| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru gry szkoleniowej?

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru gry szkoleniowej?

Gra szkoleniowa to ostatnio modne narzędzie edukacyjne wykorzystywane w szkoleniach pracowników. Formuła interaktywnego współdziałania angażuje ich całkowicie w zaproponowane przez trenera działania i przynosi wymierne efekty. Dzięki nim uczestnicy są w stanie nauczyć się podejmowania decyzji oraz mają możliwość sprawdzenia własnych kompetencji. Jednak by ta forma szkolenia okazała się faktycznie skuteczna należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Przed wyborem gry szkoleniowej powinno się określić cel jaki chce się osiągnąć przy jej pomocy. Przydatny okaże się w tym opis danej gry, w którym znajdują się jej cele ogólne, szczegółowe, a także w jakich obszarach ma ona zastosowanie i do kogo jest kierowana. Odpowiednio dobrana gra odzwierciedla i trenuje pożądane w pracy cechy i kwalifikacje.

Następnym ważnym krokiem jest sprecyzowanie ile osób ma brać udział w szkoleniu. Należy zwrócić uwagą zarówno na to, jaka jest maksymalna, jak i minimalna liczba potrzebnych uczestników. Ponadto ważne jest ustalenie ile czasu chcemy przeznaczyć na rozgrywkę. Można wybrać taką, która trwa około godziny lub nawet kilka dni.

Integracja w pracy - sposób na dobry zespół czy niepotrzebny wydatek?

Przy wyborze gry ważny jest również budżet. Zakup owego narzędzia szkoleniowego wiąże się z niemałym wydatkiem. Jeżeli jednak nie chcemy lub nie możemy przeznaczyć dużej sumy, dobrą opcją jest możliwość wypożyczenia gry na 2 dni lub nawet na tydzień. Takie rozwiązanie w swojej ofercie posiada np. AkademiaGier.com. Poza tym koszt gry jest uzależniony jeszcze od tego, czy nadaje się ona do samodzielnego wykorzystania, czy też potrzebny jest wykwalifikowany trener do przeprowadzenia rozgrywki w odpowiedniej formie. Więcej zapłacimy za grę przygotowywaną na indywidualne zamówienie, ale będzie ona spełniać nasze konkretne cele i oczekiwania.

Jeżeli zdecydujemy się na nabycie gry wraz z jej przeprowadzeniem powinniśmy sprawdzić uprawnienia i kompetencje danego trenera. Skuteczność realizowanego szkolenia zależy przecież od tego czy osoba prowadząca jest ekspertem w dziedzinie, której dotyczy aktywność wybranej przez nas gry. Ważne jest sprawdzenie czy posiada on niezbędne doświadczenie w szkoleniu grup oraz umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków jakie zachodzą podczas rozgrywek.

Gra jako pożądana forma szkoleń pracowników

O efektywności gier szkoleniowych decyduje odpowiednio dobrana kategoria. Są one tak skonstruowane by umożliwiać doskonalenie określonych kompetencji. I tak możemy wybrać grę rozwijającą myślenie strategiczne, umiejętność negocjowania czy uczącą podejmowania decyzji. Istnieją również takie, które szkolą uczestników w kwestii zarządzania i przywództwa, a nawet pokazują jak dysponować sobą w czasie. – dodaje Marlena Babicka z AkademiaGier.com

Istotna jest także możliwość wypróbowania owego narzędzia rozwojowego przed zakupem. Coraz więcej firm zajmujących się sprzedażą gier oferuje zainteresowanym osobom szansę sprawdzenia swoich produktów w praktyce. Specjalnie na tę okazję organizowane są dedykowane sesje prezentujące gry szkoleniowe w zainteresowanej firmie.

Gry szkoleniowe umożliwiają doskonalenie dotychczasowych kompetencji, a także zdobywanie nowych w znacznie przyspieszonym tempie. Dzięki nim uczenie się jest skuteczniejsze, gdyż odbywa się poprzez rozwiązywanie problemów na bieżąco. By gra spełniła nasze oczekiwania powinniśmy przed jej wyborem przemyśleć wszystkie powyższe aspekty, a także określić co stanowi barierę w efektywnej pracy zespołu. Uzyskane w ten sposób informację pozwolą dostosować grę szkoleniową do sytuacji w firmie.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »