Telepraca bardziej elastyczna - projekt zmian w Kodeksie pracy

Resort pracy przygotował projekt nowelizacji kodeksu pracy dotyczący telepracy. Na czym miałyby polegać zmiany?
Przede wszystkim na uelastycznieniu możliwości jej stosowania. Chodzi o rezygnację z wymogu regularności świadczenia pracy w tej formie oraz zwiększenie roli umowy między pracodawcą a pracownikiem określającej zasady wykonywania obowiązków przez telepracownika.
W formie telepracy można pracować przez cały czas, albo tylko w wybrane dni, np. w poniedziałki i wtorki. Czy rząd chce dać większą swobodę stronom w tym zakresie?
Umowa między pracownikiem a pracodawcą mogłaby przewidywać, że telepraca nie musi być świadczona na zasadach regularności, ale w sposób ustalony dwustronnie. Nawet w sytuacji, gdy w firmie nie dojdzie do zawarcia porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników w sprawie regulaminu świadczenia telepracy, możliwe byłoby świadczenie obowiązków w tej formie. Zmienione przepisy wskazywałyby, co dokładnie można w takiej umowie określić, np. tak ważny element, jak sposób, w jaki pracownik może zrezygnować ze świadczenia obowiązków w formie telepracy i wrócić na swoje miejsce w siedzibie pracodawcy. Co do zasady, ogólne rozwiązania w zakresie stosowania telepracy byłyby wciąż zawierane w regulaminie, natomiast w umowie z konkretnym pracownikiem następowałoby ich uszczegółowienie lub np. wskazywanie odrębności od postanowień regulaminowych. Oczywiście przepisy powszechnie obowiązujące będą zawierały gwarancje, że strony nie zawrą umownie postanowień mniej korzystnych dla zatrudnionego niż te przewidziane w k.p.
Rekomendowany produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF
W umowie można by zatem swobodnie ustalać, że telepracownik pojawia się w firmie niekoniecznie w każdy czwartek i piątek, tylko w dni, kiedy zajdzie taka potrzeba?
Tak. Obecnie nie jest to możliwe ze względu na konieczność zachowania regularności w świadczeniu telepracy. A przepisy powinny taką możliwość dopuszczać, dać stronom większą swobodę w omawianym zakresie. Stosowanie telepracy byłoby wówczas bardziej elastyczne.
Dla pracodawców szczególnie uciążliwy jest obowiązek kontroli miejsca pracy telepracownika, czyli np. jego mieszkania. Czy w tym zakresie projekt przewiduje zmiany?
Proponujemy rozwiązanie, zgodnie z którym pracownik może odmówić przeprowadzenia takiej kontroli. To jednak byłoby równoznaczne ze zmianą zasad ponoszenia odpowiedzialności przez pracodawcę za bezpieczeństwo w miejscu świadczenia pracy. Chodzi tu w szczególności o zakres takiej odpowiedzialności w dwóch przypadkach: gdy pracownik odmówi przeprowadzenia kontroli w miejscu, gdzie ma być świadczona telepraca, ale przede wszystkim gdy wykonuje obowiązki w innych miejscach niż własny dom i w dodatku nie jest to jedno miejsce, ale kilka różnych, które nie dadzą się w jeden sposób z góry przewidzieć – bo np. praca ma mobilny charakter. Naszym zdaniem w przypadku, gdy zatrudniający nie może ani wpływać na warunki, w jakich świadczona jest telepraca, ani ich skutecznie kontrolować, powinien ponosić odpowiedzialność jedynie za bezpieczeństwo narzędzi pracy, które udostępnił podwładnemu. Ta kwestia nie powinna blokować możliwości elastycznego ustalania zasad telepracy. Jeżeli pracownik i pracodawca się porozumieją, to ten pierwszy może świadczyć obowiązki np. w dowolnym miejscu, korzystając z firmowego laptopa. Prawo powinno dostrzegać, że zmienia się pojęcie miejsca i czasu świadczenia pracy i reagować na potrzeby firm i zatrudnionych w tym zakresie. Dziś za nimi nie nadąża. Rzeczywistości nie zmienimy, więc jeśli chcemy cywilizować relacje między pracownikami a pracodawcami i chronić tych pierwszych przed nieuprawnionymi i nieprzewidywalnymi działaniami, to jednocześnie musimy stworzyć zatrudniającym warunki, które umożliwią im prowadzenie działalności w zgodzie z wymogami dzisiejszych czasów.
Zapraszamy na nasze FORUM
Czy problemem nie będą w tym przypadku przepisy unijne, które z góry przesądzają, że pracodawca zawsze ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy i ponosi za to odpowiedzialność?
Nasze argumenty w tym zakresie przedstawiamy na forum UE, w tym Komisji Europejskiej. Dostrzegamy potrzebę rewizji unijnych przepisów, która umożliwiłaby uelastycznienie stosowania telepracy.
Co do zasady telepraca jest korzystna dla pracownika. Jednak czy zaproponowane zmiany nie spowodują, że pracodawca – jako silniejsza strona stosunku pracy – będzie mógł ją narzucić zatrudnionym, którzy będą zainteresowani tą formą zatrudnienia?
Oczywiście zawsze można zwracać uwagę na pewne obawy związane z wykonywaniem pracy na odległość, np. dotyczące alienacji pracownika, braku kontaktów międzyludzkich czy pracy zespołowej. Odpowiedzią na tego typu problemy nie powinno być jednak ograniczanie samej możliwości świadczenia obowiązków w formie telepracy. To właśnie uelastycznienie zasad stosowania pracy na odległość może takie zagrożenia zminimalizować. Ułatwi bowiem firmom i pracownikom dostosowanie warunków telepracy do realnych potrzeb. Poza tym świadczenie obowiązków w siedzibie firmy nie musi być równoznaczne z posiadaniem lepszego kontaktu ze współpracownikami. Jestem przekonany, że w przypadku osób zatrudnionych w wielu firmach kontakt ten – po zajęciu własnego biurka z komputerem – ogranicza się do wysyłania e-maili. Tymczasem korzyści pracy na odległość dla zatrudnionych są ewidentne – nie muszą tracić czasu na dojazdy do i z pracy, mogą dogodniej zorganizować opiekę nad dzieckiem itp. Trzeba wreszcie przypomnieć, że zgodnie z prawem pracownik nadal będzie mógł odmówić świadczenia obowiązków w formie telepracy i nie powinien ponieść z tego powodu żadnych negatywnych konsekwencji.
Czy resort pracy przewidział już cykl prac legislacyjnych nad omawianym projektem?
Sejm w ubiegłym tygodniu rozpoczął prace nad dwoma bardzo istotnymi projektami nowelizacji k.p. Rządowy dotyczy zasad stosowania umów na czas określony, a prezydencki – uprawnień rodzicielskich. Obydwa, w tym zwłaszcza ten prezydencki, w dużym stopniu dotyczą możliwości godzenia obowiązków zawodowych i osobistych oraz elastyczności w tym zakresie. Może to być impuls do dyskusji również nad zmianami w zakresie pracy na odległość.
Ekwiwalent za Internet dla telepracownika
Rozmawiał Łukasz Guza

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
7 czerwca 2023 r. w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd – NSZZ "Solidarność". W ramach tego porozumienia ustalono m.in. zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, zapewnienie ochrony działaczy związkowych w kodeksie postępowania cywilnego, wypłatę dodatku w kwocie 600 zł miesięcznie dla pracowników domów pomocy społecznej (za okres od 1 kwietnia do końca 2023 roku) i zaprzestanie procesu wygaszania emerytur pomostowych.
Boże Ciało to dzień, który w Polsce jest ustawowo wolny od pracy. Wyjaśniamy, czy takie same reguły dotyczą piątku 9 czerwca.
Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.
„Naturalną ścieżką rozwoju programisty jest obcowanie z technologią i komputerami od małego. Liceum o profilu informatyczno-matematycznym, a następnie studia informatyczne. Wszystko to daje bardzo mocne podstawy teoretyczne. Kolejny etap to praktyka. Im wcześniej się zacznie tym lepiej” – mówi Piotr Cichosz.
Czterdzieści pięć procent Polaków chciałoby pracować w IT, a aż siedemdziesiąt pięć procent doradziłoby swoim dzieciom kształcenie w kierunku związanym z programowaniem. Jednak tylko 30 proc. badanych zastanawia się nad podjęciem nauki w celu przejścia do IT. Główną motywacją są pieniądze, jakie zarabiają specjaliści IT.
Część licealistów planuje swoją przyszłość od lat, inni dopiero po egzaminach maturalnych podejmą kluczowe decyzje. Aż 60% z nich połączy studia z pracą, a co piąty absolwent poświęci się wyłącznie nauce. Choć większość z nich obawia się wejścia na rynek pracy (57%), głównie z powodu braku doświadczenia i odpowiednich umiejętności, to ma wobec pierwszego zajęcia konkretne oczekiwania finansowe. 38% zapytanych chciałoby na początku zarabiać od 5 tys. do 7 tys. zł miesięcznie. Najbardziej perspektywiczną branżą w opinii co drugiego licealisty jest IT.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,1 proc., 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najniższe bezrobocie w maju zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).
Piątek po Bożym Ciele przypada w czasie, kiedy wiele osób korzysta z czterodniowego długiego weekendu. Gdzie i w jakich godzinach będziemy mogli zrobić tego dnia zakupy? Sprawdziliśmy, jak w piątek po Bożym Ciele są otwarte sklepy.
Zezwolenie na pracę, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy legalizują pracę cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w RP. Jakie są różnice między tymi formami? Odpowiadamy.
Do zespołu WeNet Group S.A. spółki specjalizującej się w doradztwie internetowym, od czerwca dołączyła Iwona Wencel, obejmując stanowisko VP HR. Iwona Wencel będzie ściśle współpracować z zarządem oraz dyrektor personalną Dorotą Malarską, aby rozwinąć i wzmocnić funkcję HR.
Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r. - jak będzie to wyglądało? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r.? Jak ustalić czy doszło do przekroczenia rocznej kwoty podstawy wymiaru składek? Jakie świadczenia mogą być zmniejszone czy zawieszone?
Gra badająca kompetencje miękkie kandydatów, narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania czy platforma do neuronauki, dzięki której pracownicy poświęcając 5 minut dziennie zwiększają swoje kwalifikacje. Polski rynek branży HR Tech liczący ponad 300 firm, z roku na rok rozwija się i pomaga zmienić to, w jaki sposób przebiegają m.in. procesy rekrutacyjne w firmach, szkolenia czy kadry i płace. Polskie Forum HR, zrzeszające największe firmy z branży usług HR, wyłoniło w konkursie trzy podmioty: Rankode, ReQiu i SeeWidely, które prezentowały najbardziej innowacyjne rozwiązania.
Za nami egzaminy maturalne, koniec roku akademickiego tuż za pasem. Dla jednych wakacje to pora odpoczynku, dla innych najlepszy czas na pracę dorywczą i zasilenie budżetu. Eksperci Tikrow, aplikacji z ofertami pracy natychmiastowej, przygotowali zestawienie najlepiej płatnych zajęć tego lata.
Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?
Aż 93% pracodawców jest zaniepokojonych możliwym odejściem pracowników – takie dane podaje portal LinkedIn. Oprócz odpowiednio wysokiego wynagrodzenia sposobem na ich zatrzymanie mogą być atrakcyjne świadczenia pozapłacowe.
Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.
Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.
Praca w porze nocnej ma specjalną regulację w Kodeksie pracy. Przepisy określają warunki wykonywania pracy w tej porze oraz świadczenia przysługujące z tego tyłu pracownikowi. Kiedy przypada pora nocna? Co należy się za pracę w nocy?
Dni wolne od pracy odgrywają istotną rolę we włoskim systemie pracy, zapewniając pracownikom odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Włochy mają bogatą tradycję świąt i dni wolnych, które są hołdem dla kultury, historii i religii tego kraju. W tym artykule przyjrzymy się dniom wolnym od pracy we Włoszech, ich znaczeniu i wpływowi na pracowników.
Włochy posiadają umiarkowaną liczbę dni wolnych od pracy. W ciągu roku jest jedenaście ogólnowłoskich dni wolnych. Kiedy przypadają dni wolne od pracy we Włoszech?
Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów!
Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i internetu, w ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój pracy platformowej. Ten nowy model zatrudnienia staje się coraz bardziej popularny i wpływa na wiele aspektów naszego życia zawodowego. Praca platformowa, zwana również gospodarką współdzielenia, to forma zatrudnienia, w której pracownicy wykonują krótkoterminowe zadania lub oferują swoje usługi za pośrednictwem platform internetowych.
Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy.
Praca potrafi być stresująca. To banalne stwierdzenie, z którym zgodzi się chyba każdy pracownik i pracodawca. „To co najczęściej wskazywane jest jako źródło stresu w pracy to zbyt duże przeciążenie obowiązkami, brak poczucia kontroli nad tym co robimy, brak możliwości wyrażania siebie oraz konflikty i nieporozumienia pomiędzy współpracownikami” – mówi Magdalena Kaźmierczak, psycholog. Jak zatem radzić sobie ze stresem w pracy? Pani psycholog ma kilka dobrych rad. Zachęcamy do lektury.
Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?
Komentarze(0)
Pokaż: