REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego kobiety w pracy wykonywać nie powinny

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Czego kobiety w pracy wykonywać nie powinny
Czego kobiety w pracy wykonywać nie powinny
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kobiety ze względu na swe predyspozycje fizyczne nie mogą wykonywać prac związanych z wykorzystaniem znacznej siły. Rozporządzenie Rady Ministrów zawiera katalog czynności wzbronionych kobietom w miejscu pracy.

Pomimo tego, że mamy równouprawnienie na rynku pracy, zostały określone takie czynności, które nie powinny być wykonywane przez kobiety w miejscu zatrudnienia. Przedstawicielki płci pięknej, ze względu na uwarunkowania fizjologiczne, nie są w stanie wykonywać wszystkich czynności w pracy na równi z mężczyznami. Oczywiście w żaden sposób nie umniejsza to ich efektywności, jednak w niektórych czynnościach muszą po prostu zostać wyręczone przez mężczyzn.

REKLAMA

Autopromocja

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom określa bardzo szczegółowo, czego kobiety w miejscu pracy wykonywać nie mogą. W powyższym wykazie znajdują się prace związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała.

Dotyczą one:

 1. wszystkich prac, przy których najwyższe wartości obciążenia pracą fizyczną, mierzone wydatkiem energetycznym netto na wykonanie pracy, przekraczają 5000 kJ na zmianę roboczą, a 20 kJ/min – przy pracy dorywczej;
 2. ręcznego podnoszenia i przenoszenia ciężarów o masie przekraczającej:
 • 12 kg – przy pracy stałej,
 • 20 kg – przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej);
 1. ręcznego obsługiwania elementów urządzeń (dźwigni, korb itp.), przy którym wymagane jest użycie siły przekraczającej:
 • 50 N – przy pracy stałej,
 • 100 N – przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej);
 1. nożnego obsługiwania elementów urządzeń (pedałów, przycisków itp.), przy którym wymagane jest użycie siły przekraczającej:
 • 120 N – przy pracy stałej,
 • 200 N – przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej);
 1. ręcznego przenoszenia pod górę – po pochylniach, schodach, których maksymalny kąt nachylenia przekracza 30°, a wysokość 5 m – ciężarów o masie przekraczającej:
 • 8 kg – przy pracy stałej,
 • 15 kg – przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej);
 1. przewożenia ciężarów o masie przekraczającej:
 • 50 kg – przy przewożeniu na taczkach jednokołowych,
 • 80 kg – przy przewożeniu na wózkach 2-, 3- i 4-kołowych,
 • 300 kg – przy przewożeniu na wózkach po szynach.

Kobiety doceniane tylko w Polsce

Bariery dla kobiet utrudniające awans

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wykazie prac wzbronionych kobietom znajdują się także zajęcia wykonywane w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym. Szczegółowo określono także, w jakich sytuacjach kobieta nie może pracować w warunkach szczególnie narażonych na hałas i drgania. Odrębne zapisy zawierają także szczegółowe wytyczne dotyczące zatrudniania kobiet w ciąży i w okresie karmienia.

Każda kobieta przystępująca do pracy powinna się zapoznać z takim wykazem. Z drugiej jednak strony to na pracodawcy spoczywa obowiązek odpowiedniego doboru pracowników na oferowane stanowisko pracy. Jeżeli wie, że nie może na nim pracować kobieta, nie należy takiej oferty proponować płci pięknej.

Karolina Łapińska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA