Czy każdy pracownik przed podjęciem pracy musi odbyć szkolenie bhp
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek przeprowadzania szkoleń bhp
Nie wolno pracodawcy dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przejawem tego obowiązku jest zapewnienie przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.
REKLAMA
Pracodawca jest zwolniony z obowiązku przeprowadzania szkoleń z zakresu bhp przed dopuszczeniem pracownika do pracy w jednym przypadku. Szkolenie nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez pracownika pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawca kolejnej umowy o pracę. Na przykład w sytuacji, kiedy pracownik zawiera drugą umowę o prace na czas określony. Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.
Szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przed przystąpieniem do pracy mają obowiązek poddać się wszyscy pracownicy, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy.
Zobacz także: Kto nie musi odbyć szkolenia BHP?
Jak powinno wyglądać szkolenie bhp
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odbycie szkolenia, odpowiedniego do rodzaju wykonywanej przez pracownika pracy. Co powinno dać pracownikowi takie szkolenie bhp? Pracownik na szkoleniu powinien poznać przepisy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy. Szkolenie bhp powinno pracownikowi umożliwić nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi. Po szkoleniu pracownik powinien być zaznajomiony z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi.
Pracownik jest zobowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Powinno zostać to także odnotowane w aktach osobowych pracownika.
Zobacz także: Szkolenie wstępne w formie instruktażu ogólnego
Podstawa prawna: Kodeks pracy
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. 2004, Nr 180 poz. 1860 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat