Ogólne warunki bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące terenu zakładu pracy
REKLAMA
REKLAMA
Bezpieczny i higieniczny teren zakładu pracy
REKLAMA
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Obowiązek ten odnosi się również do terenu jego zakładu pracy. Na czym ma polegać zapewnienie takich warunków? Do najważniejszych zaleceń pracodawcy w tym zakresie należy zaliczyć następujące wytyczne:
- Budynki i inne obiekty budowlane, w których znajdują się pomieszczenia pracy, powinny być zbudowane i utrzymywane zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach techniczno-budowlanych.
- Pracodawca ma obowiązek zapewnić na terenie zakładu pracy wykonane i oznakowane drogi komunikacyjne i transportowe, drogi dla pieszych i dojazdy pożarowe oraz utrzymywać je w stanie niestwarzającym zagrożeń dla użytkowników.
- Miejsca w zakładzie pracy, w których występują zagrożenia dla pracowników, powinny być oznakowane widocznymi barwami lub znakami bezpieczeństwa.
- Pracodawca jest zobowiązany zapewnić drogi ewakuacyjne ze wszystkich pomieszczeń obiektu budowlanego, w których mogą przebywać pracownicy, umożliwiające szybkie wydostanie się pracowników na otwarta przestrzeń. Drogi ewakuacyjne oraz dojścia do nich prowadzące nie mogą być zastawiane.
- We wszystkich miejscach na terenie zakładu pracy, w których mogą przebywać pracownicy, pracodawca jest obowiązany zapewnić oświetlenie elektryczne w porze nocnej lub jeżeli oświetlenie dzienne jest niewystarczające. Instalacje i urządzenia elektryczne powinny być tak wykonane i eksploatowane, aby nie narażały pracowników na porażenie prądem elektrycznym i nie stanowiły zagrożenia pożarowego i wybuchowego.
- Zakład pracy powinien być wyposażony w urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu lub skażeniu, w stopniu szkodliwym dla zdrowia ludzkiego - powietrza, gruntu oraz wód – substancjami chemicznymi, pyłami, środkami promieniotwórczymi albo szkodliwymi czynnikami biologicznymi, w związku z produkcja bądź inna działalnością zakładu pracy.
- Pracodawca ma obowiązek zapewnić dostateczną ilość wody zdatnej do picia oraz do celów higieniczno-sanitarnych, gospodarczych i przeciwpożarowych.
Zobacz także: Jakie są zasady organizowania zakładu pracy zgodnie z zasadami BHP?
Zobacz także: Wymogi bezpieczeństwa dla budynku z miejscami pracy
Podstawa prawna: Kodeks pracy
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat