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Bezpieczeństwo, organizacja i zabezpieczenie prac na wysokości", które odbędzie się 27 czerwca 2014 r. w Warszawie.

Szkolenia sposobem na aktywizację grupy osób 45+

Liczba projektów realizowanych pod szyldem "aktywizacja osób po 45. roku życia" pokazuje, jak ważne dla naszej gospodarki jest ukierunkowanie na osoby dojrzałe. Liczne inicjatywy podejmowane na tym froncie mają na celu podnoszenie kwalifikacji oraz umiejętności osób po 45. roku życia jak również promocji utrzymania zatrudnienia. Projekty dofinansowywane ze środków unijnych pozwalają pracownikom z dłuższym stażem na podnoszenie własnych kompetencji dzięki licznym szkoleniom i kursom kierowanym przede wszystkim do tej właśnie grupy wiekowej.

Powoływanie społecznych inspektorów pracy - potrzebne zmiany

Zasady powoływania, przez związki zawodowe, społecznych inspektorów pracy w żaden sposób nie są dostosowane do obecnej rzeczywistości - uważa Konfederacja Lewiatan.

Dobiega końca czas na uzupełnienie kwalifikacji bhp

Dobiega końca czas na uzupełnienie kwalifikacji bhp przez pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Ostateczny termin mija 30 czerwca tego roku.

Jak często trzeba przeprowadzać okresowe szkolenia BHP?

Okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane w czasie trwania stosunku pracy pracowników. Częstotliwość ich przeprowadzania uzależniona jest od stanowiska zajmowanego przez pracownika w zakładzie pracy. Jak często muszą być organizowane okresowe szkolenia BHP?

Okresowe szkolenie BHP dla pracowników

Okresowe szkolenia BHP mają na celu przypomnienie i rozwój wiedzy z zakresu BHP wśród zatrudnionych pracowników. Czym charakteryzuje się okresowe szkolenie BHP dla pracowników?

Jak przebiega wstępne szkolenie BHP?

Szkolenia BHP to nieodłączny element funkcjonowania firmy. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Skrócony czas pracy przy szkodliwych warunkach pracy

W przypadku, gdy praca jest wykonywana w szkodliwych lub szczególnie uciążliwych warunkach pracy, pracodawca ma obowiązek skrócenia czasu pracy swoim pracownikom. Kiedy trzeba skrócić czas pracy z powodu szkodliwych warunków pracy?

PUP zrefunduje koszty opieki nad dzieckiem

Bezrobotny skierowany na szkolenie bądź chcący podjąć zatrudnienie może ubiegać się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem. Jakie kryteria musi spełnić?

Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy

Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Każdy pracownik powinien mieć dostęp do odpowiednio wyposażonej apteczki oraz pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Czego kobiety w pracy wykonywać nie powinny

Kobiety ze względu na swe predyspozycje fizyczne nie mogą wykonywać prac związanych z wykorzystaniem znacznej siły. Rozporządzenie Rady Ministrów zawiera katalog czynności wzbronionych kobietom w miejscu pracy.

Ogólne warunki bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące terenu zakładu pracy

Teren zakładu pracy to przestrzeń wraz z obiektami budowlanymi, będąca w dyspozycji pracodawcy, w której pracodawca organizuje miejsca pracy. W swoim zakładzie pracy pracodawca musi zapewnić bezpieczeństwo.

Kiedy pracownik może powstrzymać się od pracy ze względów bezpieczeństwa

W przypadku, kiedy jest to konieczne pracownika ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy ze względu na warunki bezpieczeństwa. W takiej sytuacji przysługuje m prawo do wynagrodzenia.

Czy każdy pracownik przed podjęciem pracy musi odbyć szkolenie bhp

Kodeks pracy wprowadza zakaz dopuszczania pracownika do pracy bez znajomości przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy dotyczy to wszystkich pracowników?

Pracodawca nie musi już organizować palarni w swoim zakładzie pracy

Pracodawcy nie muszą już zapewniać w swoich zakładach pracy palarni. Zmiana jest konsekwencją zmiany definicji urządzeń sanitarno-higienicznych.

REKLAMA