Czego kobiety w pracy wykonywać nie powinny
REKLAMA
REKLAMA
Pomimo tego, że mamy równouprawnienie na rynku pracy, zostały określone takie czynności, które nie powinny być wykonywane przez kobiety w miejscu zatrudnienia. Przedstawicielki płci pięknej, ze względu na uwarunkowania fizjologiczne, nie są w stanie wykonywać wszystkich czynności w pracy na równi z mężczyznami. Oczywiście w żaden sposób nie umniejsza to ich efektywności, jednak w niektórych czynnościach muszą po prostu zostać wyręczone przez mężczyzn.
REKLAMA
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom określa bardzo szczegółowo, czego kobiety w miejscu pracy wykonywać nie mogą. W powyższym wykazie znajdują się prace związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała.
Dotyczą one:
- wszystkich prac, przy których najwyższe wartości obciążenia pracą fizyczną, mierzone wydatkiem energetycznym netto na wykonanie pracy, przekraczają 5000 kJ na zmianę roboczą, a 20 kJ/min – przy pracy dorywczej;
- ręcznego podnoszenia i przenoszenia ciężarów o masie przekraczającej:
- 12 kg – przy pracy stałej,
- 20 kg – przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej);
- ręcznego obsługiwania elementów urządzeń (dźwigni, korb itp.), przy którym wymagane jest użycie siły przekraczającej:
- 50 N – przy pracy stałej,
- 100 N – przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej);
- nożnego obsługiwania elementów urządzeń (pedałów, przycisków itp.), przy którym wymagane jest użycie siły przekraczającej:
- 120 N – przy pracy stałej,
- 200 N – przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej);
- ręcznego przenoszenia pod górę – po pochylniach, schodach, których maksymalny kąt nachylenia przekracza 30°, a wysokość 5 m – ciężarów o masie przekraczającej:
- 8 kg – przy pracy stałej,
- 15 kg – przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej);
- przewożenia ciężarów o masie przekraczającej:
- 50 kg – przy przewożeniu na taczkach jednokołowych,
- 80 kg – przy przewożeniu na wózkach 2-, 3- i 4-kołowych,
- 300 kg – przy przewożeniu na wózkach po szynach.
Kobiety doceniane tylko w Polsce
Bariery dla kobiet utrudniające awans
W wykazie prac wzbronionych kobietom znajdują się także zajęcia wykonywane w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym. Szczegółowo określono także, w jakich sytuacjach kobieta nie może pracować w warunkach szczególnie narażonych na hałas i drgania. Odrębne zapisy zawierają także szczegółowe wytyczne dotyczące zatrudniania kobiet w ciąży i w okresie karmienia.
Każda kobieta przystępująca do pracy powinna się zapoznać z takim wykazem. Z drugiej jednak strony to na pracodawcy spoczywa obowiązek odpowiedniego doboru pracowników na oferowane stanowisko pracy. Jeżeli wie, że nie może na nim pracować kobieta, nie należy takiej oferty proponować płci pięknej.
Karolina Łapińska (Zielona Linia)
19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat