Kategorie

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru gry szkoleniowej?

AkademiaGier.com
ekspert z zakresu HR
Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru gry szkoleniowej? /Fot. Fotolia
Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru gry szkoleniowej? /Fot. Fotolia
Fotolia
Gra szkoleniowa to ostatnio modne narzędzie edukacyjne wykorzystywane w szkoleniach pracowników. Formuła interaktywnego współdziałania angażuje ich całkowicie w zaproponowane przez trenera działania i przynosi wymierne efekty. Dzięki nim uczestnicy są w stanie nauczyć się podejmowania decyzji oraz mają możliwość sprawdzenia własnych kompetencji. Jednak by ta forma szkolenia okazała się faktycznie skuteczna należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Przed wyborem gry szkoleniowej powinno się określić cel jaki chce się osiągnąć przy jej pomocy. Przydatny okaże się w tym opis danej gry, w którym znajdują się jej cele ogólne, szczegółowe, a także w jakich obszarach ma ona zastosowanie i do kogo jest kierowana. Odpowiednio dobrana gra odzwierciedla i trenuje pożądane w pracy cechy i kwalifikacje.

Następnym ważnym krokiem jest sprecyzowanie ile osób ma brać udział w szkoleniu. Należy zwrócić uwagą zarówno na to, jaka jest maksymalna, jak i minimalna liczba potrzebnych uczestników. Ponadto ważne jest ustalenie ile czasu chcemy przeznaczyć na rozgrywkę. Można wybrać taką, która trwa około godziny lub nawet kilka dni.

Integracja w pracy - sposób na dobry zespół czy niepotrzebny wydatek?

Reklama

Przy wyborze gry ważny jest również budżet. Zakup owego narzędzia szkoleniowego wiąże się z niemałym wydatkiem. Jeżeli jednak nie chcemy lub nie możemy przeznaczyć dużej sumy, dobrą opcją jest możliwość wypożyczenia gry na 2 dni lub nawet na tydzień. Takie rozwiązanie w swojej ofercie posiada np. AkademiaGier.com. Poza tym koszt gry jest uzależniony jeszcze od tego, czy nadaje się ona do samodzielnego wykorzystania, czy też potrzebny jest wykwalifikowany trener do przeprowadzenia rozgrywki w odpowiedniej formie. Więcej zapłacimy za grę przygotowywaną na indywidualne zamówienie, ale będzie ona spełniać nasze konkretne cele i oczekiwania.

Jeżeli zdecydujemy się na nabycie gry wraz z jej przeprowadzeniem powinniśmy sprawdzić uprawnienia i kompetencje danego trenera. Skuteczność realizowanego szkolenia zależy przecież od tego czy osoba prowadząca jest ekspertem w dziedzinie, której dotyczy aktywność wybranej przez nas gry. Ważne jest sprawdzenie czy posiada on niezbędne doświadczenie w szkoleniu grup oraz umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków jakie zachodzą podczas rozgrywek.

Gra jako pożądana forma szkoleń pracowników

O efektywności gier szkoleniowych decyduje odpowiednio dobrana kategoria. Są one tak skonstruowane by umożliwiać doskonalenie określonych kompetencji. I tak możemy wybrać grę rozwijającą myślenie strategiczne, umiejętność negocjowania czy uczącą podejmowania decyzji. Istnieją również takie, które szkolą uczestników w kwestii zarządzania i przywództwa, a nawet pokazują jak dysponować sobą w czasie. – dodaje Marlena Babicka z AkademiaGier.com

Reklama

Istotna jest także możliwość wypróbowania owego narzędzia rozwojowego przed zakupem. Coraz więcej firm zajmujących się sprzedażą gier oferuje zainteresowanym osobom szansę sprawdzenia swoich produktów w praktyce. Specjalnie na tę okazję organizowane są dedykowane sesje prezentujące gry szkoleniowe w zainteresowanej firmie.

Gry szkoleniowe umożliwiają doskonalenie dotychczasowych kompetencji, a także zdobywanie nowych w znacznie przyspieszonym tempie. Dzięki nim uczenie się jest skuteczniejsze, gdyż odbywa się poprzez rozwiązywanie problemów na bieżąco. By gra spełniła nasze oczekiwania powinniśmy przed jej wyborem przemyśleć wszystkie powyższe aspekty, a także określić co stanowi barierę w efektywnej pracy zespołu. Uzyskane w ten sposób informację pozwolą dostosować grę szkoleniową do sytuacji w firmie.

Forum Kadry

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?